Łotysze obchodzą 34. rocznicę uchwalenia deklaracji niepodległości i Dzień Białego Obrusa

0
Fot. X: @BALTDEFCOL
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Na Łotwie obchodzona jest 34. rocznica uchwalenia deklaracji niepodległości. Łotewski Sejm zgromadził się na uroczystej sesji, a mieszkańcy kraju obchodzą ten dzień również jako Dzień Białego Obrusa.

Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs w życzeniach do swoich rodaków zaznaczył, że przez ostatnie 34 lata wyrosło nowe pokolenie, które autorytaryzm zna jedynie z podręczników historii i zagranicznych programów informacyjnych. “Wyrosło pokolenie, które nie boi się swojego zdania i prawdy. To pokolenie uważa niepodległość, wolność i demokrację naszego kraju za wartości oczywiste” – wskazał łotewski przywódca.

Premier Evika Silina powiedziała, że Łotysze są wolnymi ludźmi, którzy żyją w wolnym kraju. “Dobrze jest mieć tego świadomość i mówić o tym głośno. Wolność jest wokół nas – w parkach, domach, szkołach, miastach oraz na wsiach” – dodała szefowa rządu.

Od kilku lat mieszkańcy Łotwy 4 maja obchodzą jako Dzień Białego Obrusa. “Wszystkie osoby, dla których to święto jest ważne, siadają przy wspólnym stole, który nakryty jest właśnie białym obrusem” – powiedziała Polskiemu Radiu Polka z Dyneburga Krystyna Kunicka. Tak nakryty stół symbolizuje pewność siebie, dumę i ma być elementem jednoczącym oraz zachęcającym społeczeństwo do upamiętnienia wydarzeń z 1990 roku.

34 lata temu Rada Najwyższa Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ogłosiła deklarację niepodległości Łotwy od Związku Radzieckiego i przywrócenia Republiki Łotewskiej. Ostateczne wystąpienie kraju z ZSRR nastąpiło 21 sierpnia 1991 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!