Izrael: przegłosowano pierwszą z ustaw ws. reformy sądów

0
Fot. Yonatan Sindel/Flash90)
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Izraelski parlament przegłosował pierwszą z budzących kontrowersje ustaw, pozwalających na zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Chodzi o anulowanie „zasady roztropności“, która stała na przeszkodzie planowanych przez władze reform. Kneset przegłosował zmiany mimo wielotysięcznych protestów Izraelczyków.

Obowiązująca w Izraelu „zasada roztropności“ oznacza, że zarówno rządowi prawnicy, jak i sędziowie Sądu Najwyższego mogą zablokować nowe ustawy, jeśli uznają, że nie są one zgodne z ową zasadą. Wszystko dlatego, że w Izraelu nie ma konstytucji, a tym samym nie ma jednego punktu odniesienia prawnego.

Większością głosów rządzącej prawicy Kneset przegłosował właśnie zniesienie zasady roztropności, co oznacza, że znika ostatnia przeszkoda na drodze do zmian w sądownictwie. Rząd chce przede wszystkim dać parlamentowi możliwość anulowania wyroków Sądu Najwyższego.
Opozycja uważa, że to wprowadzanie dyktatury. Przeciwko reformom od pół roku protestują tysiące Izraelczyków. Dzisiaj przez kilka godzin demonstranci blokowali wejście do Knesetu. Policja usunęła ich siłą i zatrzymała 19 osób. Z kolei związkowcy oraz przedstawiciele 150 wiodących w kraju firm zapowiedzieli strajk generalny.

Według sondaży, ponad połowa izraelskiego społeczeństwa sprzeciwia się reformom wymiaru sprawiedliwości. Przeciwnicy premiera Benjamina Netanjahu zarzucają mu, że zmiany mają tak naprawdę uchronić go przed pójściem do więzienia. Polityk ma bowiem cztery sprawy o korupcję, a w jednej z nich w najbliższym czasie spodziewany jest wyrok skazujący.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!