Polska: państwowe obchody Dnia Strażaka w Warszawie

0
Fot. Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda podczas głównych uroczystości Dnia Strażaka, dziękował strażakom za to, że – jak mówił – “wybrali służbę drugiemu człowiekowi i Rzeczypospolitej”. “Jesteście przez polskie społeczeństwo cenieni i docenieni. Jesteście przygotowani do wszechstronnej pomocy – od zagrożeń ogniowych do niesienia pierwszej pomocy; przygotowani, by iść ludziom na ratunek.” – podkreślał prezydent. 

Oficjalne obchody Dnia Strażaka z udziałem strażaków z całego kraju, ich rodzin i przedstawicieli władz państwa, odbyły się na Placu Piłsudskiego Warszawie. 

Prezydent Andrzej Duda dziękując strażakom za ich pracę, przypomniał, że polscy strażacy uczestniczyli w wielu misjach zagranicznych, “budując dobrą markę Rzeczypospolitej w innych krajach Europy”. Wymienił wymagające akcje gaszenia lasów w Grecji oraz o wsparcie udzielane walczącej Ukrainie. Polska Straż Pożarna, przekazała Ukraińcom sprzęt, a także dzięki inicjatywie pierwszych dam Polski i Ukrainy, szkoli obywateli Ukrainy, którzy chcą służyć tam w ochotniczej straży.

W ubiegłym roku straż pożarna wyjeżdżała do pół miliona interwencji. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że pokazuje to, jak wielka jest skala zapotrzebowania na pomoc strażaków. Mówił, że to właśnie po straż pożarną najczęściej dzwonią ludzie, gdy chcą prosić o ratunek. 
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił podczas uroczystości w Warszawie, że strażacy w służbie kierują się trzema wartościami: odwagą, kompetencją i ofiarnością. Szymon Hołownia podkreślał, że cechy te muszą występować razem, ponieważ każda z nich oddzielnie nie wystarczy, aby skutecznie działać i służyć ludziom.

O modernizacji i zmianach w pracy straży pożarnej mówił na Placu Piłsudskiego Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Podkreślił, że Straż zmienia się dzięki nowym technologiom, które pozwalają strażakom i ratownikom docierać na miejsce zgłoszenia w ciągu 5 minut, ponieważ ten krótki czas decyduje o życiu w przypadku zatrzymania akcji serca. 

Przed uroczystością prezydent Andrzej Duda wręczył akty nadania stopni nadbrygadiera trzem oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Na pierwszy stopień generalski mianowani zostali: st. brygadier Janusz Drozda – Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, st. brygadier Artur Gonera – Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP oraz st. brygadier Michał Kamieniecki – Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP.

Prezydent Andrzej Duda wręczył także odznaczenia państwowe strażakom państwowej i ochotniczej straży pożarnej
W Państwowej Straży Pożarnej służy prawie 30 tysięcy strażaków, jest też 700 tysięcy strażaków ochotników.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!