Spotkanie ambasadorów UE znowu bez porozumienia ws. sankcji wobec Rosji

0
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Spotkanie unijnych ambasadorów w Brukseli ponownie zakończyło się bez porozumienia w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy. Węgry nadal blokują uzgodnienia. Domagają się przede wszystkim unijnego dofinansowania inwestycji, które pozwolą im na odłączenie od rosyjskiego ropociągu i podłączenie do chorwackiego.

Wcześniej Węgry uzyskały obietnice, że zostaną czasowo wyłączone spod unijnego embarga i do końca 2024 roku będą mogły kupować ropę z Rosji. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś ponowił apel na spotkaniu o jak najszybsze nałożenie restrykcji i wstrzymanie nie tylko zakupów ropy ale i gazu. “To jeden z elementów niezbędnych do zatrzymania maszyny wojennej.

Rozmawiamy o sankcjach, które są nakładane w sytuacji nadzwyczajnej, w czasie wojny, a nie są to negocjacje o charakterze handlowym. Wszystkie państwa członkowskie ponoszą koszta. Myślę, że Polska należy do tych państw, które ponoszą najwyższe koszta związane z wojną na Ukrainie” – powiedział ambasador Polski przy Unii. Andrzej Sadoś skomentował też postulaty Węgier dotyczące unijnego dofinansowania inwestycji w infrastrukturę naftową. “Przedstawiana jest informacja o tym, że formułowane są pewne oczekiwania techniczne dotyczące zaopatrzenia w ropę. Jednocześnie w momencie kiedy pytamy o jakie techniczne aspekty zaopatrzenia w ropę chodzi, nie uzyskujemy odpowiedzi, co mielibyśmy spełnić, by ta blokada została zniesiona” – powiedział ambasador Andrzej Sadoś dodając, że istnieją techniczne możliwości tłoczenia ropy na Węgry ropociągiem adriatyckim. 

Przedstawiciele państw, które domagają się surowych i natychmiastowych sankcji w sektorze energetycznym, w tym Polska, są oburzone postawą Węgier i otwarcie je krytykują. “Sytuacja jest napięta” – przyznał dziś jeden z unijnych dyplomatów. Już po weekendowych naradach, zakończonych bez porozumienia, brukselska korespondentka Polskiego Radia przytaczała komentarze niektórych dyplomatów. “Cynizm, hipokryzja i bezczelność, wszelkie granice zostały przekroczone. Węgry potwierdzają, że są lojalnym sojusznikiem Moskwy” – mówił jeden z dyplomatów.  

W szóstym pakiecie sankcji wobec Rosji, oprócz embarga na import ropy jest także propozycja odcięcia największego rosyjskiego banku – Sberbanku od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT oraz lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Jest na niej nadal – o czym brukselska korespondentka Polskiego informowała jako pierwsza w ubiegłym tygodniu – gimnastyczka Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że Węgry próbowały już kilkakrotnie usunąć ją z tej listy, podobnie jak zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchę Cyryla.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!