Sąd Najwyższy USA: Trump musi pozostać na listach wyborczych

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Amerykański Sąd Najwyższy zdecydował, że Donald Trump pozostanie na listach wyborczych w Kolorado. Sędziowie orzekli, że 14. poprawka do Konstytucji USA nie zezwala na wykluczenie byłego prezydenta z prawyborów prezydenckich. Decyzja sądu ma zastosowanie do wszystkich stanów. 

Wniosek o wykluczenie Donalda Trumpa z prawyborów prezydenckich złożyła grupa sześciu wyborców z Kolorado. Argumentowali, że były prezydent powinien zostać zdyskwalifikowany, ponieważ poprzez udział wydarzeniach z 6 stycznia 2021 roku zaangażował się w bunt przeciwko instytucjom państwa, czego zabrania 14. poprawka do konstytucji USA. Po wyczerpaniu drogi prawnej na poziomie stanowym, Donald Trump odwołał się do Sądu Najwyższego, który stanął po stronie byłego prezydenta. Sędziowie orzekli, że pojedynczy stan nie ma jednostronnej władzy do egzekwowania 14. poprawki w celu zdyskwalifikowania kandydatów w wyborach federalnych.

Decyzja Sądu Najwyższego kończy wysiłki podejmowane w wielu stanach, które miały na celu uniemożliwienie Trumpowi powrotu do Białego Domu z powodu udziału w wydarzeniach z 6 stycznia 2021 roku, gdy doszło do szturmu jego zwolenników na Kapitol. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!