Polska: expose min. Sikorskiego w Sejmie

1
Fot. Twitter: MSZ
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Minister Radosław Sikorski mówi o konieczności współpracy z opozycją w związku z trudną sytuacją na wschód od Polski. Szef MSZ wygłosił w Sejmie trwające ponad godzinę expose.

Jak mówił, Polska już dziś mierzy się z różnymi działaniami hybrydowymi, jak dezinformacja, cyberataki czy tworzenie presji migracyjnej. “W tak trudnych warunkach potrzebna jest współpraca nie tylko w ramach koalicji rządzącej, ale także z tymi przedstawicielami opozycji, którzy są do niej gotowi” – mówił minister Sikorski. Szef MSZ dodał, że zadaniem polityki zagranicznej jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa. 

Minister krytykował politykę zagraniczną poprzedników. Zarzucił im “serię chybionych pomysłów i niewłaściwych decyzji”. Za największe błędy uznał konflikty z instytucjami Unii Europejskiej, sąsiadami i ważnymi partnerami oraz chybione – jego zdaniem – kalkulacje sojuszu z USA przeciw Unii Europejskiej. Według ministra, te błędy wynikały z oparcia polityki na mitach antyeuropejskich, antyniemieckich i antyzachodnich. 

Za priorytety polskiej polityki zagranicznej w tym roku minister uznał bezpieczeństwo, silną Polskę w silnej Unii, aktywną i odpowiedzialną Polskę na świecie oraz odbudowę profesjonalnej służby dyplomatycznej. 

Minister zapowiedział, że ważnym celem rządu będzie utrzymanie wsparcia Unii i NATO dla suwerenności Ukrainy i jej dążeń do członkostwa w tych strukturach. Równocześnie zapowiedzial, że Polska będzie oczekiwała od Ukrainy współpracy na rzecz poszukiwania prawdy i pojednania wokół o wspólnej trudnej przeszłości obu naszych narodów.

Szef MSZ zapewniał, że to Rosja powinna obawiać się starcia z NATO, a nie odwrotnie. Zapowiedział, że do współpracy Warszawy z Moskwą dojdzie dopiero wtedy, gdy ta ostatnia odżegna się od ambicji imperialnych. Obiecał także rozwój relacji z USA i utworzenie europejskich sił szybkiego reagowania. Liczący od 5 do 10 tysięcy żołnierzy „legion europejski” miałby być złożony z ochotników.

MSZ z zaniepokojeniem obserwuje też rozwój sytuiacji na Białorusi i Bliskim Wschodzie. W tym ostatnim regionie Polska opowiada się za rozwiązaniem dwupaństwowym.

Warszawa popiera też reformę Unii Europejskiej. Minister dodał, że sprawa głosowania w Unii jest otwarta, ale przyjmowanie do Unii nowych członków powinno wymagać jednomyślności. Za największych partnerów w Unii Europejskiej uznał Francję i Niemcy. Polska oczekuje od Berlina konstruktywnych propozycji w sprawie zadośćuczynienia za straty wojenne z II wojny światowej.

Radosław Sikorski mówił, że prawo do migracji musi podlegać ograniczeniom, a państwa powinny kontrolować i regulować, kto przybywa na ich terytorium. Zapowiedział też modernizację służby zagranicznej. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Panie Sikorski Pan zacznie od siebie!, to ile tych pieniążków dostał Pan od arabów i za co? Pan sobie przypomni co to jest Republika Pan sobie przypomni co to znaczy, Pochwal się Pan Panie Sikorski!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!