Polska: Sąd Najwyższy podjął uchwałę ws. kredytów frankowych

1
Fot. money.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sąd Najwyższy w dzisiejszej uchwale w sprawie kredytów frankowych, uznał między innymi, że kursów walut nie można zastąpić średnim kursem franka w NBP oraz, że po usunięciu klauzul zakazanych, umowy frankowe są nieważne. Uchwała jest korzystna dla frankowiczów. 

Izba Cywilna sądu odniosła się do pytań skierowanych do niej w styczniu 2021 roku przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską.

W uchwale sędziowie stwierdzili też między, że bankom nie należy się żadne wynagrodzenie za korzystanie z udostępnionego kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytowej. Strony mają sobie zwrócić jedynie należne świadczenia – odsetki i kapitał. 

Izba Cywilna odniosła się również do pytania o bieg terminu przedawnienia roszczenia banku o zwrot wypłaconej kwoty kredytu. Zgodnie z uchwałą rozpoczyna się on dzień po dniu, w którym kredytobiorca zakwestionował względem banku postanowienia umowy. To istotny punkt, ponieważ tej kwestii dotychczas nie rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoich orzeczeniach dotyczących kredytów frankowych.

Ponadto gdy sposób określania kursu walutowego w umowie kredytowej był niedozwolony i nie jest wiążący to zgodnie z uchwałą SN nie można w jego miejscu przyjąć innego. Izba Cywilna wskazała, że w przypadku niemożliwości ustalenia kursu umowa nie wiąże także w pozostałym zakresie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!