Premier Litwy: Święto Konstytucji 3 Maja jest też świętem narodu litewskiego

0
Fot. X: @IngridaSimonyte
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dzień Konstytucji 3 Maja jest też świętem narodu litewskiego – pisze premier Litwy Ingrida Szimonyte. Gratulacje z dzisiejszego święta skierowała do szefa polskiego rządu Donalda Tuska oraz narodu polskiego. Na Litwie ten dzień zaliczany jest do “dni upamiętnianych”, ale nie jest wolny od pracy. 

Premier Litwy napisała, że Konstytucja 3 Maja jest dziedzictwem naszych dwóch narodów oraz symbolem wolnych ludzi, które nie straciło na znaczeniu i może stanowić inspirację również w obecnych czasach. “Dzień ten jest nie tylko świętem narodowym Polski, ale też świętem narodu litewskiego” – czytamy w piśmie gratulacyjnym. Ingrida Szimonyte podkreśla, że Polacy i Litwini są bratnimi narodami i historycznymi sojusznikami. “Nasze narody zawsze łączyło pragnienie wolności i jasne zrozumienie, że jesteśmy silni tylko wtedy, gdy jesteśmy zjednoczeni” – przypomniała szefowa litewskiego rządu. Wskazała, że solidarność i ścisła współpraca są też niezwykle ważne w obliczu wyzwań, które stoją przed dzisiejszym światem. Premier Litwy wyraziła przekonanie, że “wspólne osiągnięcia z przeszłości i wyzwania przyszłości, zainspirują nas do kontynuowania bliskiego dialogu oraz strategicznego partnerstwa”. 

Konstytucja 3 Maja byłą pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą określającą podstawy ustroju państwowego i społecznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 20 października 1791 roku zostały uchwalone szczegółowe przepisy wykonawcze do konstytucji o nazwie Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów. Były one wyjaśnieniem dotyczącym stanu unii polsko-litewskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!