Eurostat – Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w Unii

0
Eurostat
Fot. aleBank.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Tak wynika z danychza marzec opublikowanych przez urząd statystyczny Eurostat. Sytuacja w Polsce od stycznia jest stabilna i wskaźnik jest na niezmienionym poziomie.

Natomiast Czechy, które od dłuższego czasu były liderem we Wspólnocie, w marcu odnotowały nieznaczne pogorszenie sytuacji na rynku pracy. To spowodowało, że teraz wraz z Polską są na czele. Dane podawane przez Eurostat różnicą się od tych ogłaszanych przez Główny Urząd Statystyczny, bo inna jest metodologia liczenia. 

Polska i Czechy przodujące we Wspólnocie, jako jedyne mają bezrobocie poniżej 3 procent. Drugie miejsce zajmuje Słowenia, gdzie bez pracy w marcu było 3,1 procent obywateli. Podium uzupełniają Malta i Niemcy z bezrobociem wyższym o 0,1 punktu procentowego. Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w Hiszpanii – 11,7 procent oraz w Grecji – 10,2 procent. Są to jedyne kraje z dwucyfrowym bezrobociem. Średnia unijna to 6 procent, czyli ponad 13 milionów bez pracy, z czego 515 tysięcy w Polsce. 

Jeśli chodzi o sytuację ludzi młodych to wskaźniki są o wiele wyższe. W całej Unii bezrobocie wyniosło 14,6 procent, w Polsce było o prawie 3 punkty procentowe niższe. Natomiast najlepiej jest w Niemczech – gdzie pracy w marcu nie miało 5,8 procent młodych, a najgorzej w Hiszpanii – 27,2 procent. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!