Irański raper skazany na karę śmierci

1
Fot. Newsbreak
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Irański raper – Toomaj Salehi – skazany na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022-2023 – poinformował w mediach prawnik artysty. Raper w swoich tekstach wsparł protesty, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini, zatrzymanej za „nieodpowiednie” noszenie hidżabu, która zmarła w policyjnym areszcie w 2022 roku. Salehi ma 20 dni na odwołanie się od wyroku. Irańskie władze nie komentują sprawy.

Jeszcze przed protestami w 2022 roku Toomaj Salehi w swojej twórczości krytykował przywódców Iranu, zarzucając im korupcję i tłumienie sprzeciwu. Raper najpierw trafił do więzienia w 2022 roku za wspieranie protestów po śmierci młodej kobiety, która zdaniem irańskiego reżimu, miała nieodpowiednio nosić hidżab. W lipcu 2023 roku raper został skazy na sześć lat i trzy miesiące więzienia. Sąd Najwyższy odrzucił wtedy wniosek o skazanie go na karę śmierci.

Teraz irański sąd rewolucyjny – jak twierdzi prawnik artysty – nie wziął pod uwagę orzeczenia Sądu Najwyższego, postawił raperowi kolejne zarzuty i wymierzył najsurowszą karę.

W obronie Salehiego odezwali się jego fani, którzy oznaczają hasztagiem #FreeToomaj apel o natychmiastowe uwolnienie artysty.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!