Prezydent Andrzej Duda w Święto Narodowe 3 Maja

0
199
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Konstytucja 3 Maja to rewolucyjny dokument, który w nowy sposób ustanawiał ustrój państwa w skali ówczesnej Europy i świata. Prezydent wziął udział w uroczystościach z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji na Placu Zamkowym. 

Andrzej Duda podkreślił, że była to druga, po amerykańskiej, konstytucja na świecie i pierwsza w Europie. Zaznaczył, że z uwagi na nowoczesne rozwiązania obowiązywała krótko. “Bano się wówczas, że Polska, która w taki sposób będzie się przebudowywała, upodmiotowi się na nowo, ukształtuje na nowo te relacje, będzie na powrót państwem silnym, które mocą narodów wówczas ją tworzących, znowu będzie zajmowała należne jej miejsce w środku Europy” – mówił prezydent. Jak dodał, wrogowie Polski rzucili się przeciwko niej wtedy z taką zapalczywością, bo sami obawiali się, że podległe im narody mogą pod wpływem Konstytucji 3 Maja zażądać własnej podmiotowości.
Andrzej Duda zwracał uwagę na przełomowy charakter tamtego dokumentu. “Mieliśmy wtedy konstytucję, która wtedy ustanawiała w Polsce coś, co byśmy nazwali monarchią konstytucyjną, ale taką monarchią, w której konstytucja mówiła o narodzie o suwerenie, o narodzie rozumianym wówczas jako nie tylko jako ta klasa najwyższa, ale narodu podejmowanego szerzej, bo włączano do niego mieszczaństwo, po raz pierwszy zauważono włościaństwo” – wskazywał prezydent.

Andrzej Duda powiedział, że wierzy w to, iż przed nami jest dobra przyszłość. Zaznaczył, że to kwestia odpowiedzialności polskich władz, ale także i wszystkich pokoleń za Polskę, za polskie sprawy. Jak mówił, tutaj może istnieć tylko państwo silne. Podziękował wszystkim, którzy przez lata zabiegali o umocnienie Polski. “Dziękuję wszystkim tym, którzy odpowiedzialnie podejmowali decyzje i parli w kierunku wspomnienia Polski do NATO i Unii Europejskiej. Kto wie, czy z punktu widzenia naszej suwerenności, niepodległości, możliwości jej zachowania nie były to jedne z najbardziej fundamentalnych decyzji, jakie w ogóle zostały na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci podjęte. Żeby stać się polityczną częścią wolnego Zachodu, militarną częścią wielkiego, potężnego Zachodu” – mówił.

Prezydent Andrzej Duda podziękował też Polakom, że “biorą w swoje ręce sprawy kraju”, pomagając potrzebującym sąsiadom i aktywnie uczestnicząc w wyborach. Prezydent zwrócił uwagę, że teraz do najważniejszych zadań naszego kraju należy wzmacnianie polskiej armii. “Dziękuję wszystkim tym, którzy zgłaszają się ochotniczo do polskiego wojska, żeby wtedy, gdy potrzeba, stanąć w obronie ojczyzny. Dziękuję za to, że godzicie się na modernizację polskich sił zbrojnych i olbrzymie zakupy wyposażenia dla polskiej armii. Ja też oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że te pieniądze można by przeznaczyć na inny cel, ale dzisiaj właśnie na obronność muszą one być przeznaczone po to, by nikt nie przyszedł zagarnąć naszej ziemi” – zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował również o liczny udział w wyborach, gdyż frekwencja jest probierzem demokracji i wyrazem odpowiedzialności za Polskę. “O to do was apeluję, byście faktycznie faktycznie realizowali tę naszą demokrację, byście brali udział w wyborach, wszystkich poszczególnych” – mówił.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że atak Rosji na Ukrainę wygląda jak rozbiory Polski, przeprowadzone przez dawną carską Rosję, wtedy z udziałem Prus i Austrii. “Jeśli popatrzeć na 2014 rok, kiedy Rosja po raz pierwszy w istocie na Ukrainę się rzuciła, zagarniając część jej ziemi. I potem na 2022 rok, kiedy przypuściła frontalny atak – to to wygląda jak dawne dokonane przez Rosję carską rozbiory Polski, najpierw zagarnięcie części ziemi, potem znów części, a potem znów – wtedy z innymi grabieżcami” – wskazywał.

Wcześniej na Zamku Królewskim Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe, w tym najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju – Ordery Orła Białego.

Narodowe Święto 3 Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uchwalona 232 lata temu pierwsza polska ustawa zasadnicza była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, i pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!