Polska – Ministerstwo Finansów: liczne nieprawidłowości w latach 2016-23, naprawa potrwa lata

1
Fot. Ministerstwo Finansów
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ministerstwo Finansów ostrzega, że naprawa polskich finansów potrwa co najmniej kilka lat. Resort opublikował Białą Księgę finansów publicznych w latach 2016-2023, która opisuje nieprawidłowości, zaniechania i błędy poprzedniej ekipy rządowej. 

Ministerstwo twierdzi, że w poprzednich ośmiu latach dochodziło do wyprowadzania finansowania poza budżet państwa i ograniczania informacji o stanie finansów państwa. Poza budżetem realizowanych było 80 procent wydatków, między innymi poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego i Polski Fundusz Rozwoju. Ponadto – jak pisze ministerstwo – trwałe podniesienie wydatków skutkowało nadmiernym deficytem i negatywnie wpłynęło na polski dług. Na skutek niestosowania się przez rząd do przepisów prawa utracono niemal 3 miliardy złotych. Były to kary nałożone przez Unię Europejską. Resort wskazuje też między innymi na zwiększenie skomplikowania systemu podatkowego i pogorszenie w finansowaniu samorządów.

Ministerstwo podaje, że uporządkowania wymagają dochody i wydatki sektora finansów publicznych, trzeba też wprowadzić odpowiedzialne zarządzanie długiem publicznym. Naprawa finansów publicznych ma przebiegać stopniowo. “Biała Księga powinna się przyczynić do szerokiej i uczciwej debaty publicznej, w efekcie której zostanie wypracowany całościowy, wieloletni plan naprawy polskich finansów publicznych” – czytamy w komunikacie resortu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!