PE rezygnuje z remontów, by opłacić wysokie rachunki za energię

Parlament Europejski zrezygnował z remontów, by opłacić wysokie rachunki za energię. Politico dotarło do szczegółowego planu oszczędnościowego wynoszącego prawie siedem milionów euro. Z kolei przeciwnicy utrzymywania dwóch siedzib Europarlamentu argumentują, że najwięcej oszczędności przyniosłaby likwidacja jednej z nich. Nie będzie między innymi nowego dywanu w Europarlamencie, rozbudowy baru i tarasu, nie będzie też nowego systemu klimatyzacji ani oświetlenia w Domu Historii Europejskiej – informuje Politico. W sumie władze Parlamentu Europejskiego zrezygnowały z 14 projektów remontowych. Wraz z tymi decyzjami powraca dyskusja o utrzymywaniu dwóch siedzib Europarlamentu – w Brukseli i w Strasburgu. Do stolicy francuskiej Alzacji deputowani jeżdżą raz w miesiącu na czterodniowe sesje i od lat słychać narzekania. Krytycy nazywają to “obwoźnym cyrkiem” i mówią, że likwidacja siedziby w Strasburgu pozwoliłaby zaoszczędzić miliony. Jednak sesje plenarne raz w miesiącu we Francji są zapisane w unijnych traktatach. Ich zmiana wymaga jednomyślności, a władze w Paryżu nie chcą się na to zgodzić, bo dla Francji to prestiż i dochody.

Read more

Francuskie media: państwo odpowiada za kryzys energetyczny w kraju

Państwo francuskie odpowiada za kryzys energetyczny w kraju – piszą media nad Sekwaną. Od kilku tygodni władze ostrzegają przed konsekwencjami wojny na Ukrainie, które mogą doprowadzić do braku prądu i gazu zimą. Komentatorzy są jednak zdania, że prawdziwą przyczyną kryzysu są zaniedbania władz w branży jądrowej. “Ryzyko blackoutu to efekt rażącego zaniedbania państwa, a nie wojny na Ukrainie lub błędów państwowego koncernu EDF” – pisze “Le Point”. “Kryzys groził nam od wielu lat, a teraz już tu jest. Prezydent Macron obwinia koniunkturę, ale nie mówi o konsekwencjach swoich decyzji” – stwierdza tygodnik. Gazeta przytacza wypowiedź szefa koncernu atomowego EDF o poważnych problemach branży. “Brakuje nam rąk do pracy i wykształconych ludzi, ponieważ do tej pory mówiono nam: przygotujcie się na zamykanie elektrowni” – mówił w poniedziałek na konferencji francuskich przedsiębiorców Jean-Bernad Lévy. Słowa szefa EDFu skomentował też dziennik “Le Figaro”. “Jak to możliwe, że w kraju, dysponującym jednym z największych ośrodków nuklearnych na świecie, brakuje prądu?” – pyta gazeta. “Prawda jest taka, że w imię małych interesów politycznych z ekologami, od piętnastu lat świadomie poświęciliśmy część naszej branży jądrowej, która zapewniała nam suwerenność energetyczną” – pisze prawicowy dziennik. Media przypominają, że jeszcze pięć lat temu prezydent Macron obiecywał zamknięcie 14 reaktorów jądrowych do 2030 roku. Na początku lata szef państwa zmienił zdanie i obiecał budowę od 6 do 14 reaktorów w ciągu najbliższych dwudziestu pięciu lat.  

Read more

UK – właściciele browarów: brytyjskim pubom grożą bankructwa

Właściciele sześciu największych brytyjskich browarów ostrzegają: pubom w całym kraju grozi bankructwo, bo jesień przyniesie skokowe podwyżki energii. Pub to instytucja arcybrytyjska. Słynny esej poświęcił mu George Orwell, wyliczając obszerny katalog cech pubu idealnego, któremu nadał nawet nazwę: “Księżyc pod wodą”. Pisarz byłby pewnie zmartwiony, czytając list otwarty właścicieli browarów. Znalazło się w nim między innymi ostrzeżenie, że fakt, iż wiele pubów liczy sobie setki lat, pogarsza sytuację. W starych budynkach szaleją przeciągi, a więc ogrzewanie jest droższe. “Niektórzy właściciele spodziewają się pięciusetprocentowych podwyżek. Bez pomocy wiele tysięcy pubów nie przetrwa zimy” – tłumaczył w BBC Greg Mullholand z organizacji Campaign for Pubs. Klienci indywidualni są do pewnego stopnia chronieni przed podwyżkami, choć stawki maksymalne za energię i tak zostały podniesione do poziomu, który – bez interwencji rządu – może wpędzić wiele milionów Brytyjczyków w ubóstwo energetyczne. W przypadku właścicieli firm limitów nie ma wcale. Rząd odpowiada ogólnie, że będzie starał się jakoś wesprzeć właścicieli, a już wcześniej zaoferował im ulgi w opłatach za najem. Ale na szczegóły trzeba poczekać. Zjednoczone Królestwo na razie czeka na nowego premiera. Obecny rząd tylko administruje. Następcę Borisa Johnsona poznamy w poniedziałek.

Read more

Kopenhaga: Polska i kraje północy zwiększą współpracę w sprawach energii

Polska i kraje północy Europy zobowiązały się wspólnie pracować nad uniezależnieniem się od dostaw energii z Rosji. Deklarację w tej sprawie podpisali w Kopenhadze premierzy Polski, Danii, Szwecji, Łotwy, Estonii, Finlandii, kanclerz Niemiec oraz prezydent Litwy.Politycy spotkali się w stolicy Danii, by rozmawiać o sytuacji energetycznej regionu Morza Bałtyckiego. Polskę reprezentuje tam premier Mateusz Morawiecki. W deklaracji ze spotkania politycy zapowiedzieli współpracę wszystkich krajów przy imporcie paliwa drogą morską. Chodzi tu głównie o dostawy gazu skroplonego LNG. Polska i kraje północy mają też pracować nad zwiększeniem ilości energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych na Bałtyku, głównie z farm wiatrowych. Do 2030 roku kraje regionu miałyby pozyskiwać siedem razy więcej takiej energii, niż obecnie. Politycy zgodzili się też tworzyć wspólne projekty energetyczne i zwiększyć współpracę rządów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Read more

Minister energii USA wezwała rafinerie do zaprzestania eksportu paliw, firmy muszą odbudować zapasy

Minister energii USA Jennifer Granholm wezwała rafinerie ropy naftowej, aby nie zwiększały eksportu paliw, jak benzyna i olej napędowy. Uprzedziła, że jeśli amerykańskie firmy nie odbudują zapasów, Waszyngton będzie musiał rozważyć podjęcie stosownych działań. Granholm wezwała siedem rafinerii, w tym ExxonMobil i Chevron, do budowania zapasów paliw. Uzasadniała to zbliżaniem się sezonu huraganów na Atlantyku. Według Granholm najniższy od prawie dekady jest poziom zapasów benzyny na Wschodnim Wybrzeżu. 

Read more

Premier Francji: musimy przygotować się na racjonowanie energii

Francja musi przygotować się na racjonowanie energii – powiedziała szefowa francuskiego rządu Elisabeth Borne podczas wystąpienia na dorocznym spotkaniu organizacji pracodawców MEDEF. Gościem specjalnym tegorocznego forum był premier Mateusz Morawiecki. Konferencję otworzył swoim wystąpieniem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W swoim przemówieniu premier Elisabeth Borne ostrzegła, że przyszłe miesiące a nawet lata mogą być trudne dla francuskiego społeczeństwa i krajowej gospodarki z powodu kryzysu energetycznego w Europie.  “Jeżeli Rosja całkowicie odetnie eksport gazu do Europy, będzie to miało daleko idące konsekwencje. To poważna sytuacja, ale nie czas już na twierdzenia, ale na stanowcze działania” – oświadczyła szefowa rządu. Borne wezwała właścicieli firm do zmniejszenia zużycia energii, i zapowiedziała, że jesienią rząd przedstawi krajowy plan działań energooszczędnościowych. “Jeżeli każdy nie poczyni wysiłków, lub jeżeli spełnią się wszystkie niekorzystne scenariusze, będziemy musieli ograniczyć zużycie energii. Jeżeli dojdzie do racjonowania energii, uderzy to przede wszystkim w firmy. Musimy niestety być na to przygotowani” – ostrzegła premier Francji.  Wcześniej na konferencji MEDEFu prezydent Ukrainy wezwał francuskich przedsiębiorców do wspierania odbudowy Ukrainy. Ocenił, że może ona kosztować od 600 do 800 miliardów dolarów. “Wolność może pokonać terror. Dlatego zwracam się do was z prośbą. Potrzebujemy waszego wsparcia, aby odbudować Ukrainę po zakończeniu działań wojennych. Ten proces rozpoczął się już w wolnej części kraju” – apelował Wołodymyr Zełenski.  Prezydent Ukrainy ogłosił, że trwają przygotowania do forum w sprawie odbudowy Ukrainy, które ma odbyć się w Paryżu.

Read more

UE: 9 września nadzwyczajne posiedzenie unijnej rady ds. energii

9 września odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie unijnych ministrów w sprawie wysokich cen energii. Spotkanie zwołał minister przemysłu Czech, które kierują w tym półroczu pracami Unii Europejskiej. Jozef Sikela stwierdził, że rynek energii przestał funkcjonować i wymaga interwencji. Proponowanym przez niego rozwiązaniem jest ustanowienie maksymalnych cen gazu wykorzystywanego do produkcji prądu. “Przede wszystkim musimy rozdzielić ceny prądu od cen gazu. Uniemożliwić w ten sposób Putinowi spekulowanie dostawami gazu i dyktowanie Europie cen prądu” – powiedział Sikela. Według czeskiego ministra dyskusja na szczeblu unijnym może dotyczyć również uprawnień do emisji i pełnej regulacji cen energii. Jozef Sikela powiedział, że oparcie bezpieczeństwa energetycznego Unii na tanim gazie z Rosji było naiwnością, a Czechy stały się jednym z państw najbardziej uzależnionych od tego surowca. Minister dodał, że oprócz wojny na Ukrainie i ograniczania dostaw gazu przez Rosję, na wzrost cen energii wpływają też inne czynniki. Wymienił problemy techniczne elektrowni jądrowych we Francji, gdzie działa obecnie około połowy reaktorów.

Read more

Brytyjczyków czekają rekordowe podwyżki cen energii

Brytyjczyków czekają rekordowe podwyżki cen energii. Zgodnie z zapowiedziami regulator rynku podniósł próg maksymalnych stawek, jakich żądać mogą dostawcy, o 80 procent. Tymczasem Królestwo nadal czeka na wyłonienie nowego premiera, który przygotowałby plan pomocy dla mieszkańców.1971 funtów rocznie – tyle dziś wynosi limit. Od października wynosić będzie ponad trzy i pół tysiąca. A jeszcze przed rokiem był na poziomie 1277 funtów. Główny powód to rosyjska agresja na Ukrainę. “Wszystkie opłaty idą w górę. Nie mogę liczyć na podwyżkę w pracy, więc już dziś niełatwo mi jest zapłacić rachunki” – mówi Polskiemu Radiu Charlotte, mieszkanka miasteczka Tring w hrabstwie Hertfordshire. Pracuje w sklepie spożywczym, ale już teraz wie, że będzie potrzebowała pomocy od rodziców. Nie ukrywa, że pomoc rządzących też by się przydała. Gabinet Borisa Johnsona już wcześniej zadeklarował wsparcie. Charlotte może więc liczyć na ponad pół tysiąca funtów: 400 funtów dopłaty do rachunków i obniżkę opłaty lokalnej, tzw. council taxu, wynoszącą 150 funtów. Z tej drugiej nie skorzystają jednak wszyscy, a tylko ci, którzy – tak jak Charlotte – mieszkają w nieruchomościach o określonej wartości. Około ośmiu milionów najbiedniejszych dostanie też dodatkowe 650 funtów. “Wiemy, że to nie wystarczy. Trzeba zrobić więcej” – zadeklarował w BBC brytyjski minister finansów Nadhim Zahawi. Ale jest on szefem resortu w rządzie tymczasowym. Królestwo szuka nowego premiera. To on będzie podejmował ostateczne decyzje, to on prawdopodobnie wybierze też nowego ministra finansów. Obecny przygotowuje więc tylko grunt: ogólne analizy, które potem umożliwią stworzenie pakietu pomocy. Ofgem – regulator rynku energii – zaapelował, by nowy gabinet zaczął pomagać ludziom tak szybko, jak to możliwe.Następcę Borisa Johnsona poznamy za 10 dni.

Read more

Macedonia Północna: plan oszczędności energii elektrycznej

Rząd Macedonii Północnej ogłosił dzisiaj plan jesiennych oszczędności energii elektrycznej. Celem jest zużycie o 15 procent mniej prądu, tak aby go nie zabrakło zimą. Przygotowany przez rząd plan ma dotyczyć na razie instytucji państwowych, samorządów i firm, także prywatnych. Składa się z zaleceń, instrukcji i obowiązków. Od 1 września do końca marca przyszłego roku nie będzie wolno między innymi włączać dekoracyjnego oświetlenia budynków a także oświetlać miejsc nasłonecznionych. Dodatkowo należy wyłączać komputery przed wyjściem z pracy i – jak napisano w rozporządzeniu – rozsądnie korzystać z klimatyzacji. Jednym z elementów oszczędności energii i pieniędzy przed trudną zimą ma być wstrzymanie się władz w Skopje przed zakupem energii za granicą. Od września cała energia ma być produkowana w kraju. Problemem jest fakt, że macedońskie elektrociepłownie są zasilane węglem, który trzeba importować.

Read more

EnAppSys: Szwecja największym eksporterem energii w Europie

W pierwszym półroczu Szwecja wyprzedziła Francję jako największy eksporter netto energii w Europie. Tak wynika z raportu instytut EnAppSys.  Szwecja w pierwszych 6 miesiącach tego roku wyeksportowała 16 terawatogodzin energii – większość trafiła do sąsiednich krajów Finlandii oraz Danii. Jak podkreśla EnAppSys, awans Szwecji ma związek głównie ze spadkiem pozycji Francji do poziomu importera energii. Przyczyną tego są problemy z energetyką jądrową. Oprócz fali upałów, która wymusiła wyłączenie niektórych elektrowni, francuskie siłownie borykają się z licznymi awariami, które doprowadziły do wyłączenia 12 resaktorów, z pośród z 56W porównaniu z poprzednim półroczem francuski eksport energii spadł o połowę.  Francja pozyskiwała w tym czasie energię między innymi z sąsiednich Niemiec i dzięki temu to one w minionym półroczu były drugim eksporterem w Europie z liczbą 15,4 terawatogodzin. To dwa razy więcej niż w poprzednich 6 miesiącach.  Na trzecim miejscu wśród eksporterów znalazła się Bułgaria. Wśród państw, które najbardziej straciły w pierwszym półroczu była też Norwegia, która miała problem z energią odnawialną w związku z przedłużającą się suszą. Polska zajmuje 10 miejsce i jest eksporterem netto – w pierwszym półroczu więcej sprzedała energii niż pozyskała z zagranicy. Największym importerem w pierwszym półroczu były Włochy, które pozyskały 22 terawatogodziny energii od innych państw.

Read more