USA: protesty na uczelniach w związku z sytuacją w Strefie Gazy

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ponad 150 osób zostało aresztowanych na Uniwersytecie Nowojorskim w poniedziałek wieczorem – podaje policja. Propalestyńskie protesty rozprzestrzeniły się na kampusach uniwersyteckich w całym kraju.

Jak podała policja, studenci, wykładowcy i inne osoby zostały aresztowane po tym, jak władze uczelni poprosiły Departament Policji Nowego Jorku o pomoc w oczyszczeniu placu na kampusie NYU na Manhattanie. Aresztowania miały miejsce kilka dni po tym, jak ponad 100 osób, w tym wielu studentów, zostało aresztowanych podczas protestów na Uniwersytecie Columbia. Protesty nasiliły się na innych uczelniach, w tym na Uniwersytecie Yale, odkąd w październiku rozpoczęła się wojna między Izraelem a Hamasem.

“Na kampusach w całym kraju występuje wzorzec zachowania, w którym osoby próbują zająć przestrzeń na kampusach wbrew polityce szkoły” – powiedział Kaz Daughtry, zastępca komisarza NYPD ds. operacji, w poście w mediach społecznościowych. “Zapewniamy, że policja w Nowym Jorku jest gotowa zająć się tymi zabronionymi i nielegalnymi działaniami, gdy tylko zostaniemy o to poproszeni”.

We wtorek uczelnie w całym kraju przygotowywały się na kolejne demonstracje po dniach protestów, zamykania kampusów i aresztowań związanych ze wsparciem USA dla Izraela w wojnie z Hamasem.

Protesty podsyciły krajową debatę na temat wolności słowa i demonstracji studenckich w obliczu rosnącego niepokoju o los Palestyńczyków w Strefie Gazy i obaw o bezpieczeństwo żydowskich studentów na kampusach. Dziesiątki protestujących zostało aresztowanych w poniedziałek podczas propalestyńskich demonstracji na Uniwersytecie Yale w Connecticut i Uniwersytecie Nowojorskim na Manhattanie.

Setki studentów na Uniwersytecie Stanforda zorganizowało strajk. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley studenci wznieśli obozowisko Wolnej Palestyny. Nowojorski Uniwersytet Columbia, epicentrum demonstracji, ogłosił, że zajęcia będą prowadzone w formie wirtualnej – tam, gdzie pozwala na to technologia – do zakończenia semestru wiosennego 10 maja.

Protesty w związku z wojną w Strefie Gazy na kampusach uniwersyteckich rozciągnęły się na cały kraj, a napięcia w wielu szkołach są wysokie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!