Węgry: stan zagrożenia energetycznego

0
95
Fot. Hungary Today
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Węgierski rząd wprowadził stan zagrożenia energetycznego. Plan działania na najbliższe miesiące przewiduje między innymi zapewnienie niskich cen gazu i energii elektrycznej tylko do wysokości średniego zużycia. Powodem takich ograniczeń są wysokie ceny energii i paliw związane z woją na Ukrainie.

Plan działań ogłoszony w środę popołudniu przez szefa Kancelarii premiera Gergelya Gulyása, ma według niego zapewnić wystarczającą ilość gazu i energii przed zbliżającym się sezonem jesienno – zimowym, w związku z kryzysem energetycznym jaki wywołała wojna na Ukrainie.

Najważniejszy punkt działań podjętych w ramach stanu zagrożenia energetycznego to zapewnienie niskich cen gazu i energii elektrycznej dla obywateli Węgier. Państwo gwarantuje jednak cenę tylko do średniego zużycia – 210 kilowatogodzin prądu i 144 metry sześcienne gazu na miesiąc w gospodarstwie domowym. Wyjątkiem będą rodziny wielodzietne – tam limity będą wyższe. Zużycie ponad nie oznaczać będzie ceny rynkowe.

Ponadto rząd zwiększy wydobycie krajowe gazu ziemnego i węgla brunatnego. Minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó ma poszukać na rynkach światowych większych dostaw gazu. Dziś rezerwy tego surowca starczą Węgrom na około trzy miesiące.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!