Polska: prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Sójkę na nową minister zdrowia
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nowo powołana minister zdrowia Katarzyna Sójka jest lekarzem internistą, więc doskonale rozumie potrzeby systemu ochrony zdrowia. Prezydent powołał posłankę Prawa i Sprawiedliwości na szefa resortu zdrowia. Katarzyna Sójka zastąpi na stanowisku Adama Niedzielskiego, który podał się do dymisji. Andrzej Duda podkreślił, że Katarzyna Sójka ma doświadczenie w pracy z pacjentami i wie, jakie są problemy i wymagania Polaków. “Minister zdrowia powinien mieć twardo stąpającą po ziemi empatię dla ludzi” – powiedział prezydent. “Jeżeli ludzie panią cenią, to znaczy, że pani rozumie, gdzie są problemy i kto naprawdę potrzebuje pomocy i empatii. To jest bardzo ważne przy spojrzeniu na rynek i cały system ochrony zdrowia w Polsce” – mówił prezydent do nowej minister zdrowia. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że minister przyczyni się do poprawy ochrony zdrowia w Polsce, szczególnie wśród dzieci.”Cieszę się, że teka ministra ochrony zdrowia spoczęła w rękach osoby, która jest pełna wigoru i energii” – powiedział prezydent. “Osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem jako lekarza, ale jednocześnie cały czas młodej, pełnej werwy, z otwartą głową. Z jednej strony z doświadczeniem politycznym zdobytym w pracy parlamentarnej i w komisjach, ale z drugiej strony cały czas jeszcze świeżej, która rozumie wyzwania nowoczesnego systemu ochrony zdrowia” – mówił prezydent. Adam Niedzielski był ministrem zdrowia był od sierpnia 2020 roku. Powodem jego dymisji był wpis w mediach społecznościowych. Chodzi o ujawnienie przez ministra zdrowia danych wrażliwych z systemu informatycznego opieki zdrowotnej. W ubiegłym tygodniu lekarz, zatrudniony w szpitalu miejskim w Poznaniu, wypowiadał się publicznie o swoich problemach z wystawianiem recept na leki przeciwbólowe. W reakcji na te wypowiedzi Adam Niedzielski napisał: “sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych”. Adam Niedzielski zapewniał później, że działał w obronie dobrego imienia Ministerstwa Zdrowia, “a przede wszystkim w obronie interesów pacjenta”. Dodał, że “nikt nie miał wglądu w dane zapisane na koncie wskazanego lekarza i nikt w to konto nie ingerował”. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w sprawie wpisu Adama Niedzielskiego media i opozycja dokonały manipulacji. Zaznaczył jednak, że minister zdrowia Adam Niedzielski popełnił błąd.
Read moreMałopolskie – prezydent A. Duda: prawdziwą wolnością człowieka jest wiara
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że misją stworzonego przez księdza Franciszka Blachnickiego Ruchu Światło-Życie było uświadamianie, że Bóg powinien być obecny w każdym aspekcie naszego życia, gdyż prawdziwą wolnością dla człowieka jest wiara. Prezydent odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego księdza Blachnickiego, założyciela Ruchu nazywanego “Oazą”. To najwyższe i najstarsze polskie odznaczenie państwowe. Uroczystość odbyła się w Krościenku, gdzie mieści się centrum Ruchu. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dla księdza Blachnickiego prawdziwą wartością było całkowite włączenie Boga do ludzkiego życia. “Taka byla jego idea. Po to stworzył ten Ruch, aby uzmysłowić ludziom, że Bóg jest blisko, że jest ich Ojcem i jak wielka siła jest w oparciu się o wiarę” – mówił prezydent. “Że wówczas wszystko można przetrwać, że człowiek zyskuje prawdziwą niezależność i prawdziwą wolność. Niektórzy mówią: wolny jest ten człowiek, który nie boi się niczego. Niektórzy: ja tylko Pana Boga się boję. W istocie, może na tym to polega. Może dlatego najprawdopodobniej ksiądz Franciszek byl przez komunistów tak prześladowany” – powiedział Andrzej Duda. Prezydent przypomniał, że Order Orła Białego, przyznawany od 1705 roku, nadawany był wyłącznie wtedy, kiedy istniała wolna Polska, dlatego jest “odznaczeniem wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczpospolitej”. Podkreślił, że o taką Polskę walczył ksiądz Blachnicki, dlatego odznaczenie należy mu się szczególnie Ksiądz Blachnicki, podczas wojny więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych, w późniejszych latach był prześladowany przez PRL-wską Służbę Bezpieczeństwa. Twórca Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, był też organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości oraz Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów. Przede wszystkim jednak był twórcą katolickiego, młodzieżowego Ruchu Światło-Życie. Działania komunistycznych władz przeciwko księdzu nasiliły się w 1980 roku, kiedy zdecydowanie poparł “Solidarność”. Na emigracji, gdzie znalazł się po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, był nieustannie inwigilowany. Wywiad cywilny PRL, czyli Departament I MSW, umieścił w Carlsbergu w Niemczech – gdzie ksiądz Blachnicki utworzył między innymi Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Światło-Życie – dwóch agentów o pseudonimach “Yon” i “Panna”. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że było to małżeństwo Jolanty (obecnie Jolanta Lange) i Andrzeja Gontarczyków. Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł nagle 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu. Oficjalną przyczyną śmierci miał być zator płucny. W 2020 roku pion…
Read morePolska: Andrzej Duda przedstawił podsumowanie 8 roku swojej prezydentury
Jutro minie 8. rocznica zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na Prezydenta RP. Z tej okazji Kancelaria Prezydenta opublikowała w internecie podsumowanie trzeciego roku jego drugiej kadencji. Ponad 100 wizyt krajowych i zagranicznych, niemal 70 wydarzeń o charakterze międzynarodowym, które odbyły się w Polsce, 6 zgłoszonych inicjatyw ustawodawczych i niemal 40 przyznanych awansów generalskich – to niektóre z liczb opisujących ósmy rok prezydentury Andrzeja Dudy. Jak napisano w podsumowaniu, charakter ostatniego roku określiła przede wszystkim aktywna polityka zwiększania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej w wymiarze wewnętrznym, a także międzynarodowym. Prezydent Andrzej Duda zabiegał w tym czasie o budowanie społecznej oraz instytucjonalnej odporności, zwiększanie potencjału Sił Zbrojnych RP, zacieśnianie relacji ze strategicznymi partnerami oraz wzmacnianie pozycji Polski w strukturach sojuszniczych. Celem działań prezydenta było także ograniczenie wszelkich ryzyk dla stabilnego funkcjonowania i rozwoju państwa oraz obywateli wobec trwającego konfliktu na Ukrainie. W opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta podsumowaniu, oprócz bezpieczeństwa, wyszczególniono też inne obszary działalności prezydenta. Wśród nich znalazły się informacje dotyczące działań w zakresie polityki międzynarodowej, inicjatyw ustawodawczych, zdrowia, rolnictwa i ekologii, spraw pracowniczych i gospodarki, kultury i dziedzictwa narodowego, akcji społecznych i charytatywnych, pamięci i historii, spraw Polonii, a także sportu.
Read morePrezydent Andrzej Duda o zacieśnianiu współpracy między Polską i Koreą Południową
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że w ciągu ostatnich lat pomiedzy Polską i Koreą Południową doszło do intensyfikacji współpracy, między innymi w zakresie rozwoju nowoczesnej gospodarki, bezpieczeństwa, infrastruktury, energetyki oraz nowej technologii. Prezydenci Polski i Korei Południowej, Andrzej Duda i Jun Suk-jol, spotkali się w Warszawie. Prezydent Duda podkreślił, że współpraca między obydwoma krajami zacieśnia się między innymi w obszarze przemysłu zbrojeniowego. “Dzisiaj koreańskie produkty zbrojeniowe unowocześniają polską armię” – powiedział prezydent. “W ostatnim czasie przyszły z Korei myśliwce FA-50. Na wyposażeniu polskiej armii są koreańskie czołgi K2, są armatohaubice K9. tych produktów jest i będzie coraz więcej. Bardzo liczymy na to, że nie tylko będziemy od Korei kupować nowoczesny sprzęt dla naszych żołnierzy, ale również, że sprzęt ten będzie produkowany w Polsce” – mówił Andrzej Duda. Zaznaczył, że nasz kraj zabiega między innymi o to, aby produkcja koreańskich czołgów K2 była realizowana w naszym kraju. Andrzej Duda dodał również, że prezydent Jun Suk-jol oraz minister infrastruktury Korei zapowiedzieli, że zostanie zwiększona liczba lotów pasażerskich z Polski do Korei Południowej. “To bardzo ważna wiadomość dla biznesu koreańskiego i polskiego ale także dla turystyki, dla rozwoju kontaktów międzyludzkich”- dodał prezydent. Andrzej Duda powiedział, że rozmowy z prezydentem Korei Południowej dotyczyły również wszystkich dziedzin, które są “na topie” światowej gospodarki. “Zapowedzieliśmy z panem prezydentem, że jutro razem otworzymy Polsko-Koreańskie Forum Bizensowe, a więc wielkie spotkanie naszych przedsiębiorców. Wkrótce znów przedstawiciele koreańskiego przemysłu zbrojeniowego będą obecni na targach w Kielcach, a także na Krynickim Forum Gospodarczym” – mówił prezydent. Według wstępnych danych za 2022 rok, obroty handlowe pomiędzy Polską i Koreą osiągnęły rekordową wartość ponad 10 miliardów dolarów.
Read morePrezydent Andrzej Duda na szczycie NATO w Wilnie
Lokalizacja wojsk NATO jest wewnętrzną sprawą sojuszu i nie będzie uzgadniana z państwami trzecimi – to, w ocenie prezydenta Andrzeja Duda, jedno z najważniejszych dla Polski postanowień szczytu sojuszu północnoatlantyckiego w Wilnie. Szczyt, w którym wzięli udział wszyscy przywódcy państw Sojuszu, w tym prezydent USA Joe Biden, zakończył się dziś po południu. Sojusznicy uzgodnili m.in., że nie będą z państwami spoza sojuszu zawierali porozumień w sprawie tego gdzie poszczególne siły NATO mogą stacjonować. W przeszłości Rosja naciskała bowiem, by wojska natowskie nie zbliżały się do obszaru, który Moskwa uznawała za swoją „strefę wpływów”. W ocenie Andrzeja Dudy to bardzo ważna zmiana nastawienia. “Domagaliśmy się tego już od lat i cieszymy się, że te zabiegi wreszcie przyniosły skutek i stanowisko jest jednoznaczne. To bardzo ważna decyzja podjęta przez Sojusz” – tłumaczył prezydent. Andrzej Duda dodał, że NATO zdecydowanie odchodzi też od traktowanie Rosji jako „partnera”, mimo że przez wiele lat Moskwa była tak postrzegana przez niektórych w strukturach Sojuszu. “Dzisiaj nie ma żadnych wątpliwości – Rosja jest agresorem, Rosja jest dzisiaj największym zagrożeniem dla państw NATO. Wprost to nazywamy” – mówił prezydent. Andrzej Duda podkreślił też, że przełomowe jest przyjęcie planów obronnych terytorium państwa NATO. Prezydent powiedział, że po raz pierwszy od czasu Zimnej Wojny Sojusz Północnoatlantycki zatwierdził plany obronne. “Do tej pory mieliśmy tak zwane plany ewentualnościowe, które miały charakter swoistego prowizorium. Te nowe plany, które zostały stworzone i zatwierdzone stawiają obronę obszaru Sojuszu w innym świetle niż do tej pory. Śmiało można powiedzieć, że jest to realizacja w praktyce wielokrotnych zapowiedzi i zobowiązań podejmowanych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych” – tłumaczył Andrzej Duda. Joe Biden zapowiadał ochronę terytorium państw NATO. Andrzej Duda podkreślał, że przyjęcie planów obronnych oznacza aktywną obronę terytorium państw Sojuszu. To było podnoszone wiele razy na szczytach Sojuszu, że nie możemy dopuścić do sytuacji, by powtórzyła się Bucza, kiedy oddziały wroga wejdą na nasze terytorium, zajmą je i dopiero będziemy to terytorium z wrogiej okupacji wyzwalali i dopiero będziemy potencjalnie znajdowali zamordowanych ludzi, niewinne ofiary cywilne. Otóż NATO mówi – zdecydowanie nie. Taka sytuacja z punktu widzenia Sojuszu…
Read morePrezydent Andrzej Duda na obchodach ukraińskiego Dnia Konstytucji w Kijowie
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polskę, Litwę i Ukrainę łączą więzi nie tylko polityczne, lecz także biznesowe oraz – najważniejsze w tej chwili – wspieranie Kijowa w walce z rosyjską agresją. Podczas obchodów Dnia Konstytucji w Kijowie Andrzej Duda złożył życzenia z okazji święta Ukrainy. “Chciałbym po przyjacielsku uścisnąć prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i wszystkich naszych sąsiadów i braci w związku ze Świętem Konstytucji. Mija 27. rocznica uchwalenia przez Radę Najwyższą konstytucji w 1996 roku. Stąd nasza – moja i prezydenta Litwy – obecność tutaj. Jesteśmy w Kijowie jako przyjaciele. Nasze trzy kraje tworzą Trójkąt Lubelski” – mówił Andrzej Duda. Prezydent powiedział też, że wspólnie z przywódcami krajów wschodniej flanki NATO robi wszystko, aby szczyt Sojuszu w Wilnie był decyzyjny i wzmocnił bezpieczeństwo naszej części Europy. Andrzej Duda podkreślił, że bezpieczeństwo Ukrainy jest w naszym wspólnym interesie. “Staramy się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, aby postanowienia szczytu NATO, które zapadną, w sposób klarowny wskazały perspektywę wstąpienia Ukrainy do sojuszu. Prowadzimy z naszymi sojusznikami rozmowy na ten temat. Mieliśmy spotkanie w ramach Bukareszteńskiej Dziewiątki, rozmawiałem także w formule Trójkąta Weimarskiego” – mówił prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że nie jest znany cel zapowiedzianego przez białoruskie i rosyjskie władze przeniesienia najemników z Grupy Wagnera na Białoruś. “To znaczący sygnał, do które powinno odnieść się NATO. Czemu ta relokacja najemników, ale de facto wojsk rosyjskich ma służyć? Czy ma to być okupacja Białorusi, czy też mają stwarzać dodatkowe zagrożenie dla Ukrainy od północy?” – mówił Andrzej Duda. Prezydent dodał, że – jako celów dla Wagnerowców – nie można wykluczyć też krajów NATO graniczących z Białorusią. Przypomniał, że białoruski reżim od dawna działa agresywnie wobec Polski. “Władze Białorusi od dwóch lat realizują atak hybrydowy na polską granicę spychając na nią grupy migrantów, aby łamali przepisy Unii Europejskiej, których my bronimy. Trudno nam wykluczyć, że obecność Grupy Wagnera na Białorusi ma, być potencjalnym zagrożeniem dla Polski i Litwy” – mówił Andrzej Duda. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów chce mieć pewność, że po zakończeniu wojny kraj dołączy do NATO. Ukraiński prezydent rozumie, że nie jest…
Read morePolska: prezydent A. Duda podczas narady ambasadorów RP
“To nie jest czas na bierną i pasywną postawę służby zagranicznej” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas dorocznej narady ambasadorów Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Zaznaczył, że kwestia rosyjskiej agresji na Ukrainie jest obecnie najważniejszym tematem dla polskiej polityki zewnętrznej. Wskazał, że rolą polskich dyplomatów jest wywieranie presji na arenie międzynarodowej w celu pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wobec Ukrainy. Jednocześnie prezydent Andrzej Duda powiedział, że w obliczu tych zbrodni staliśmy się świadkami bezprecedensowego umocnienia i konsolidacji Sojuszu Północnoatlantyckiego poprzez solidarność z ukraińskimi uchodźcami, otwartość na realną europejską perspektywę dla Ukrainy oraz wydanie nakazu aresztowania Władimira Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Nawiązując do zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie, prezydent mówił o konieczności umocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jednym z gwarantów wzrostu bezpieczeństwa jest wydatkowanie minimum 2 procent PKB na obronność przez państwa członkowskie. W swoim wystąpieniu prezydent apelował do dyplomatów, aby promowali w państwach akredytacji zwiększanie środków z budżetów na cele obronne. Ponadto prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki musi podejmować kolejne działania w celu odstraszenia Rosji. Jako pozytywny aspekt tych działań wymienił akcesję Finlandii do NATO i wyraził oczekiwanie szybkiego przyjęcia Szwecji. Prezydent wskazał, że polityka otwartych drzwi i zacieśnianie relacji wewnątrz sojuszu toruje drogę dla przyszłej akcesji Ukrainy. Mówiąc o relacjach dyplomatycznych w regionie, prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na kwestię Białorusi. Stwierdził, że choć Białoruś jest współodpowiedzialna za inwazję na Ukrainę, Polska nie może zapominać o narodzie białoruskim, który cierpi z powodu represji reżimu Aleksandra Łukaszenki. Andrzej Duda wezwał przy tym do solidarności z Białorusinami, którzy są rządzeni w sposób autokratyczny i pozbawiony demokratycznego mandatu. Dodał, że Polska powinna wspierać i wzmacniać niezależną od reżimu białoruską diasporę poza naszym krajem. “Musimy ich wspierać, to jest nasz sąsiedzki, nasz obywatelski obowiązek, jako kraju “Solidarności”, jako kraju, którego społeczeństwo kiedyś zdołało pokonać komunizm bez jednego wystrzału, przyczyniając się do ostatecznego upadku w efekcie także i Związku Sowieckiego” – przypomniał Andrzej Duda. Andrzej Duda podkreślił też istotną rolę dyplomatów w realizacji międzynarodowej polityki gospodarczej Polski. “Silne przedsiębiorstwa i ich pozycja międzynarodowa wymagają stałego…
Read morePrezydent A. Duda o komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że komisja do spraw badania rosyjskich wpływów w Polsce powinna zacząć działać jak najszybciej. Wyjaśnił, że “wszyscy mamy świadomość różnych dziwnych sytuacji, z którymi mieliśmy do czynienia na przestrzeni ostatnich lat”. W oświadczeniu prezydent podkreślił, że wszelkie sprawy rosyjskiej agentury muszą być rzetelnie badane. “Działanie tej komisji będzie tym samym zapobiegało kolejnemu rozprzestrzenianiu się rosyjskich wpływów w naszym kraju, których nasi rodacy się obawiają” – zaznaczył. Andrzej Duda powiedział, że w komisji nie mogą znaleźć się parlamentarzyści. Podkreślił, że powinna mieć ona charakter ekspercki. “Mam pełną świadomość, że komisja powinna być ponad wyborami, bo my nie potrzebujemy komisji do wyborów, bo pozostało do nich mało czasu. Potrzebujemy komisji, która będzie działała i te sprawy wyjaśni” – argumentował. Andrzej Duda podkreślił, że ustawa przewiduje możliwości odwoławcze od decyzji komisji do sądu administracyjnego. Zaznaczył, że taka komisja powinna powstać dużo wcześniej. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Państwowej Komisji badającej wpływ Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne naszego kraju w latach 2007-2022. Komisja ma działać podobnie do komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej. Ustawa weszła w życiu w środę. Prezydent zapowiedział złożenie nowelizacji do ustawy. Dziś ma trafić do Sejmu.
Read morePrezydent Duda w Londynie o polskich oczekiwaniach wobec lipcowego szczytu NATO
Przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie Polska akcentuje konieczność zwiększenia nakładów na obronność i liczebności sojuszniczych wojsk na wschodniej flance. Podczas wizyty w Londynie mówił o tym prezydent Andrzej Duda. “Sytuacja w regionie wymusza na nas, jak nigdy wcześniej, podjęcie wspólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia Sojuszu, który musi skutecznie odstraszać agresora” – podkreślał prezydent w trakcie wystąpienia na London Defence Conference. Andrzej Duda wskazał na kilka priorytetów Polski na szczyt w Wilnie. “Po pierwsze – wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki poprzez zwiększenie liczebności stacjonujących tam wojsk NATO, po drugie – zreformowanie Sił Odpowiedzi NATO zgodnie z decyzjami szczytu w Madrycie, poprzez wdrożenie nowego modelu Sił i zwiększenie sił szybkiego reagowania z 40 do 300 tysięcy żołnierzy, po trzecie – utworzenie w Polsce Wielokorpusowego Dowództwa Komponentu Lądowego na bazie Dowództwa Operacyjnego” – wyliczał Andrzej Duda. Jak dodawał prezydent, Polska będzie również motywować sojuszników do zwiększenia wydatków obronnych. “I pozwolę sobie podkreślić – wszystkich sojuszników! Musimy pamiętać, że siły NATO to nie tylko wojska amerykańskie. To nasz wspólny potencjał wniesiony przez każdego członka Sojuszu” – zauważył. Andrzej Duda podkreślił również, że członkowie NATO, oczekując realizacji artykułu 5. sojuszniczego traktatu, muszą również stosować się do postanowień artykułu 3. Dotyczy on rozwijania przez kraje sojusznicze “indywidualnej i zbiorowej” zdolności do odparcia zbrojnej napaści.
Read morePrezydent A.Duda o postulatach odejścia od jednomyślności w UE: szantaż byłby czymś niedobrym
Prezydent Andrzej Duda krytykuje niemieckie sugestie dotyczące uzależnienia zgody na rozszerzenie Unii Europejskiej od rezygnacji z unijnej zasady jednomyślności. Przebywający z wizytą w Albanii prezydent, pytany przez Polskie Radio o komentarz do niedawnych słów kanclerza Niemiec Olafa Scholza, podkreślał znaczenie polityki “otwartych drzwi” do Wspólnoty. “Byłoby niedobrze, gdyby jakiekolwiek państwo członkowskie zastosowało taki swoisty szantaż wobec pozostałej części wspólnoty i wobec państw kandydujących do UE, że jeżeli jego żądania, roszczenia nie zostaną spełnione, to będzie ono blokowało procesy akcesyjne. Uważam, że byłoby to sprzeczne z interesami całej europejskiej wspólnoty” – ocenił Andrzej Duda. Polski prezydent zaznaczył, że Unia Europejska opierała się w swych założeniach na braterskiej współpracy krajów. “Miała ona polegać między innymi na tym, że te kraje współdecydują o swoich najważniejszych sprawach i o rozwoju Wspólnoty, tak aby miały poczucie sprawiedliwości wewnątrz wspólnoty europejskiej, a nie że jedne państwa forsują swoje interesy kosztem innych, mając ku temu instrumenty instytucjonalne” – argumentował Andrzej Duda.
Read more









