Francja i Niemcy podpisały umowę w sprawie budowy „czołgu przyszłości”

1
Fot. defense-aerospace.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ważny krok ku budowie europejskiego „czołgu przyszłości” – tak zwanego systemu MGCS. Po wieloletnich negocjacjach Francja i Niemcy podpisały umowę w tej sprawie. Doszło do tego podczas spotkania ministrów obrony obu krajów w Paryżu. 

„To wielki postęp dla projektu MGCS” – mówił podczas wspólnej konferencji prasowej przed podpisaniem porozumienia niemiecki minister obrony Boris Pistorius. W umowie jest mowa o podziale 50 na 50 przy projektowaniu i produkcji czołgów. To przełom, bo właśnie ta kwestia była od dawna kością niezgody między Paryżem a Berlinem. „Partnerstwo nie zawsze jest łatwe” – przyznał szef francuskiego MON Sébastien Lecornu.

„Główny lądowy system bojowy” – w angielskim skrócie „MGCS” – to projekt, który ma zrewolucjonizować walkę na lądzie. Celem jest stworzenie maszyny współdziałającej z dronami, sztuczną inteligencją i bronią laserową. „To przełom technologiczny, wojskowy, dający potężne możliwości” – podkreślił Sébastien Lecornu. 

Liderem projektu są Niemcy, ale ma on być realizowany przez francusko-niemiecki koncern KNDS, i finansowany w równym stopniu przez oba kraje. Kolejna umowa, przewidująca szczegóły realizacji prototypów, ma zostać podpisana na początku przyszłego roku. 

Szacuje się, że pierwsze maszyny będą gotowe w roku 2040. Mają one zastąpić niemieckie czołgi Leopard i francuskie Leclerc.
Francuzi i Niemcy pracują też razem nad myśliwcem przyszłości. Niemiecki minister obrony powiedział, że do europejskich projektów obronnych mogłyby przyłączyć się inne kraje – na przykład Włochy i Polska. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. sukces za 15 lat będą pierwsze czołgi przyszłości to ile czasu ma Rosja na zagarnięcie wschodniej europy? 5 10 15 lat gdzie je zamówią w Chinach?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!