Polska – J. Sasin przed komisją śledczą: to Adam Bielan wymyślił wybory korespondencyjne

Były minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził, że to Adam Bielan “wymyślił” wybory korespondencyjne. Poseł PiS odpowiada jako świadek przed sejmową komisją śledczą w sprawie ich przeprowadzenia. Poprzedni świadkowie także wskazywali na Adama Bielana.“Posiadłem taką informację, że on tego typu ideę przedstawił, odnosząc się do już obowiązującej ustawy z 31 marca i do rozwiązań, które miały miejsce w tym czasie za granicą” – mówił Jacek Sasin. Poseł dodał, że była to odpowiedź na wyzwanie, jakie stanęło wtedy przed wszystkimi organami władzy w Polsce – pogodzenia niemożliwości przesunięcia wyborów z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa osobom głosującym.  Jacek Sasin powiedział także, że premier Mateusz Morawiecki wykonywał swój konstytucyjny obowiązek, wydając dyspozycję przygotowania do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. “Decyzja premiera, na podstawie tak zwanej ustawy covidowej, miała rygor natychmiastowej wykonalności” – podkreślił.  Były minister aktywów państwowych przekonywał, że nieodbycie się wyborów w tym terminie stwarzało bardzo realne niebezpieczeństwo opróżnienia stanowiska prezydenta, ze wszystkimi tego konsekwencjami. “Czyli de facto paraliżu państwa – braku możliwości uchwalenia jakiegokolwiek prawa, w momencie kiedy było ono potrzebne do walki z pandemią” – mówił Jacek Sasin.  Wcześniej zeznania przed komisją składali między innymi były wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin, były wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, a także prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów profesor Robert Flisiak. Komisja śledcza ma zbadać i ocenić legalność, prawidłowość oraz celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. Zbadane zostaną przede wszystkim działania podjęte przez członków rządu, w tym ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego.

Read more

Polska – J. Sasin: jest zgoda na budowę małej elektrowni jądrowej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę na budowę przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce. Poinformował o tym minister aktywów państwowych Jacek Sasin. “Inwestycje w atom zarówno ten wielkoskalowy, jak i mały nabierają rozpędu. Duży sukces” – skomentował na Twitterze minister Sasin.Jest to decyzja zasadnicza. Tym samym KGHM ma oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją. Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Jej uzyskanie uprawnia KGHM do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych ustaleń administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę. Prezes KGHM Tomasz Zdzikot podkreślił, że energia jądrowa jest bezpieczna, ekologiczna i stabilna cenowo. Pozwoli spółce utrzymać przewagę biznesową i to w skali globalnej.  W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC, dostawcą technologii jądrowej, umowę o prace wstępne stanowiące pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej miedziowej spółki. Decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano między innymi na podstawie dokumentacji projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych. Amerykański partner KGHM firma NuScale jako pierwszy i do tej pory jedyny dostawca technologii SMR otrzymał certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego. W styczniu NuScale wystąpił do NRC z wnioskiem o certyfikację modułu o mocy 77MW, którą ma otrzymać w 2024 roku. NuScale złożył również pierwsze zamówienie na produkcję komponentów zbiorników ciśnieniowych. W maju na zlecenie NuScale firma Doosan Enerbility Co. Ltd rozpoczęła produkcję odkuwek dla pierwszej elektrowni VOYGR-6 o mocy 462 MW, która ma powstać w Stanach Zjednoczonych, w stanie Idaho, dla Utah Associated Municipal Power Systems.   KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 roku połowa energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE. Już teraz kopalnia…

Read more

Polska – J. Sasin: pakiet Fit for 55 jest dla nas nie do udźwignięcia

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że unijny pakiet klimatyczny Fit for 55 jest obecnie dla nas wyzwaniem nie do udźwignięcia. Chodzi o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Minister podkreślił, że Polska jest za transformacją energetyczną, ale przeprowadzaną w odpowiednim tempie. Podczas kongresu gospodarczo-technologicznego Impact’23 w Poznaniu Zaznaczył, że koszty tego pakietu dla Polski to prawie 530 miliardów euro, czyli – licząc po obecnym kursie – 2,4 biliona złotych. To ogromne obciążenie dla gospodarki i gospodarstw domowych. “To zostało nawet policzone: 64 tysiące złotych na głowę każdego Polaka w tym okresie do 2030 roku w zwiększeniu kosztów dla gospodarstw domowych, ale również w to wchodzi koszt niezbędnych inwestycji. Ocieplenie domów, zmiana źródeł ciepła” – dodał. Wicepremier Sasin podkreślił, że Polska będzie nadal walczyć na arenie międzynarodowej o złagodzenie zapisów. “Losy dyrektywy metanowej wskazują, że ta presja ma jednak sens” – przypomniał. Podkreślił, że Polska idzie w kierunku przyspieszenia transformacji energetycznej. Mówił między innymi o rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce w ostatnich latach.

Read more

Polska: J.Sasin o bezpieczeństwie energetycznym

Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział dalsze rządowe wsparcie polskiego górnictwa. Jak mówił, jest to koniecznie, ponieważ wciąż brakuje nam alternatywnych źródeł energii. Minister aktywów państwowych podczas spotkania w Kamienicy Polskiej na Śląsku nawiązał do batalii w Parlamencie Europejskim w sprawie emisji metanu. „Przyjęcie rozwiązań, które zaproponowano w Brukseli oznaczałoby właściwie szybką likwidację polskiego węgla i polskiego górnictwa ze wszystkimi skutkami, nie tylko dla bezpieczeństwa energetycznego ale też wielkimi skutkami społecznymi” – mówił Jacek Sasin. Wicepremier podkreślił, że dzięki działaniom polityków Prawa i Sprawiedliwości udało się spowodować, że nowe prawo procedowane właśnie w Parlamencie Europejskim nie zabije polskiego górnictwa. Spotkanie w Kamienicy Polskiej jest częścią kampanii Prawa i Sprawiedliwości „Inwestycje lokalne. Polska jest jedna”. W jej ramach politycy rządzącej partii chcą w najbliższych tygodniach odwiedzić wszystkie sto okręgów partyjnych.

Read more

Polska – wicepremier Sasin: spółki sprowadziły niemal 12,5 mln ton węgla na sezon grzewczy

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że spółki energetyczne sprowadziły niemal 12,5 miliona ton węgla na miniony sezon grzewczy. Te dane dotyczą importu surowca od lipca ubiegłego roku do tego miesiąca. Wicepremier powiedział też, że w dystrybucję węgla włączyło się niemal 99 procent gmin w całej Polsce. Jacek Sasin przypomniał, że za import węgla były odpowiedzialne głównie dwie spółki – PGE Paliwa i Węglokoks. Dodał, że 12,5 miliona ton przypłynęło do polskich portów na 242 statkach. Wicepremier poinformował, że z portów w Polskę wyruszyło 3300 pociągów i ponad 50 tysięcy ciężarówek. Dodał, że rządowi zależało na przystępnej cenie surowca dla gospodarstw domowych. Przypomniał, że każda rodzina ogrzewająca dom węglem dostała trzy tysiące złotych dodatków, a następnie dodatkowe pieniądze trafiły do importerów, tak, by cena węgla nie była wyższa niż dwa tysiące za tonę. W dystrybucję węgla włączyło się 2450 gmin. Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda przypomniał, że do gospodarstw domowych trafił też węgiel spoza tego systemu, między innymi z Polskiej Grupy Górniczej. Poinformował, że przy wsparciu samorządów przekazano dwa miliony ton węgla, a kolejne trzy miliony ton trafiły do gospodarstw domowych z PGG i innych podmiotów.Raport podsumowujący interwencyjny import i dystrybucję węgla w minionym sezonie grzewczym jest dostępny na stronie ministerstwa aktywów państwowych.

Read more

Wicepremier J. Sasin: robimy wszystko, by Polska była bezpiecznym i silnym krajem

Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że polski rząd robi wszystko, by nasz kraj był krajem silnym i bezpiecznym. Podczas wizyty w Augustowie minister aktywów państwowych przypomniał, że odbudowywanie potęgi militarnej jest podstawą obronności. Jacek Sasin powiedział, że w Augustowie również powstanie nowa jednostka wojskowa, gdyż rząd chce zapewnić bezpieczeństwo całej Polsce. Jak dodał, jej wschodnie tereny są strategicznym miejscem wobec wojny na Ukrainie. Wicepremier powiedział, że silna armia może odstraszyć potencjalnego agresora. “Mam nadzieję, że działania, które dzisiaj podejmujemy – działania odstraszające, działania wzmacniające naszą obronność – przyniosą też taki efekt, że nigdy nie będziemy musieli naszych sił zbrojnych używać, nigdy nie będziemy musieli testować naszej potęgi obronnej, bo wróg zawsze będzie kalkulował” – powiedział Jacek Sasin. “Wiemy, że jak będziemy silni, to będziemy też dużo bezpieczniejsi. I dzisiaj jesteśmy coraz silniejsi, dzisiaj po pierwsze odtwarzamy naszą potęgę obronną na tych ziemiach” – dodał wicepremier. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, na terenie województwa podlaskiego powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów. Nowa dywizja pod kątem struktury będzie podobna do istniejących już 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej. Ponadto zostanie wyposażona w najlepszy sprzęt wojskowy, którym już dysponuje Wojsko Polskie i tym, który będzie niebawem pozyskany.

Read more