130 lat temu urodził się święty Maksymilian Maria Kolbe

0
Fot. Archidiecezja Krakowska
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

130 lat temu – 8 stycznia 1894 – urodził się ojciec Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin, święty Kościoła katolickiego. Zginął śmiercią męczeńską w 1941 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Zmarł w bunkrze głodowym, oddając dobrowolnie życie za innego więźnia. Miał 47 lat. 

Proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryji Panny w Niepokalanowie ojciec Mariusz Książek przypomniał, że święty Maksymilian Kolbe w niemieckim obozie koncentracyjnym poprzez swoją posługę kapłańską świadczył o Kimś silniejszym niż oprawcy. 
„Komora głodowa, do której został wysłany, jest takim swoistym rodzajem końcem świata, gdzie był tylko on i jeszcze dziewięciu współwięźniów, którym pomógł przejść na drugą stronę życia, na spotkanie z Bogiem” – przypomniał franciszkanin. Dodał, że „zachowały się świadectwa, że inni więźniowie z tego niewielkiego otworu w owej komorze śmierci słyszeli śpiewy pieśni patriotycznych, religijnych, pierwszy raz z tego okna wydobywała się nadzieja, że jest ktoś silniejszy niż oprawcy, a tym silniejszym jest oczywiście Pan Bóg, który działał bardzo mocno przez swego sługę Maksymiliana, wielkiego z kolei sługę Niepokalanej” – wyjaśnił ojciec Mariusz Książek.

Franciszkanin przypomniał, że święty Maksymilian był założycielem największego i najliczniejszego klasztoru na świece w Niepokalanowie liczącego w roku 1939 762 osoby. Był także twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy, książki religijnej i radia w Niepokalanowie. Święty Maksymilian szukał różnych dróg głoszenia prawdy Bożej, niesienia prawdy światu i jednoczenia ludzi pod sztandarem Maryji Niepokalanej. 

„Na początku to było czasopismo „Rycerz Niepokalanej”, do tego dołączyły także inne czasopisma, aż wreszcie Maksymilian, idąc z duchem czasu, widząc jak się świat rozwija, chciał jeszcze sprawniej Boże słowo nieść światu za pośrednictwem eteru, poprzez utworzenie rozgłośni radiowej, która do dzisiaj istnieje” – tłumaczył ojciec Mariusz Książek.

Ojciec Kolbe utworzył także ruch maryjny “Rycerstwo Niepokalanej” i prowadził działalność misyjną w Chinach, Indiach oraz Japonii. 
„To był niesamowicie światły człowiek, był podwójnym doktorem teologii i filozofii, ale też bystrym i dobrym obserwatorem” – powiedział ojciec Mariusz Książek. 

“To wszystko, co wiedział, co obserwował, to wszystko przedstawiał Bogu na modlitwie i stąd wypływały jego niezwykłe dzieła. Nie był człowiekiem, który był geniuszem, ale był człowiekiem, który cały swój potencjał złożył w rękach Bożych. To wszystko dobro, które on zdziałał, te wielkie, wręcz szalone przedsięwzięcia. Bo gdzież płynąć do Japonii bez znajomości języka i osób, bez pieniędzy, a to wszystko się udało i funkcjonuje do dziś” – podkreślił proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryji Panny w Niepokalanowie.

Franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, jako drugi syn Juliusza Kolbego i Marianny z domu Dąbrowskiej w rodzinie wielodzietnej. Miał czterech braci: Franciszka, Józefa – późniejszego o. Alfonsa, który został również franciszkaninem oraz Walentego i Antoniego. Oboje rodzice należeli do Trzeciego Zakonu świętego Franciszka. 

Jest pierwszym polskim męczennikiem okresu II wojny światowej wyniesionym na ołtarze. W 1971 roku został beatyfikowany jako wyznawca, a w 1982 roku kanonizowany przez Jana Pawła II. Papież zaliczył go do grona świętych męczenników, jako tego, który poniósł śmierć w obronie wiary chrześcijańskiej i cnót ewangelicznych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!