Polska: Marszałek Sejmu podpisał postanowienie o wygaszeniu mandatów posłom PiS Kamińskiemu i Wąsikowi

0
Fot. Twitter: Sejm RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o wygaśnięciu mandatów posłów Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jak poinformowała Kancelaria Sejmu na portalu X, odpowiednia korespondencja została również przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Wczoraj Sąd Okręgowy wydał prawomocny wyrok dwóch lat pozbawienia wolności wobec obu polityków.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił dziennikarzom w Sejmie, że Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński otrzymają pisma stwierdzające wygaśnięcie ich mandatów. Dodał, że jednocześnie zwróci się do polityków z pisemną prośbą, by powstrzymali się od wykonywania obowiązków wynikających z mandatu do czasu zakończenia procedury odwoławczej przez Sąd Najwyższy.

Jeśli w ciągu trzech dni Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zaskarżą postanowienie o wygaszeniu mandatów, Sąd Najwyższy będzie miał siedem dni na rozpatrzenie ich zażalenia.

Szef komisji ustawodawczej Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości powiedział dziennikarzom, że akt łaski prezydenta Andrzeja Dudy wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika nadal posiada swoją moc, nie stracili oni mandatów poselskich.

“Jest akt łaski, on jest aktualny bez względu na to, na jakim etapie znajduje się to postępowanie sądowe” – powiedział.

W 2015 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego oraz jego zastępcę w CBA Macieja Wąsika na trzy lata więzienia. Usłyszeli wyroki między innymi za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA w 2007 roku, w sprawie tak zwanej afery gruntowej. Dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA sąd skazał na dwa i pół roku pozbawienia wolności.

Przed rozpatrzeniem apelacji przez Sąd Okręgowy w Warszawie prezydent Andrzej Duda w listopadzie 2015 roku ułaskawił nieprawomocnie skazanych. Wobec aktu łaski Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i umorzył sprawę.

W 2017 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, z której wynika, że zastosowanie prawa łaski przed uprawomocnieniem wyroku nie wywołuje skutków procesowych. Stanowisko dotyczące prawa łaski zajął także Trybunał Konstytucyjny. W czerwcu bieżącego roku orzekł, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta, która wywołuje ostateczne skutki prawne, natomiast Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli nad wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski.

Kilka dni później Sąd Najwyższy uznał, że orzeczenie TK w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a SN nie wywołało skutków prawnych i rozpatrując kasację w tej sprawie, przekazał ją Sądowi Okręgowemu w Warszawie do ponownego rozpatrzenia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!