Polska: prezydent odznaczył Jadwigę Puzyninę i Jerzego Maksymiuka Orderami Orła Białego

0
Fot. Kancelaria Prezydenta RP/prezydent.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent odznaczył Orderami Orła Białego profesor Jadwigę Puzyninę i dyrygenta Jerzego Maksymiuka. Andrzej Duda powiedział, że to najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie państwowe jest symbolem suwerennej Polski i znamionuje wolną Rzeczpospolitą
Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda przypomniał, że również Konstytucja 3 Maja, którą przyjęto dokładnie 233 lata temu, to symbol wolności naszego kraju. Mówił, że twórcy Konstytucji chcieli Polski nowoczesnej i silnej.

Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, kompozytorów i pianistów został odznaczony w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej. Prezydent nazwał go twórcą niezwykle charakterystycznym, pełnym energii i niezwykłym, który polską muzykę rozsławił na całym świecie. “Jest pan jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych twórców muzyki poważnej i nowoczesnej” – dodał Andrzej Duda.

Wskazał na festiwal “Warszawska Jesień” jako na jedno z jego dzieł, które najlepiej znamionują polską muzykę współczesną. Po odebraniu odznaczenia maestro mówił, że muzyka pozwala kompozytorowi przedstawić swój wewnętrzny świat i zaprosić do niego słuchaczy.

Jerzy Maksymiuk przeszłości związany był m.in. z Teatrem Wielkim w Warszawie, Szkocką Orkiestrą Symfoniczną w Glasgow oraz Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Występował m.in. w Carnegie Hall, Royal Albert Hall a także podczas tras w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Polskie Radio w swoje dziewięćdziesięciolecie nagrodziło Jerzego Maksymiuka Diamentową Batutą za “wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury muzycznej, w uznaniu dla działalności kompozytorskiej i dyrygenckiej oraz szczególnych związków z Polskim Radiem”.

Językoznawczyni, badaczka literatury profesor Jadwiga Puzynina została odznaczona za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze i dydaktyczne w dziedzinie językoznawstwa oraz popularyzowanie dziedzictwa polskiej literatury, a także jej walkę o wolną Polskę podczas niemieckiej okupacji. Andrzej Duda podkreślił, że również po roku 1945 Jadwiga Puzynina angażowała się w działania wspierające dążenie Polski do suwerenności. Jednocześnie była niestrudzona w badaniu języka polskiego i literatury. Zajmowała się zmianami w języku, jego etyką oraz związkiem pomiędzy językiem a wartościami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!