Prezydent A. Duda o skazaniu S. Cichanouskiej
Prezydent Andrzej Duda uważa, że skazanie kolejnych białoruskich opozycjonistów to dowód na to, że w tym kraju nie ma wolności i że jest to państwo autorytarne, w którym władza nie ma legitymacji społecznej. Prezydent podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powiedział, że władza, która ma legitymację społeczną, nie skazuje protestujących ludzi na takie wyroki. Ludzi, którzy – jak mówił – domagają się jedynie przestrzegania demokratycznych reguł i mają odwagę powiedzieć, jaka jest sytuacja w ich kraju. Andrzej Duda podkreślił, że te wyroki potwierdzają tylko, że mamy do czynienia z reżimem, który zmiażdżył protesty społeczne, które odbywały się, gdy żądano uczciwych wyborów prezydenckich i który konsekwentnie prowadzi politykę niewolenia swojego społeczeństwa. Wczoraj sąd w Mińsku skazał zaocznie między innymi liderkę białoruskiej opozycji Swietłanę Cichanouską na 15 lat pozbawienia wolności, a byłego ambasadora Białorusi w Polsce i ministra kultury tego kraju Pawła Łatuszkę – na 18 lat.
Read morePrezydent A. Duda w ZEA: rozmowy także o Ukrainie
Prezydent Andrzej Duda powiedział po spotkaniu z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, że rozmawiał także o wsparciu dla Ukrainy. To drugi dzień oficjalnej wizyty Andrzeja Dudy w tym kraju. Prezydent podziękował za udzielone do tej pory wsparcie i podkreślił, że Emiraty jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2022-2023 odgrywają znaczną rolę. “100 milionów dolarów w ostatnim czasie na generatory prądu. Wspierają też Ukrainę politycznie, ale zachowują spokojny dystans. Sporo też robią jako państwo, aby szukać rozwiązań pokojowych i umożliwiać wymiany jeńców” – zauważył prezydent. Jutro Andrzej Duda będzie rozmawiał w Dubaju z wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród tematów mają być rozwój, wymiana doświadczeń i energia odnawialna. Zjednoczone Emiraty Arabskie będą gospodarzem rozpoczynającej się pod koniec listopada Konferencji Kilmatycznej ONZ COP28.
Read morePrezydent A. Duda dla “Sieci”: pomagając Ukrainie budujemy stosunki na wiele pokoleń
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że pomagając Ukrainie budujemy stosunki z naszym sąsiadem na wiele pokoleń. W wywiadzie dla tygodnika “Sieci” odniósł się w ten sposób do głosów opozycji, że udzielając pomocy uchodźcom generujemy kłopoty gospodarcze, obniżamy poziom nauki w szkołach i wydłużamy kolejki do lekarzy. “Zachowaliśmy się z klasą” – powiedział prezydent. – „Zachowaliśmy się tak, jak powinno się zachować społeczeństwo, które ma za sobą 1050 lat chrześcijaństwa. Przyjmujemy ludzi w trudnej sytuacji, przyjmujemy ich z otwartym sercem. Ci ludzie płakali na granicy. Nie wierzyli, że to, co tam dostają, może być za darmo. Że czekają tu na nich Polacy z kartkami: zabiorę cztery osoby, zabiorę sześć osób, zabiorę do domu, zawiozę gdzie potrzeba. Dotąd niektórzy nie wierzą, że spotkała ich taka życzliwość po polskiej stronie”. Rozmówca tygodnika “Sieci” podkreśla, że więzi, zbudowanej w trudnym czasie wojny, nie da się przeliczyć na pieniądze. – “To może zaprocentować na dziesięciolecia, na stulecia relacji polsko-ukraińskich. Trudnych relacji. Jeśli uda się te niedogodności wytrzymać, jeśli zaciśniemy zęby, rozumiemy, że musimy to razem przetrwać, do chwili gdy większość wróci do siebie, to zbudujemy coś ważnego na cale pokolenia. Te dzieci, które dziś poszły do polskich szkół, będą w przyszłości ambasadorami Polski, przyjaciółmi Polaków, i będą opowiadały swoim wnukom, że gdy musiały uciekać przed wojną, to Polacy ich przygarnęli, nakarmili”.- podkreślał prezydent Andrzej Duda.Cały wywiad publikuje dzisiejszy tygodnik “Sieci”.
Read morePolska: Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska od początku wierzyła w niezłomność Ukrainy w walce z Rosją. W okolicznościowym orędziu w przeddzień rocznicy rosyjskiej inwazji prezydent przypomniał, że dzień przed rozpoczęciem wojny odwiedził Kijów”. “Zaledwie kilka godzin przed rosyjską agresją byłem w Kijowie, by wspierać Ukrainę. Rozmawiałem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Żegnając się, ujrzałem w jego oczach wielką determinację i odwagę. Powiedział mi wówczas: «Możemy się już nigdy nie zobaczyć. Nikt tu się nie podda. Będziemy walczyć do samego końca». Odpowiedziałem: «Wołodymyr! Zobaczymy się jeszcze wiele razy. Na Polskę zawsze możecie liczyć. Zostańcie z Bogiem!»” – relacjonuje prezydent. Dodał, że “kiedy świat spodziewał się, że Kijów padnie w trzy dni, a cała Ukraina w tydzień, my w Polsce wiedzieliśmy, że tak się nie stanie”. “To, co nas łączy – Polaków i Ukraińców, to wielkie umiłowanie wolności. Tak wielkie, że można za nie oddać życie!” – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że Polska jest liderem pomocy dla Ukrainy – wojskowej i humanitarnej. W orędziu stwierdził, że zachodnie państwa są zjednoczone, a rola NATO wzrosła. Andrzej Duda zauważył, że Europa kończy z uzależnieniem od rosyjskiej ropy i gazu, a “Putin ponosi porażkę”. “Nie zrealizował żadnego ze swoich strategicznych celów. Powstrzymało go bohaterstwo ukraińskich żołnierzy i ukraińskiego społeczeństwa. Powstrzymała go postawa Polski i innych państw, które od pierwszego dnia wspierały Ukrainę” – podkreślił prezydent. Dodał, że “to wszystko nie byłoby możliwe bez silnego przywództwa Stanów Zjednoczonych”. Andrzej Duda stwierdził, że – aby na Ukrainie zapanował pokój – musi zwyciężyć Kijów. W orędziu prezydent odrzucił możliwość negocjacji z Moskwą. “Nie ma powrotu do tego, co było przed 24 lutego. Nie ma powrotu do bussines as usual z Rosją!” – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że “żeby zapanował trwały pokój, Ukraina musi zwyciężyć”. Prezydent zaznaczył, że Ukraina potrzebuje do tego jedności całego wolnego świata. “Dlatego przez ostatni rok podczas spotkań ze światowymi przywódcami zabiegałem o wsparcie dla walczącej Ukrainy, które jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Polski i całego naszego regionu” – zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent zapewnił, że ofensywa dyplomatyczna polskich władz przynosi efekty, a nasz kraj…
Read morePrezydent Andrzej Duda: przekazanie samolotów Ukrainie nie jest łatwą decyzją
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przekazywanie Ukrainie przez Polskę samolotów bojowych nie jest dla naszego kraju łatwą decyzją. W rozmowie z ukraińską stacją 1+1 prezydent był pytany o postawę Stanów Zjednoczonych i Polski w tej kwestii. Andrzej Duda podkreślił, że Polska nie jest potentatem, jeśli chodzi o wojskowe siły lotnicze. Wskazywał, że Polska częściowo dysponuje jeszcze maszynami MIG-29. W kwestii samolotów F-16 Andrzej Duda zaznaczył natomiast, że Polska ma ich w sumie 48. Wskazywał, że “jak na potencjał naszego kraju jest to niewiele”. “Więc oddanie jakiegokolwiek z tych samolotów jest bardzo, bardzo kontrowersyjną, poważną decyzją, tym bardziej że one potrzebują bardzo istotnego zaplecza serwisowego. To jest bardzo skomplikowana technologia, która potrzebuje bardzo poważnej obsługi, to jest bardzo skomplikowany proces, w związku z czym my nie mamy wątpliwości, że to wymagałoby szerszej akcji ze strony NATO” – powiedział Andrzej Duda. Prezydent zapewnił także, że Polska chce mieć dobre relacje ze swoimi sąsiadami i żyć w pokoju, wbrew temu, co próbuje insynuować rosyjska propaganda. “Chcemy, aby z Ukrainą i mamy nadzieję, że w przyszłości z Białorusią, było tak samo. Chcemy po prostu wszyscy razem być częścią wolnego świata. To jest dla nas wolny świat. My o to walczyliśmy. Reżim sowiecki, reżim Rosji sowieckiej, to wszystko właśnie nam zabierał” – podkreślił.
Read morePrezydent A. Duda po powrocie z Monachium
Prezydent Andrzej Duda ocenił, że jego spotkania w Londynie, Brukseli i Monachium przebiegły w dobrej atmosferze i były elementem przygotowania do wizyty w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po przylocie do kraju prezydent podkreślił, że z międzynarodowymi partnerami rozmawiał między innymi o oczekiwaniach wobec pobytu prezydenta Joe Bidena w naszym kraju – o czym będą dyskusje i jakie są dalsze plany działania, jeśli chodzi o wzmacnianie wschodniej flanki NATO, w tym Polski. “Rozmawiałem także na temat zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie na przełomie lipca i czerwca” – powiedział Andrzej Duda. Prezydent przy okazji Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa spotkał się m.in. – w ramach Trójkąta Weimarskiego – z kanclerzem Niemiec i prezydentem Francji, a także prezydentem elektem Czech i premierem Norwegii. Andrzej Duda przekazał, że wśród światowych przywódców panuje jedność w kwestii dalszego wspierania Ukrainy. Polski przywódca powiedział dziennikarzom po powrocie z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że wszyscy chcą ukarania Rosji za jej imperialne zamiary, które poskutkowały aktem agresji. “Są rysowane różne scenariusze tego, co może dalej dziać się na Ukrainie, jaka może być sytuacja wojenna. Jednak panuje jedność, że musimy wspierać Ukrainę, ale te działania planować w uzgodnieniu z Ukrainą” – podkreślił prezydent. Dodał, że wszyscy są zdania, że trzeba wspierać Ukrainę teraz w walce, a także później – w odbudowie kraju. Prezydent Andrzej Duda podkreślił także, że Polska ma wobec Białorusi uczciwe zamiary, a to reżim w Mińsku atakuje sąsiadów. Pytany o sprawę zamknięcia przejścia w Bobrownikach, przypomniał o agresywnych działaniach Białorusi – od wywołania kryzysu migracyjnego na granicy po motywowane politycznie wyroki więzienia, tak jak w przypadku Andrzeja Poczobuta. “Dzisiaj twardo bronimy naszej granicy – nie damy się zastraszyć” – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył jednocześnie, że chcemy dobrze żyć z sąsiadami. Przejście w Bobrownikach to jedno z dwóch otwartych do tej pory przejść z Białorusią, przez które odprawiane są TIR-y. Tydzień temu sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia, rzekomo za podejmowanie działań “na szkodę Białorusi” i za “wzniecanie nienawiści”. W ocenie polskich władz to jaskrawy przejaw prześladowania mniejszości polskiej w tym kraju. Andrzej Poczobut jest…
Read morePrezydent A.Duda: wizyta Joe Bidena znakiem amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa dla Polski
To znak amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa dla Polski – tak o zbliżającej się wizycie Joe Bidena w Polsce mówi prezydent Andrzej Duda. Amerykański przywódca przyleci do Polski w poniedziałek. Do środy ma zaplanowane spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, wystąpienie w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie i udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO. Prezydent, przebywający z wizytą w Londynie, ocenił również, że pobyt Joe Bidena w Polsce to także bardzo symboliczny gest polityczny. Andrzej Duda spodziewa się ponadto ważnego wystąpienia amerykańskiego prezydenta. “Z całą pewnością duża część świata, o ile nie cały świat, dzisiaj czeka, co pan prezydent powie, w jakimś sensie odpowiadając Władimirowi Putinowi na to, co mówi od samego początku, odkąd dokonał napaści na Ukrainę” – stwierdził. Andrzej Duda argumentował, że dla naszego kraju kluczowa jest amerykańska obecność w Polsce i w regionie. “Bo już sama obecność jest bardzo wyraźnym znakiem wzmocnienia i roztoczenia takiego amerykańskiego parasola także nad Polską, co dla nas jest oczywiście bardzo ważne. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że Stany Zjednoczone to jest najsilniejsze mocarstwo na świecie, najmocniejsza i najbardziej wypróbowana bojowo armia na świecie, więc de facto są gwarantem bezpieczeństwa, nie ma się co tu oszukiwać” – powiedział. Dlatego też – jak przekazał prezydent – rozmowy z Joe Bidenem będą dotyczyły zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Jak wyjaśnił, chodzi zarówno o infrastrukturę obronną, jak i jednostki wojskowe. Kolejnym tematem polsko-amerykańskich dyskusji będą przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, w tym kwestia relacji Sojuszu z Ukrainą oraz sytuacja bezpieczeństwa Polski.
Read morePrezydent Duda o potrzebie NATO-wskich magazynów uzbrojenia na wschodniej flance Sojuszu
Nowe plany bezpieczeństwa i obrony wschodniej flanki NATO a także sojusznicze magazyny uzbrojenia w naszym regionie – to dwa główne oczekiwania Polski w związku z lipcowym szczytem NATO w Wilnie. Postulaty naszego kraju przedstawił prezydent Andrzej Duda podczas rozmów w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Prezydent argumentował, że nowe plany bezpieczeństwa byłyby odpowiedzią na ewentualny atak na kraje Sojuszu, stąd też potrzeba wzmocnienia infrastruktury NATO na wschodzie. “Chcielibyśmy, żeby na wschodniej flance NATO powstało jak najwięcej magazynów uzbrojenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, tak żeby to uzbrojenie tam było zgromadzone, właśnie na wypadek jakiejkolwiek napaści, żeby pozostawało w dyspozycji sił Sojuszu, które na tym terenie się znajdują, czy które na ten teren przybędą. Oczywiste jest, że jeśli ta infrastruktura będzie na miejscu, przybycie sił jest możliwe znacznie szybciej” – podkreślał. W kontekście nowych planów obronnych Andrzej Duda mówił, że Polsce zależy na zwiększeniu liczby sojuszniczych żołnierzy kierowanych w obszar zagrożenia. Wizyta w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego była pierwszym przystankiem w trakcie kilkudniowej trasy prezydenta, który do soboty odwiedzi jeszcze Londyn i Monachium, by rozmawiać ze światowymi przywódcami m.in. o wsparciu Ukrainy.
Read moreBiały Dom: prezydent Biden chce osobiście podziękować prezydentowi Dudzie i Polakom za to co robią dla Ukrainy
Udając się do Polski prezydent Joe Biden chce osobiście podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Polakom za wsparcie Ukrainy – oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia podkreślił, że Polska przechodzi samą siebie we wsparciu dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Podczas briefingu w Białym Domu korespondent Polskiego Radia zapytał dlaczego na upamiętnienie pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezydent Joe Biden wybrał właśnie Polskę. „Polska jest niezawodnym sojusznikiem, krajem, który niesamowicie wspiera Ukrainę i jest hojnym gospodarzem nie tylko amerykańskich wojsk, ale także milionów ukraińskich uchodźców” – powiedział John Kirby dodając, że prezydent Biden z niecierpliwością czeka na podróż do Polski. „Polacy przechodzą samych siebie pomagając Ukrainie i bardzo doceniamy to wsparcie. Prezydent Biden chce osobiście podziękować prezydentowi Dudzie, chce osobiście podziękować Polakom. Chce też podkreślić jak ważne jest, by odwaga i jedność, którą widzimy w Polsce i u innych sojuszników z NATO, trwała także w okresie, który niestety będzie drugim rokiem wojny” – dodał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. W piątek Biały Dom ogłosił, że podczas wizyty w Polsce zaplanowanej na 20-22 lutego, prezydent Joe Biden spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki i wygłosi przemówienie z okazji rocznicy wojny na Ukrainie.
Read morePrezydent Duda zapowiedział ofensywę dyplomatyczną Polski
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział ofensywę dyplomatyczną Polski. W najbliższych dniach, tuż przed przyjazdem prezydenta USA, Joe Bidena, odbędzie szereg spotkań i konsultacji ze światowymi liderami. Jak poinformował, jutro będzie rozmawiał w formie wideokonferencji z prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą przed spotkaniem Bukareszteńskiej Dziewiątki i z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą w związku z tegorocznym szczytem NATO w tym kraju, który odbędzie się w lipcu. “Polsce zależy na tym, by szczyt NATO zaowocował w dobre decyzje dla wschodniej flanki NATO, także na temat wzmocnienia infrastrukturalnego” – mówił w wystąpieniu prezydent. Andrzej Duda nastepnie odbędzie szereg innych rozmów. “Najpierw spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w czwartek w Brukseli, potem w Londynie odbędę spotkania z królem Karolem III i premierem brytyjskim Rishim Sunakiem, następnie udam się do Monachium, gdzie spotkam się z kanclerzem Olafem Scholtzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także nowo wybranym prezydentem Czech Petrem Pavlem oraz premierem Norwegii Jonasem Gahrem Størem” – wyliczał prezydent Duda. Rozmowy odbędą się w trakcie dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W przyszłym tygodniu do Warszawy przylatuje na trzy dni prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. W stolicy zaplanowano wówczas spotkanie Bukareszteńskiej Dziewiątki. Jak podkreślał Andrzej Duda, w kontekście zbliżającej się rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę rozmowy o bezpieczeństwie Polski są istotne. “Jest to więc czas spotkań związanych z budowaniem bezpieczeństwa Rzeczpospolitej na niwie politycznej” – zauważył prezydent.
Read more









