Chicago: kolejna szansa na dostrzeżenie zorzy polarnej

0
Fot. Fox 32 Chicago
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Niezwykle silna burza słoneczna umożliwia szansę na zobaczenie zorzy polarnej. Burza może potencjalnie zakłócić zasilanie i komunikację. Mieszkańcy niektórych części Chicago mają dziś drugą szansę na zobaczenie pokazu świetlnego. W sobotnią noc najlepszą szansą na zobaczenie zorzy polarnej w rejonie Chicago będzie po zachodzie słońca.

Ekstremalna burza geomagnetyczna będzie utrzymywać się co najmniej do niedzieli, informuje NOAA Space Weather Prediction Center na portalu X w sobotę rano.

NOAA podała, że ekstremalne warunki (G5) ponownie zaobserwowano nad ranem w sobotę, co oznacza, że zorze będą ponownie widoczne nad większością kraju.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna wydała rzadkie ostrzeżenie o silnej burzy geomagnetycznej, gdy wyładowanie słoneczne dotarło do Ziemi w piątek po południu, kilka godzin wcześniej niż przewidywano. Skutki miały trwać przez weekend i prawdopodobnie do przyszłego tygodnia.

NOAA ostrzegła operatorów elektrowni i statków kosmicznych na orbicie, aby podjęli środki ostrożności, a także Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego.

W piątek światła zorzy polarnej zostały zauważone w Oak Lawn, centrum Chicago i innych miejscach przed godziną 10 pm.

Burza była trudna do przewidzenia, a eksperci podkreślali, że nie będzie to wachlarz kolorów zwykle kojarzony z zorzą polarną, ale raczej rozpryski zielonkawych odcieni.

Do tej pory potężnej burzy geomagnetycznej towarzyszyły malownicze zorze polarne, które było można zobaczyć w wielu miejscach naszego kraju, ale nie tylko. Nocne krajobrazy mieniące się fioletem, purpurą, kolorem niebieskim oraz zielonym towarzyszyły wielu mieszkańcom Europy oraz Stanów Zjednoczonych, czy Azji.

Od środy Słońce wytworzyło silne rozbłyski słoneczne, powodując co najmniej siedem wybuchów plazmy. Każda erupcja – znana jako koronalny wyrzut masy – może zawierać miliardy ton plazmy i pola magnetycznego z zewnętrznej atmosfery Słońca, czyli korony.

NASA stwierdziła, że burza nie stanowiła poważnego zagrożenia dla siedmiu astronautów znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Największą obawą jest zwiększony poziom promieniowania, a w razie potrzeby załoga może przenieść się do lepiej osłoniętej części stacji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!