USA: gazety pozywają Microsoft i OpenAI ws. praw autorskich

2
Fot. AP Photo/Michael Dwyer
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Osiem gazet, w tym lokalne Chicago Tribune, pozwało we wtorek Microsoft i OpenAI, twierdząc, że giganci technologiczni ukradli ich artykuły chronione prawami autorskimi, aby “napędzić komercjalizację swoich produktów sztucznej inteligencji, w tym ChatGPT i Copilot”.

W skardze stwierdzono, że OpenAI i Microsoft “ukradły” miliony artykułów z gazet bez pozwolenia lub zapłaty, aby wyszkolić swoje oprogramowanie generujące sztuczną inteligencję i radykalnie zwiększyć swoją działalność.

Pozew został złożony w Southern District of New York przez Tribune Publishing’s Chicago Tribune, New York Daily News, Orlando Sentinel, South Florida Sun Sentinel, a także MediaNews Group’s St. Paul Pioneer-Press, Denver Post, Mercury News i Orange County Register. Wszystkie gazety są własnością Alden Global Capital.

Chociaż OpenAI, właściciel ChatGPT, “kiedyś twierdził, że jest organizacją non-profit, jego niedawna wycena na 90 miliardów dolarów podkreśla, że tak już nie jest” – czytamy w pozwie. Copilot Microsoftu, wcześniej znany jako Bing Chat, pomógł zwiększyć kapitalizację rynkową giganta technologicznego o bilion dolarów tylko w ubiegłym roku.

Wydawcy domagają się odszkodowania i zwrotu nieokreślonej kwoty; powstrzymania firm programistycznych przed naruszaniem ich treści; oraz procesu przed ławą przysięgłych. Zażądali również “zniszczenia” modeli i zestawów szkoleniowych, które zawierają prace wydawców.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

2 COMMENTS

  1. Każdego dnia autorzy gazet biorą wiedzę, umiejetnosci od nas obywateli i jakoś nie przychodzi im do głowy że czerpią od Fenicjan, Rzymian, Greków Arabów więc nich nie skamla ich czas minął. Bunkrowanie się w prawie patentowym i prawach autorskich odchodzi i czas się z tym pogodzić. A nie 3 paski Adidasa zarezerwowane na zawsze a może pytanie brzmi czemu?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!