Polska – J. Sasin: jest zgoda na budowę małej elektrowni jądrowej

0
Fot. Facebook: Jacek Sasin
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę na budowę przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce. Poinformował o tym minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

“Inwestycje w atom zarówno ten wielkoskalowy, jak i mały nabierają rozpędu. Duży sukces” – skomentował na Twitterze minister Sasin.
Jest to decyzja zasadnicza. Tym samym KGHM ma oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją. Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Jej uzyskanie uprawnia KGHM do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych ustaleń administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę.

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot podkreślił, że energia jądrowa jest bezpieczna, ekologiczna i stabilna cenowo. Pozwoli spółce utrzymać przewagę biznesową i to w skali globalnej. 

W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC, dostawcą technologii jądrowej, umowę o prace wstępne stanowiące pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej miedziowej spółki.

Decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano między innymi na podstawie dokumentacji projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.

Amerykański partner KGHM firma NuScale jako pierwszy i do tej pory jedyny dostawca technologii SMR otrzymał certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego. W styczniu NuScale wystąpił do NRC z wnioskiem o certyfikację modułu o mocy 77MW, którą ma otrzymać w 2024 roku. NuScale złożył również pierwsze zamówienie na produkcję komponentów zbiorników ciśnieniowych.

W maju na zlecenie NuScale firma Doosan Enerbility Co. Ltd rozpoczęła produkcję odkuwek dla pierwszej elektrowni VOYGR-6 o mocy 462 MW, która ma powstać w Stanach Zjednoczonych, w stanie Idaho, dla Utah Associated Municipal Power Systems.  

KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 roku połowa energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE. Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100 procentach zasilana energią z odnawialnych źródeł.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!