Polska: Posiedzenie Rady Gabinetowej

0
Photo/prezydent.pl JakubSzymczukKPRM
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda powiedział po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że jest zadowolony z tego spotkania, ponieważ było merytoryczne. Zaznaczył, że było ono owocne także zdaniem premiera Donalda Tuska. Prezydent podkreślił, że z dyskusji wynika, iż nie ma kontrowersji w związku z planowanymi przez rząd inwestycjami.


Andrzej Duda zapewnił, że będzie chciał w przyszłości rozmawiać o realizowanych przez rząd inwestycjach. Zapewnił, że w jego planach są także spotkania z mieszkańcami miejscowości, w których mają powstać nowe obiekty. Prezydent zaznaczył, że omawiane na dzisiejszej Radzie Gabinetowej zagadnienia zawsze będą przedmiotem jego politycznego zainteresowania. Dodał też, że chętnie podejmie w przyszłości rozmowy na ich temat z rządem, a także iż chciałby porozmawiać z mieszkańcami obszarów realizacji rządowych inwestycji.
Andrzej Duda podziękował uczestnikom posiedzenia Rady Gabinetowej. Prezydent podkreślił, że omówione zostały inwestycje o fundamentalnym znaczeniu, od których zależy dalszy rozwój Polski oraz jej bezpieczeństwo. Zapowiedział, że będzie w tej sprawie “trzymał rękę na pulsie”.


Otwierając posiedzenie Rady Gabinetowej Prezydent Andrzej Duda powiedział, że chce, by rząd kontynuował inwestycje związane między innymi z rozwojem energii atomowej, rozwojem polskiej armii oraz budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, bo inwestycje te mają wielkie znaczenie dla rozwoju kraju. “Jeżeli nasuwają się wątpliwości, czy nie doszło do działań sprzecznych z prawem to trzeba działać” – mówił prezydent. Zwrócił uwagę, że mamy w Polsce odpowiednie organy, które się tym zajmują. “Proszę składać odpowiednie wnioski do prokuratury. Mi zależy żeby to, co jest realizowane z publicznych pieniędzy, było realizowane dobrze” – podkreślił Andrzej Duda.


Premier Donald Tusk zapewnił, że rząd wspólnie z prezydentem będzie monitorować kwestię Centralnego Portu Komunikacyjnego. “Ponieważ mówimy o gigantycznych pieniądzach, chcemy by grosz publiczny został wydany mądrze” – mówił premier na Radzie Gabinetowej. Szef rządu przypomniał, że na CPK wydano do tej pory dwa miliardy 700 milionów złotych, w tym na program kolejowy pół miliarda, ale nie zbudowano ani jednego kilometra torów i nie ma nawet pozwoleń na budowę. Donald Tusk dodał, że na pogram lotniskowy wydano 708 milionów złotych, ale projekt terminala lotniskowego ze stacją nie jest jeszcze gotowy – nie ma nawet wydanego pozwolenia na budowę ani decyzji lokalizacyjnej.


“Pamiętajmy, że mówimy o inwestycji zaplanowanej na minimum 155 miliardów złotych. Wszystkie dotychczasowe ekspertyzy stawiają pod znakiem zapytania zarówno dane wyjściowe, jak i dane końcowe, jeśli chodzi o tę inwestycję” – mówił szef rządu. Donald Tusk dodał, że w związku z tym poprosił prezydenta o możliwość wzięcia udziału w Radzie Gabinetowej pełnomocnika rządu do spraw CPK, Macieja Laska.


Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przy tak ogromnych inwestycjach, jak Centralny Port Komunikacyjny czy elektrownie atomowe, koszty realizacji są również ogromne. “Nie mam nic przeciwko temu, by sprawdzić, czy pieniądze zostały wydane w optymalny sposób” – dodał prezydent odpowiadając premierowi Donaldowi Tuskowi.

.
Premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie był informowany o negatywnych opiniach służb wobec realizacji projektu lokalizacji i budowy małych reaktorów jądrowych. Premier podkreślił, że z opinii służb wynika, iż projekt zrealizowany przez poprzednią ekipę rządzącą został przeprowadzony ze szkodą dla państwa polskiego.


Szef rządu przekazał, że opinie te trafiły na biurka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. “I mimo tych informacji, na kilka dni przed przekazaniem władzy naszej ekipie, w dwutygodniowym rządzie pana premiera Morawieckiego znalazła się pani minister, która postanowiła sfinalizować projekt lokalizacji małych reaktorów, który miał być realizowany przez spółkę Orlen Synthos Green Energy” – mówił Donald Tusk.


W połowie kwietnia ówczesny prezes Orlenu Daniel Obajtek ogłosił wstępne siedem lokalizacji, w których miałyby powstać małe reaktory jądrowe SMR. Projekt miał być realizowany wspólnie przez spółkę Orlen Synthos Green Energy.


Premier Donald Tusk powiedział także, że ma dowody na to, iż program Pegasus został zakupiony na zlecenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy ministerstwem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. W trakcie jawnej części posiedzenia Rady Gabinetowej szef polskiego rządu zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, potwierdzając, że oprogramowanie służące do inwigilacji było wykorzystywane w Polsce do podsłuchiwania między innymi polityków ówczesnej opozycji: “Ja mam w tej chwili ujawniony dokument, ale to jest tylko próbka tych dokumentów, które są do Pańskiej dyspozycji, panie prezydencie, które niestety – mówię bez satysfakcji, potwierdzają w 100 procentach zakup i korzystanie – w sposób legalny i nielegalny – z Pegasusa. Lista ofiar tych praktyk jest niestety bardzo, bardzo długa” – powiedział premier Tusk.


Wczoraj europoseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza poinformował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie możliwości inwigilowania byłego premiera Mateusza Morawieckiego poprzez system Pegasus.


Posiedzenie Rady Gabinetowej odbyło się dokładnie dwa miesiące po zaprzysiężeniu rządu premiera Donalda Tuska. W spotkaniu wzięli udział prezydent, premier i ministrowie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!