Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Albanii

0
Fot. Twitter: Kancelaria Prezydenta
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczął wizytę w Albanii. To pierwsza od 20 lat oficjalna podróż polskiego prezydenta do tego bałkańskiego kraju.

Jutro prezydent spotka się z przedstawicielami władz w Tiranie, a rozmowy zdominują kwestie bezpieczeństwa w ramach NATO i rozwoju relacji gospodarczych.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że oczywistym kontekstem wizyty jest lipcowy szczyt NATO w Wilnie. “Albania jest jednym z nowszych sojuszników w ramach NATO, ale sojusznikiem, który także posiada jeden głos, liczący się w tej dyskusji. Będziemy rozmawiać o tym, jak adaptować NATO do aktualnych wyzwań. To, co jest najważniejsze z polskiej perspektywy, to adaptacja wschodniej flanki NATO” – zaznaczył prezydencki minister. Marcin Przydacz podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki powinien kontynuować politykę odstraszania Rosji, także poprzez budowę potencjału na wschodniej flance.

Szef Biura Polityki Międzynaodowej przekazał, że drugim ważnym wątkiem wizyty Andrzeja Dudy w Tiranie będzie jutrzejsze spotkanie z udziałem przedsiębiorców z Polski i Albanii. “Polski przemysł turystyczny również jest zainteresowany obecnością inwestycyjną. To jest ciekawy kraj do spędzania wakacji przez wielu Europejczyków. Polscy przedsiębiorcy chcą być częścią sukcesu, który jest udziałem Albanii” – mówił Marcin Przydacz.

Prezydencki minister dodał, że kolejne obszary potencjalnej współpracy gospodarczej z Albanią to infrastruktura i produkcja rolno-spożywcza. “Zawsze dla prezydenta jest ważne, by promować polskie rozwiązania technologiczne, w sensie przemysłu maszynowego, z drugiej strony – także gotowe produkty żywnościowe, które mogłyby trafiać na rynek Bałkanów Zachodnich” – powiedział szef BPM.

Ważnym aspektem polsko-albańskich rozmów na szczycie ma być również sytuacja na Bałkanach Zachodnich. “To co dzieje się na tym podbrzuszu południowym Europy ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa nas w środkowej Europie” – zauważył Marcin Przydacz. Jak dodał, dyskusje będą dotyczyły zarówno bezpośredniego sąsiedztwa Albanii, jak i przyszłej integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.
Prezydencki minister zadeklarował, że Polska będzie wspierać Albanię na drodze do członkostwa we Wspólnocie. “Bałkany Zachodnie będące częścią Unii Europejskiej to bezpieczniejsza Europa, to także i bezpieczniejsza Polska” – powiedział Marcin Przydacz.

Latem ubiegłego roku po latach politycznego impasu Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne zarówno z władzami w Tiranie, jak i w Skopje. Albania jest kandydatem do Unii Europejskiej od 2014 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!