Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Albanii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczął wizytę w Albanii. To pierwsza od 20 lat oficjalna podróż polskiego prezydenta do tego bałkańskiego kraju. Jutro prezydent spotka się z przedstawicielami władz w Tiranie, a rozmowy zdominują kwestie bezpieczeństwa w ramach NATO i rozwoju relacji gospodarczych. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że oczywistym kontekstem wizyty jest lipcowy szczyt NATO w Wilnie. “Albania jest jednym z nowszych sojuszników w ramach NATO, ale sojusznikiem, który także posiada jeden głos, liczący się w tej dyskusji. Będziemy rozmawiać o tym, jak adaptować NATO do aktualnych wyzwań. To, co jest najważniejsze z polskiej perspektywy, to adaptacja wschodniej flanki NATO” – zaznaczył prezydencki minister. Marcin Przydacz podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki powinien kontynuować politykę odstraszania Rosji, także poprzez budowę potencjału na wschodniej flance. Szef Biura Polityki Międzynaodowej przekazał, że drugim ważnym wątkiem wizyty Andrzeja Dudy w Tiranie będzie jutrzejsze spotkanie z udziałem przedsiębiorców z Polski i Albanii. “Polski przemysł turystyczny również jest zainteresowany obecnością inwestycyjną. To jest ciekawy kraj do spędzania wakacji przez wielu Europejczyków. Polscy przedsiębiorcy chcą być częścią sukcesu, który jest udziałem Albanii” – mówił Marcin Przydacz. Prezydencki minister dodał, że kolejne obszary potencjalnej współpracy gospodarczej z Albanią to infrastruktura i produkcja rolno-spożywcza. “Zawsze dla prezydenta jest ważne, by promować polskie rozwiązania technologiczne, w sensie przemysłu maszynowego, z drugiej strony – także gotowe produkty żywnościowe, które mogłyby trafiać na rynek Bałkanów Zachodnich” – powiedział szef BPM. Ważnym aspektem polsko-albańskich rozmów na szczycie ma być również sytuacja na Bałkanach Zachodnich. “To co dzieje się na tym podbrzuszu południowym Europy ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa nas w środkowej Europie” – zauważył Marcin Przydacz. Jak dodał, dyskusje będą dotyczyły zarówno bezpośredniego sąsiedztwa Albanii, jak i przyszłej integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.Prezydencki minister zadeklarował, że Polska będzie wspierać Albanię na drodze do członkostwa we Wspólnocie. “Bałkany Zachodnie będące częścią Unii Europejskiej to bezpieczniejsza Europa, to także i bezpieczniejsza Polska” – powiedział Marcin Przydacz. Latem ubiegłego roku po latach politycznego impasu Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne zarówno z władzami w Tiranie, jak i w Skopje.…

Read more

Polska: prezydent A.Duda: wszystkie rosyjskie zbrodnie muszą zostać zbadane, osądzone i ukarane

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wszystkie rosyjskie zbrodnie popełnione na Ukrainie muszą zostać zbadane, osądzone i ukarane.Prezydent wziął udział w szczycie liderów państw Koalicji do spraw powołania Specjalnego Trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Andrzej Duda podkreślił, że choć wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazu aresztowania Władimira Putina było ważnym krokiem naprzód, to “wszyscy mamy moralny obowiązek zrobić o wiele więcej”. “Wierzę, że wkrótce będziemy świadkami zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosja zostanie zatrzymana i pokonana. Trzeba to czynić zarówno na polu walki, jak i przed Specjalnym Trybunałem do ścigania zbrodni agresji na Ukrainie” – zaznaczył Andrzej Duda. Zastrzegł przy tym, że przyszły trybunał musi być wyposażony w szerokie kompetencje. “Historia pokazuje nam – na przykładzie procesu norymberskiego – że jest to możliwe” – dodał. Andrzej Duda powiedział, ze koalicja na rzecz powołania trybunału “musi zademonstrować silną wiarę w prawo międzynarodowe”. Zachęcił do dalszych prac nad stworzeniem mechanizmu skutecznego ścigania zbrodni przeciwko Ukrainie. “Sprawmy, by rosyjscy przestępcy reprezentujący przemoc, terror i śmierć spędzili resztę życia za kratkami. Sprawmy wreszcie, by zbrodnia agresji była karalna” – podkreślił prezydent.

Read more

Prezydent A. Duda odbył szereg rozmów przy okazji koronacji Karola III

Prezydent Andrzej Duda odbył w Londynie szereg rozmów z przywódcami państw, którzy również zostali zaproszeni na koronację Karola III. Para prezydencka zakończyła swoją dwudniową wizytę w stolicy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał między innymi z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. „Prezydent rozmawiał z szeregiem prezydentów z Europy i innych państw. Mamy tutaj nadzieję, że te rozmowy przyniosą dalszą intensyfikację relacji z poszczególnymi państwami” – powiedział Marcin Przydacz. Prezydent Andrzej Duda wystosował też list gratulacyjny do króla Karola III, w którym zawarte zostało zaproszenie dla brytyjskiego monarchy do Polski. „Już w tej nowej roli, bo musimy pamiętać, że król Karol jeszcze jako książę Walii odwiedzał wielokrotnie Polskę. Liczymy na to, że do takiej wizyty dojdzie, choć mamy świadomość po pierwszy rozmowach ze stroną brytyjską, że w pierwszej kolejności król Karol będzie wizytował państwa Wspólnoty Narodów” – powiedział Marcin Przydacz.   Prezydencki minister dodał, że przy okazji wizyty w Londynie polska para prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii. „Wczoraj pan prezydent wraz z małżonką odwiedził Ognisko Polskie, inaczej także Klub Polski, który funkcjonuje tutaj od 1940 roku. W tym miejscu spotykało się wielu znamienitych Polaków, także z emigracji wojennej i powojennej, od generała Władysława Andersa począwszy” – wyjaśnił szef prezydenckiego BPM.  Polska para prezydencka wzięła udział w mszy koronacyjnej i głównej ceremonii w Opactwie Westminster, na którą zaproszono ponad 2 tysiące gości, w tym polityków, przywódców i koronowane głowy innych państw. 

Read more

Prezydent Andrzej Duda w Święto Narodowe 3 Maja

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Konstytucja 3 Maja to rewolucyjny dokument, który w nowy sposób ustanawiał ustrój państwa w skali ówczesnej Europy i świata. Prezydent wziął udział w uroczystościach z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji na Placu Zamkowym.  Andrzej Duda podkreślił, że była to druga, po amerykańskiej, konstytucja na świecie i pierwsza w Europie. Zaznaczył, że z uwagi na nowoczesne rozwiązania obowiązywała krótko. “Bano się wówczas, że Polska, która w taki sposób będzie się przebudowywała, upodmiotowi się na nowo, ukształtuje na nowo te relacje, będzie na powrót państwem silnym, które mocą narodów wówczas ją tworzących, znowu będzie zajmowała należne jej miejsce w środku Europy” – mówił prezydent. Jak dodał, wrogowie Polski rzucili się przeciwko niej wtedy z taką zapalczywością, bo sami obawiali się, że podległe im narody mogą pod wpływem Konstytucji 3 Maja zażądać własnej podmiotowości.Andrzej Duda zwracał uwagę na przełomowy charakter tamtego dokumentu. “Mieliśmy wtedy konstytucję, która wtedy ustanawiała w Polsce coś, co byśmy nazwali monarchią konstytucyjną, ale taką monarchią, w której konstytucja mówiła o narodzie o suwerenie, o narodzie rozumianym wówczas jako nie tylko jako ta klasa najwyższa, ale narodu podejmowanego szerzej, bo włączano do niego mieszczaństwo, po raz pierwszy zauważono włościaństwo” – wskazywał prezydent. Andrzej Duda powiedział, że wierzy w to, iż przed nami jest dobra przyszłość. Zaznaczył, że to kwestia odpowiedzialności polskich władz, ale także i wszystkich pokoleń za Polskę, za polskie sprawy. Jak mówił, tutaj może istnieć tylko państwo silne. Podziękował wszystkim, którzy przez lata zabiegali o umocnienie Polski. “Dziękuję wszystkim tym, którzy odpowiedzialnie podejmowali decyzje i parli w kierunku wspomnienia Polski do NATO i Unii Europejskiej. Kto wie, czy z punktu widzenia naszej suwerenności, niepodległości, możliwości jej zachowania nie były to jedne z najbardziej fundamentalnych decyzji, jakie w ogóle zostały na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci podjęte. Żeby stać się polityczną częścią wolnego Zachodu, militarną częścią wielkiego, potężnego Zachodu” – mówił. Prezydent Andrzej Duda podziękował też Polakom, że “biorą w swoje ręce sprawy kraju”, pomagając potrzebującym sąsiadom i aktywnie uczestnicząc w wyborach. Prezydent zwrócił uwagę, że teraz do najważniejszych zadań naszego kraju należy wzmacnianie polskiej…

Read more

Mongolia: prezydent A. Duda otworzył polską ambasadę

Prezydent Andrzej Duda otworzył polską ambasadę w stolicy Mongolii Ułan Bator. Jak mówił w trakcie uroczystości, bardzo się cieszy, że polska placówka została przywrócona po wielu latach w 2021 roku, a dzisiaj jest otwierana jej nowa siedziba. Podkreślił, że to także dzięki jego staraniom.  Polski przywódca powiedział także, że nowa placówka niedługo będzie miała wszystkie funkcje konsularne, czyli będzie prowadzona działalność wizowa. “Obywatele Mongolii będą mogli dostawać wizy do Polski, co będzie znaczącym ułatwieniem dla tych, którzy chcą przyjechać do naszego kraju, szczególnie w interesach” – mówił Andrzej Duda. Prezydent dodał, że jego oficjalna wizyta w Mongolii ma służyć głównie intensyfikacji relacji gospodarczych pomiędzy naszymi krajami.  Polska placówka w stolicy Mongolii funkcjonowała w latach 1960-1995. Została przywrócona w 2000 roku i ponownie zamknięta 9 lat później. W latach 2015-2021 w Mongolii akredytowany był ambasador wizytujący z Warszawy. Dwa lata temu wraz z przyjazdem do Ułan Bator ambasadora Krzysztofa Bojko przywrócono stałą obecność dyplomatyczną Polski w Mongolii. 

Read more

Prezydent Andrzej Duda: powstanie w getcie warszawskim symbolem męstwa, determinacji i odwagi

Symbol męstwa, determinacji i odwagi, ale i wspólnej walki dwóch narodów – tak o powstaniu w getcie warszawskim mówił prezydent Andrzej Duda. W Warszawie na placu Bohaterów Getta zakończyły się obchody 80. rocznicy wybuchu zrywu żydowskich bojowników przeciwko Niemcom. Prezydent Andrzej Duda, mówiąc o motywacji powstańców z getta, przywoływał słowa tych, którzy przeżyli starcie z Niemcami sprzed ośmiu dekad. “Tak jak Marek Edelman, mówili – to nie była tak naprawdę walka o życie, to była po prostu nasza walka przeciwko nim, to była nasza walka o godność, przede wszystkim o godną śmierć, o śmierć na naszych warunkach, na naszych zasadach, czyli w istocie o wolność” – podkreślał. Andrzej Duda nawiązął również do znajdującego się w miejscu obchodów Pomnika Bohaterów Getta. Jego elementem są menory podtrzymywane przez lwy. Lwy – jak mówił polski prezydent – będące symbolem męstwa. “Powstanie w getcie warszawskim jest dla mnie, prezydenta Rzeczypospolitej, i dla nas, dzisiaj, potomnych, przede wszystkim symbolem męstwa, determinacji i odwagi, woli walki o wolność, woli samodecydowania o sobie, niezwykłej, szaleńczej odwagi, absolutnej determinacji” – powiedział prezydent. Andrzej Duda odwoływał się także do polsko-żydowskiej pamięci historycznej i kulturowej, która, jak zaznaczył, stała się wzorcem dla powstańców z getta. “Są naszymi wspólnymi bohaterami Izraela. Są bohaterami Żydów na całym świecie. Są bohaterami Polski i Polaków. Wielu z nich, tych, co przeżyli powstanie w getcie, było później powstańcami powstania warszawskiego” – przypominał. Prezydent wezwał także do porzucenia nienawiści w relacjach międzyludzkich. “Każdy, kto depcze drugiego człowieka, depcze po grobach bohaterów powstania w getcie warszawskim, depcze groby pomordowanych Żydów, ale depcze także groby wszystkich tych, którzy pomagali wtedy tym prześladowanym, depcze także groby Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” – podkreślał Andrzej Duda. Oprócz polskiego prezydenta w rocznicowych obchodach w Warszawie biorą udział prezydenci Izraela i Niemiec – Izaak Herzog oraz Frank-Walter Steinmeier. Wcześniej politycy spotkali się na dwustronnych rozmowach z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na działania Niemców dotyczące likwidacji getta, związane z planem eksterminacji europejskich Żydów. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie.…

Read more

Wiedeń – prezydent Duda apeluje o pomoc dla Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda zaapelował w Wiedniu o zwiększenie austriackiej pomocy dla Ukrainy. Kwestia rosyjskiej inwazji jest najważniejszym tematem rozmów polskiego prezydenta z władzami Austrii: prezydentem tego kraju oraz kanclerzem. Austria jest państwem neutralnym dlatego na Ukrainę wysyła jedynie pomoc humanitarną. Podczas spotkania z prezydentem Austrii Andrzej Duda mówił, że Rosja musi zostać powstrzymana, gdyż może stać się zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całej Europy. Polski prezydent dziękował w Wiedniu za dotychczasową pomoc austriackich władz dla Ukraińców i prosił o jej zwiększenie. „Szanujemy oczywiście neutralność Austrii, dziękujemy zarazem władzom austriackim za wysyłanie kamizelek kuloodpornych, hełmów na Ukrainę. Apelujemy, żeby w miarę możliwości Austria wysłała tej pomocy więcej, bo jest tam na nią ogromne zapotrzebowanie“ – mówił Andrzej Duda. Kilka dni temu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski apelował do Wiednia o pomoc w rozminowywaniu kraju. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen mówił w czasie spotkania z polskim prezydentem, że austriackie władze będą się nad tym zastanawiać. „Faktycznie, Austria ma odpowiednie know-how, gdy chodzi o usuwanie min. Jesteśmy w trakcie rozpatrywania tej prośby, złożonej kilka dni temu. Zadbam o to, żeby ta kwestia nie poszła w zapomnienie“ – dodał.  Austriacki prezydent podkreślił też, że jego kraj odnowił do tej pory zniszczone przez Rosjan szkoły i szpitale na Ukrainie i przekazał generatory prądu. Obaj prezydenci apelowali także o jedność w Unii Europejskiej w odpowiedzi na rosyjską inwazję. Andrzej Duda mówił, że tylko odcięcie Rosji od pieniędzy, w tym poprzez sankcje, mogą zmusić Władimira Putina do zatrzymania wojennej machiny. Polski przywódca podkreślał też, że rosyjskie wojska muszą całkowicie wycofać się z Ukrainy, a Moskwa musi także zwrócić Krym, który okupuje od dziewięciu lat.

Read more

Rzym: prezydent Andrzej Duda odebrał Ogień Pokoju Igrzysk Europejskich

Podczas ceremonii w Rzymie prezydent Andrzej Duda odebrał Ogień Pokoju Igrzysk Europejskich 2023. Gospodarzami tej imprezy sportowej będą Kraków i Małopolska. W przekazaniu Ognia Pokoju obok polskiego prezydenta uczestniczyli również wielokrotni mistrzowie olimpijscy, wybitni lekkoatleci – Robert Korzeniowski i Anita Włodarczyk. Symboliczne wydarzenie zorganizowano w Ara Pacis, muzeum ze zrekonstruowanym starożytnym ołtarzem pokoju. Polskiej delegacji przekazano także drzewko oliwne. Na przełomie czerwca i lipca na arenach w kilkunastu miastach południowej Polski rywalizować będzie ponad 7 tysięcy zawodników.Będą oni reprezentować 48 krajów a sportowa walka rozegra się w ramach 29 dyscyplin. Zawody w 19 z nich będą jednocześnie kwalifikacjami olimpijskimi. W imprezie nie wezmą udziału sportowcy z Rosji i Białorusi. Ogień Pokoju jest jednym z symboli igrzysk, wzorowanym na ogniu olimpijskim. Płomień będzie towarzyszył Igrzyskom Europejskim od 21 czerwca, znicz zostanie zapalony na stadionie Wisły w Krakowie.

Read more

A.Duda: świat demokratyczny wspiera Ukrainę

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wsparcie Ukrainy przez międzynarodową koalicję świadczy o tym, że wolny i demokratyczny świat nie jest teoretyczną koncepcją. W nagraniu opublikowanym przez amerykański Departament Stanu w ramach odbywającego się hybrydowo Szczytu Demokracji Andrzej Duda podkreślał wiodącą rolę Polski prezydent we wsparciu Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rosyjska wojna z Ukrainą ujawniła prawdziwe oblicze reżimu Putina oraz okrucieństwa i brutalność wobec ukraińskiej ludności cywilnej. Prezydent dodał że konsekwencją działań Rosji były kryzysy energetyczne i żywnościowe na całym świecie. „Ukraińcy dzielnie oparli się rosyjskiej napaści. Jestem dumny, że Polacy i inne narody zaoferowały narodowi ukraińskiemu silne wsparcie, ponieważ wolny i demokratyczny świat nie jest teoretyczną koncepcją, ale realną wspólnotą wartości” – mówił. Andrzej Duda powiedział, że wiodąca rola Polski w odpowiedzi na inwazję Rosji była bezprecedensowa. „Odpowiedzieliśmy jako pierwsi na apele o pomoc, w tym wojskową, aby pomóc Ukrainie odeprzeć rosyjskiego agresora i nałożyć na Rosję surowe sankcje” – podkreślił. Prezydent powiedział, że w Polsce mieszka ponad 3 i pół miliona Ukraińców i że nasz kraj wydał na pomoc humanitarną dla Ukrainy półtora procent swojego PKB. Wskazał tez, że Polska pełni rolę centrum logistycznego dla transferów pomocy z innych krajów. „Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy, aby zatrzymać Rosyjski imperializm i będzie kontynuować nasze wsparcie dla demokratycznej Białorusi” – oświadczył. Andrzej Duda przestrzegł, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana na Ukrainie to jest gotowa posunąć się znacznie dalej.

Read more

Brytyjski książę William w Warszawie

Brytyjski następca tronu składa dwudniową wizytę w Polsce. Książę William jest teraz w Warszawie, a jego przyjazd związany jest z wojną na Ukrainie. Brytyjski następca tronu rozpoczął dzień od złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Książę William został też przyjęty przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę. W trakcie spotkania miał dziękować prezydentowi za wsparcie, jakiego Polacy udzielili Ukraińcom, którzy uciekli z kraju po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Książę William ma też zaplanowane spotkanie z ukraińskimi studentami, którzy przyjechali do Polski i tutaj próbują ułożyć sobie nowe życie.Wczoraj następca tronu spotkał się w Rzeszowie ze stacjonującymi tam polskimi oraz brytyjskimi żołnierzami. Rozmawiał też z polskim wicepremierem i ministrem obrony. Mariusz Błaszczak miał dziękować monarsze za wsparcie wojskowe, jakiego Wielka Brytania udzieliła zarówno Ukrainie, jak i Polsce od początku rosyjskiej inwazji. Wizyta księcia Williama nie była wcześniej zapowiadana. Jest to jego pierwszy pobyt w Polsce jako następcy tronu i druga wizyta w ciągu pięciu lat.

Read more