Rosną ceny energii w Wielkiej Brytanii, Rekordowe zadłużenie Brytyjczyków
Rosnące ceny energii sprawiły, że zadłużenie Brytyjczyków wobec dostawców jest na rekordowym poziomie. Niemal półtora miliarda funtów – tyle są winni Brytyjczycy firmom energetycznym. To trzy razy więcej, niż rok temu. A znaczne podwyżki mają dopiero nadejść. To dopiero początek problemów. “Jesienią ludzie znajdą na wycieraczkach listy informujące o potężnych podwyżkach” -ostrzega w BBC Richard Neudegg z firmy Uswitch, która przeprowadziła badania. Większość ludzi płaci stałym przelewem. Latem, gdy zużycie energii jest mniejsze, użytkownicy budowali zwykle “poduszkę” bezpieczeństwa. Mieli nadwyżkę, która potem znikała zimą. Teraz jest inaczej. W wielu przypadkach poduszki nie ma. Już dziś 1/4 gospodarstw gospodarstw ma dług przekraczający 200 funtów. W październiku rachunki pójść mają w górę o około 80 procent. Następna podwyżka zaplanowana jest na styczeń. Rosnące rachunki będą efektem podniesienia przez regulatora progu cen maksymalnych, jakich żądać mogą dostawcy. Jutro mają się odbyć rozmowy kryzysowe między rządem i firmami energetycznymi, które notują właśnie wysokie zyski. Jednak do czasu powołania nowego premiera, administracja Borisa Johnsona nie podejmuje teraz poważnych decyzji. To raczej zarządzanie, niż rządzenie. Premier Johnson jest na urlopie. Na jego następcę poczekamy do 5 września, a wielu ekspertów ostrzega: trzeba działać już teraz. “Mamy rząd-zombie. Nic się nie dzieje” – oskarża w brytyjskiej telewizji publicznej posłanka lewicy Bridget Philippson. Rząd odpowiada, iż już wcześniej zapowiedział, że przeleje na konta Brytyjczyków 400 funtów, wielu może też liczyć na obniżkę opłaty lokalnej: council taxu. W tle jest wyścig o fotel następcy Borisa Johnsona. Rishi Sunak zapowiada w związku z kryzysem pakiet pomocy, choć na razie nie podaje wielu szczegółów. Liz Truss nie wyklucza wsparcia, ale jest ostrożniejsza. Zamiast wydawać pieniądze z budżetu woli obniżać podatki, choć wielu ekonomistów ostrzega, że to napędzi tylko inflację. To Liz Truss jest faworytką wyścigu. Nowego premiera wybierze grono około 160 tysięcy osób: członków Partii Konserwatywnej w całym kraju.
Read moreNiemcy: Federalna Agencja – trzeba oszczędzać co najmniej 20 proc. energii
Niemcy powinni zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 20 procent, aby uniknąć niedoborów gazu w grudniu – powiedział szef Federalnej Agencji do spraw Sieci Klaus Mueller w wywiadzie dla tygodnika “Welt am Sonntag”. Rosyjski Gazprom odciął dopływ gazu do Niemiec rurociągiem Nord Stream 1 do 20 procent przepustowości. Klaus Mueller powiedział, że Niemcy aby uniknąć niedoborów powinny również ograniczyć eksport gazu do sąsiednich krajów o 20 procent, a import o od 10 do 15 gigawatogodzin. Zgodnie planem awaryjnym niemieckiego rządu, gospodarstwa domowe będą miały pierwszeństwo w przypadku kryzysu w dostawach gazu. Szef Federalnej Agencji do spraw Sieci podkreślił, że mogą one jednak nieracjonalnie gospodarować surowcem. „W celu zabezpieczenia miejsc pracy myślę, że wprowadzenie oszczędności dla gospodarstw domowych to dobry pomysł” – mówił Klaus Mueller.
Read moreLe Figaro : Francja przygotowuje plan oszczędzania energii
Francja opracowuje plan oszczędzania energii, aby przygotować się na odcięcie dostaw gazu z Rosji – pisze w dzisiejszym wydaniu dziennik “Le Figaro”. Gazeta informuje, że rząd ograniczy zużycie energii w gospodarstwach domowych, budynkach administracji publicznej i sklepach. Władze nie wykluczają też racjonowania energii w sektorze przemysłowym. “Le Figaro” pisze, że wojna na Ukrainie obnażyła słabość systemu dostaw energii we Francji i zmusiła władze do rozważenia radykalnych działań. “Zabawa się skończyła. Musimy jak najszybciej zmniejszyć nasze zużycie energii o 10 procent a nawet o 40 procent do 2050 roku. To rewolucja” – stwierdził redaktor naczelny gazety. Według “Le Figaro” rządowy plan oszczędzania energii ma być gotowy pod koniec września. Zakłada on między innymi ograniczenie użycia klimatyzacji i ogrzewania w budynkach administracji publicznej oraz wprowadzenie obowiązku pracy zdalnej w firmach w piątki, aby zmniejszyć koszty ogrzewania w biurowcach podczas weekendu. Prooszczędnościowe przepisy mają też dotyczyć gospodarstw domowych, centrów handlowych, parkingów, budynków szkolnych oraz oświetlenia ulicznego. Rząd przygotowuje się także na rotacyjne odłączanie energii w sektorze przemysłu. Pierwsze restrykcje wejdą w życie przed końcem sierpnia. Zaczną wtedy obowiązywać dwa dekrety dotyczące wygaszania ulicznych reklam w godzinach nocnych i nakazu zamykania drzwi w sklepach i restauracjach z klimatyzacja.
Read moreBiały Dom o szantażu energetycznym Rosji
Stany Zjednoczone zarzuciły Rosji używanie gazu naturalnego jako broni. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia o groźbę wstrzymania przez Kreml dostaw gazu do Europy rzeczniczka Białego Domu Karine Jean Pierre zapowiedziała dalszą współpracę z Unią Europejską w sprawie uniezależnienia się od rosyjskiej energii. Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał rzeczniczkę Białego Domu o groźbę nie wznowienia dostaw gazu do Europy po zakończeniu trwającej przerwy technicznej gazociągu Nord Stream 1. „Rosja kontynuuje używanie gazu naturalnego jako broni politycznej i ekonomicznej. Działania Rosji zwiększają presję na rynki energii, prowadzą do wzrostu cen dla konsumentów i zagrażają globalnemu bezpieczeństwu energetycznemu” – odpowiedziała Karine Jean-Pierre dodając, że działania Moskwy tylko utwierdzają USA i Komisję Europejską w słuszności działań prowadzących do uniezależnienia od rosyjskiej energii. „Od marca globalny ekspert LNG do Europy wzrósł o 75% w porównaniu z ubiegłym rokiem a ze Stanów Zjednoczonych prawie trzykrotnie” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu i zapowiedziała dalsza współpracę w tej dziedzinie USA z Unią Europejską. Karine Jean-Pierre przypomniała o powołaniu wspólnego amerykańsko-europejskiego zespołu, który poszukuje możliwości dywersyfikacji dostaw energii do Europy.
Read moreWęgry: stan zagrożenia energetycznego
Węgierski rząd wprowadził stan zagrożenia energetycznego. Plan działania na najbliższe miesiące przewiduje między innymi zapewnienie niskich cen gazu i energii elektrycznej tylko do wysokości średniego zużycia. Powodem takich ograniczeń są wysokie ceny energii i paliw związane z woją na Ukrainie. Plan działań ogłoszony w środę popołudniu przez szefa Kancelarii premiera Gergelya Gulyása, ma według niego zapewnić wystarczającą ilość gazu i energii przed zbliżającym się sezonem jesienno – zimowym, w związku z kryzysem energetycznym jaki wywołała wojna na Ukrainie. Najważniejszy punkt działań podjętych w ramach stanu zagrożenia energetycznego to zapewnienie niskich cen gazu i energii elektrycznej dla obywateli Węgier. Państwo gwarantuje jednak cenę tylko do średniego zużycia – 210 kilowatogodzin prądu i 144 metry sześcienne gazu na miesiąc w gospodarstwie domowym. Wyjątkiem będą rodziny wielodzietne – tam limity będą wyższe. Zużycie ponad nie oznaczać będzie ceny rynkowe. Ponadto rząd zwiększy wydobycie krajowe gazu ziemnego i węgla brunatnego. Minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó ma poszukać na rynkach światowych większych dostaw gazu. Dziś rezerwy tego surowca starczą Węgrom na około trzy miesiące.
Read morePolsko-norweskie spotkanie w sprawie bezpieczeństwa energetycznego
Od początku przyszłego roku Norwegia stanie się wiodącym dostawcą gazu ziemnego do Polski. Zdecydowali o tym na spotkaniu w Oslo minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister przemysłu naftowego i energii Norwegii Terje Aasland. Anna Mucha i Terje Aasland rozmawiali między innymi o roli norweskiego gazu w utrzymaniu stabilności energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej i na Ukrainie. Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas spotkania zwróciła także uwagę na znaczenie dobrej współpracy z Norwegią w zakresie finansowania transformacji energetycznej w Polsce. Anna Mucha podkreśliła również, że projekt Baltic Pipe to najlepszy dowód wartości polsko-norweskich relacji. Dostawy pierwszych ilości norweskiego gazu przez Baltic Pipe do Polski będą możliwe od października 2022 roku. “Od wielu lat przygotowywaliśmy się do rezygnacji z importu rosyjskiego gazu. Jednocześnie w pełni popieramy ideę embarga na rosyjski surowiec i jeszcze szybszego zakończenia importu na poziomie Unii Europejskiej” – wyjaśniła minister klimatu i środowiska. Norwegia i Unia Europejska zamierzają rozszerzyć współpracę energetyczną, między innymi poprzez zwiększenie dostaw gazu do państw członkowskich UE. To efekt rozmów norweskiego ministra z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.
Read moreZgoda PE na uznanie gazu i atomu za zielone, inwestycje w te źródła energii
Jest zgoda Parlamentu Europejskiego na uznanie gazu i atomu za “zielone” w transformacji energetycznej, co jest kluczowe dla Polski. Uwzględnienie błękitnego paliwa i energii jądrowej jako paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla toruje drogę do finansowania inwestycji w te źródła energii. Zabiegała o to między innymi Polska, która od dawna mówi, że nie jest w stanie szybko przejść od węgla do energii ze źródeł odnawialnych. Celem przyjętych przepisów dotyczących tak zwanej taksonomii jest przekierowanie kapitału na bardziej ekologiczne inwestycje i dlatego etykiety “eko” przypięte do gazu i atomu wiążą się z unijnym dofinansowaniem. O przyjęcie propozycji apelowała kilkanaście minut przed głosowaniem przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Wczoraj, podczas debaty na sesji plenarnej parlamentu w Strasburgu przekonywali do poparcia także polscy europosłowie. Deputowany Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca przestrzegał przed odrzuceniem tej propozycji i wysokimi kosztami społecznymi transformacji energetycznej i ubóstwem energetycznym. Europoseł Platfromy Obywatelskiej Jerzy Buzek wskazywał między innymi, że o włączenie gazu i atomu do taksonomii apelowała Ukraina, zależna od tych źródeł energii. Władze w Kijowie argumentowały, że dla Ukrainy jako kandydata do Unii ważne jest, by przejściowo były one ujęte w taksonomii.
Read moreNiemcy wdrażają nadzwyczajne środki, by zaspokoić potrzeby energetyczne
Niemcy zapowiedziały ponowne uruchomienie elektrowni węglowych. W związku z ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu Niemcy wdrożą nadzwyczajne środki, żeby zaspokoić potrzeby energetyczne swojego kraju. ,,Żeby zmniejszyć zużycie gazu, mniej tego surowca musi być wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej. W związku z tym będziemy musieli częściej korzystać z elektrowni węglowych” – poinformowało ministerstwo gospodarki i ochrony klimatu Niemiec. Planowane przez Niemcy działania zapobiegawcze są wynikiem zmniejszenie transportu rosyjskiego gazu do Europy. Rosyjski koncern Gazprom, jako powód ograniczenia dostaw podaje przeciągający się remont NordStream 1. Francja w ogóle nie dostaje rosyjskiego gazu rurociągami. Dostawy surowca na Słowację i do Włoch zostały ograniczone o połowę. Niemcy otrzymują zaledwie 40 procent tego, co przewidują zawarte z Gazpromem kontrakty. Na początku czerwca rząd Niemiec przyjął projekt ustawy dotyczący planów zabezpieczenia się przed konsekwencjami nagłego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Ustawa ta ma umożliwić w razie potrzeby zastąpienie elektrownii gazowych przez utrzymywane w rezerwie elektrownie węglowe, a także elektrownie na ropę naftową. Jak podaje resort niemieckiej gospodarki, pozostawanie w rezerwie oznacza, że elektrownie takie wprawdzie nie produkowałyby już prądu, ale mogłyby zostać uruchomione „w krótkim czasie i na żądanie”. Niemieckie władze podkreślają jednocześnie, że cel polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest całkowite odejście od węgla, pozostaje aktualny.
Read moreM. Morawiecki – nikt nie chce kupować energii od barbarzyńskiego kraju
“Nikt nie chce kupować energii od Rosji, to kraj barbarzyński”- mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dziś drugi dzień posiedzenia Rady Europejskiej, która w nocy uzgodniła nałożenie sankcji na import rosyjskiej ropy naftowej drogą morską.Polski premier powiedział, że potrzeba pełnego uniezależnienia się Wspólnoty od rosyjskiej energii. “Rosja, barbarzyński kraj, na którym nie można polegać, okazała się nie tylko partnerem niegodnym zaufania, ale okazała się państwem zbrodniczym. Dlatego dyskutujemy o tym jak w najszybszy sposób odejść nie tylko od węglowodorów rosyjskich jak węgiel, czy ropa, ale także w dalszej perspektywie od gazu” – mówił Mateusz Morawiecki. W drugim dniu unijnego szczytu przywódcy omawiają też kwestie związane z bezpieczeństwem żywnościowym i unijną polityką obronną. Polski premier zadeklarował, że już wczoraj pokazał możliwości naszego kraju w celu zwiększenia eksportu ukraińskiego zboża. “Pokazałem, ile jeszcze możemy zrobić, zwłaszcza, jeśli bylibyśmy wsparci przez partnerów europejskich” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. W kontekście obronności, szef rządu zaznaczył, że niezwykle istotne dla Warszawy jest uwzględnienie w projekcie konkluzji roli NATO. “Oczywiście dla wszystkich rola NATO jest istotna, ale to, że wszelkie aspekty europejskiej polityki obronnej muszą być częścią szerszego Sojuszu, najsilniejszego sojuszu wojskowego w historii świata, to bardzo ważne i to udało się również do konkluzji wpisać” – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.
Read moreIllinois: firma ComEd planuje podwyżki opłat za energię
Firma energetyczna ComEd złożyła wniosek o możliwość podwyżki opłat za dostarczanie energii elektrycznej dla odbiorców w Illinois o 199 milionów dolarów. Jeśli wniosek do stanowej Komisji Handlu Illinois (ICC) zostanie przyjęty, miesięczny rachunek gospodarstwa domowego za prąd wzrośnie od stycznia 2023 roku średnio o 2,2 dolara. ComEd tłumaczy podwyżkę opłat za dostawy energii koniecznością sfinansowania inwestycji infrastrukturalnych. „Ponieważ wprowadzamy do sieci energetycznej więcej energii odnawialnej, musimy ulepszyć naszą infrastrukturę, aby bezpiecznie zintegrować nowe zasoby i zapewnić ponad 9 milionom klientom niezawodne dostawy prądu i przystępną cenowo energię” — powiedział Gil Quinones, dyrektor generalny ComEd. Złożenie wniosku w stanowej Komisji Handlu uruchamia ośmiomiesięczny proces w celu ustalenia czy podwyżka jest uzasadniona. ComEd do końca tego roku spodziewa się, że ponad 80 lokalnych projektów fotowoltaicznych zostanie podłączonych do swojej sieci, co umożliwi około 25 tysiącom klientów indywidualnych czerpanie korzyści z energii słonecznej bez instalowania paneli słonecznych we własnych domach. W 2021 roku ComEd zakończył modernizację cyfrową wybranych podstacji w celu zwiększenia możliwości zdalnego monitorowania i zmniejszenia ryzyka przestojów spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
Read more









