Doradcy prezydenta RP przestrzegają przed rewolucją programową w szkołach

0
Photo/prezydent.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydenccy doradcy przestrzegają przed “rewolucją” w szkołach i zapraszają resort edukacji na spotkanie w sprawie zmian podstawy programowej.

Zdaniem członków Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania, obecne propozycje rządu mogą iść w parze z unijnym projektem Europejskiego Obszaru Edukacji. Szef prezydenckiej Rady i jednocześnie doradca Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Waśko, podkreślił, że Europejski Obszar Edukacji wpisuje się w plan, w którym po zmianach traktatów edukacja stałaby się jedną ze wspólnych polityk unijnych. Obecnie jest to wyłączna kompetencja krajów członkowskich. “Widzimy, że proces zmian w polskim szkolnictwie ma charakter podwykonawstwa pewnego projektu, który ma ogólnoeuropejski zasięg” – powiedział profesor Andrzej Waśko. Prezydencki doradca dodał, że szeroko dyskutowane dziś w Polsce pomysły ograniczenia prac domowych i oceniania pojawiają się w ramach projektu edukacji włączającej. “Należy ona do trzonu Europejskiego Obszaru Edukacji” – powiedział przewodniczący prezydenckiej Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania.


W posiedzeniu uczestniczyła też była lubelska kurator oświaty, Teresa Misiuk. Jak powiedziała, proponowane zmiany mogą doprowadzić do obniżenia poziomu nauczania w szkołach powszechnych. “Jeśli wejdą w życie te zapowiadane zmiany, a będą one obejmować szkoły powszechne, to zaprzepaścimy ten dorobek wyrównania szans edukacyjnych” – mówiła Teresa Misiuk.


Datą wprowadzenia Europejskiego Obszaru Edukacji ma być rok 2025. Jak ocenił profesor Andrzej Waśko, zbiega się to z planami minister edukacji Barbary Nowackiej, która zapowiedziała wprowadzenie całościowej, nowej podstawy programowej we wrześniu 2026 roku. “To są przesłanki, które pozwalają stwierdzić, że mamy do czynienia z rodzajem pilotażu przed wielką reformą” – powiedział profesor. “Tutaj koincydencja dat 2025-26 jest znacząca i z zapowiedzią, że to, z czym się spotykamy w postaci propozycji zmian w podstawie programowej, to tylko korekta kosmetyczna, bo prawdziwa, wielka reforma nastąpi w roku 2026” – powiedział doradca prezydenta.


Tematem marcowego posiedzenia prezydenckiej Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania mają być właśnie propozycje zmian w podstawie programowej. Na spotkanie zostanie zaproszone kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Według zapewnień instytucji unijnych, celem Europejskiego Obszaru Edukacji jest poprawienie dostępu do wysokiej jakości edukacji i szkoleń, zwiększenie mobilności między systemami edukacji w różnych krajach i pomoc w utworzeniu kultury uczenia się przez całe życie. Pomysł utworzenia Europejskiego obszaru edukacji został po raz pierwszy zatwierdzony przez unijnych przywódców na szczycie społecznym w szwedzkim Göteborgu w 2017 roku. W ubiegłym roku Rada Unii Europejskiej zatwierdziła rezolucję “Europejski obszar edukacji: perspektywa na rok 2025 i dalsze lata”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!