Włochy: rachunki za energię wzrosły w ciągu roku o niemal 100 procent

We Włoszech w ciągu roku rachunki za energię wzrosły o niemal 100 procent. Znacznie podrożała również żywność. Dane opublikował Państwowy Instytut Statystyczny ISTAT. Od marca ubiegłego roku wysokość rachunków za energię w gospodarstwach domowych, firmach i zakładach przemysłowych wzrosła o 95 procent, natomiast cena paliw średnio o blisko 40 procent. Tym podwyżkom towarzyszy wzrost cen żywności. Olej roślinny podrożał o jedną czwartą, a pszenica, z której wyrabia się ciasto na pieczywo i pizzę – o 20 procent. Średnio ceny nieprzetworzonej żywności wzrosły o 8 procent. To pociągnęło za sobą wzrost inflacji. Wynosi ona obecnie 7 procent, najwięcej od 37 lat.  Włoska inflacja, nieco niższa od unijnej średniej, jest wyższa niż we Francji, ale niższa niż w Polsce, państwach bałtyckich, krajach Beneluxu i Hiszpanii, gdzie przekroczyła 10 procent.

Read more

KE proponuje wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów

Komisja Europejska proponuje wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów z błękitnym paliwem. Bruksela opublikowała plan działań, które mają zagwarantować bezpieczeństwo dostaw surowców i przeciwdziałać wysokim cenom energii. Te propozycje omówią europejscy przywódcy na rozpoczynającym się jutro dwudniowym unijnym szczycie w Brukseli. “W związku z burzliwymi czasami Europa musi podjąć szybkie działania, aby zapewnić dostawy energii na następną zimę i doprowadzić do obniżenia wysokich rachunków za energię. Dzisiejsze propozycje to kolejny krok” – powiedziała komisarz do spraw energii Kadri Simson.  Komisja chce zobowiązać unijne kraje, by do listopada wypełniły gazem magazyny w co najmniej 80 procentach w ramach przygotowań do zimy i do ewentualnych kontrsankcji ze strony Rosji. W kolejnych latach ma to być 90 procent. Teraz w niektórych krajach stan zapełnienia nie przekracza jednej trzeciej. Co więcej w kilku krajach, i jest to przykład Niemiec, rezerwy gazowe nie są utrzymywane przez państwo, ale przez Gazprom. A rosyjski monopolista w tym sezonie utrzymywał bardzo niskie rezerwy, co przyczyniło się do kryzysu gazowego.  W propozycjach Komisji jest zapisana również certyfikacja i zobowiązanie także wobec dostawców z krajów spoza Unii. Ponadto Bruksela proponuje wspólne zakupy gazu, aczkolwiek będą one dobrowolne i każdy kraj sam zdecyduje, czy do nich przystąpić. Założenie Komisji jest takie, że powstanie grupa zadaniowa, która będzie koordynowała zakupy. Komisja tłumaczy, że chodzi o lepszą pozycję przetargową w negocjacjach z dostawcami i niższe ceny.  Komisja Europejska proponuje również złagodzenie rygorystycznych w Unii zasad przyznawania pomocy publicznej. Chodzi o wsparcie tych firm, które ucierpiały w wyniku wysokich cen energii.

Read more

Illinois: Sekretarz Departamentu Energii z wizytą w naszym stanie, promocja planów administracji Bidena

W czwartek i piątek z wizytą do Illinois przybyła Sekretarz Departamentu Energii USA Jennifer Granholm. Wraz z gubernatorem naszego stanu J.B. Pritzkerem odwiedziła laboratorium obliczeń kwantowych Fermilab w Batavia na zachodnich przedmieściach. Jennifer Granholm podkreśliła ogromne znaczenie badań wykonywanych w ośrodku, których wyniki wykorzystywane są następnie w wielu branżach, w tym medycznej czy finansowej.   „Technologie czystej energii pochodzące ze wszystkich naszych laboratoriów mają kluczowe znaczenie dla walki z egzystencjalnym zagrożeniem jakim jest zmiana klimatu” – powiedziała Sekretarz Departamentu Energii USA. Głównym celem wizyty Jennifer Granholm w Illinois była jednak promocja planów inwestycyjnych administracji Joe Bidena w zakresie infrastruktury. W naszym stanie, dzięki funduszom federalnym w wysokości ponad 14 miliardów dolarów, dojdzie do m.in. modernizacji i budowy nowych dróg i mostów, powstaną stacje ładowania pojazdów elektrycznych i rozbudowana zostanie sieć łączy szerokopasmowych.  

Read more

Chiny: rząd apeluje o oszczędzanie energii

Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform zaapelowała do władz lokalnych o ścisłą kontrolę zużycia węgla i produkcji energii elektrycznej. Chiny, w szczególności północna część kraju, zmaga się z największymi od lat problemami w dostawach prądu. W części miast wyłączono sygnalizację świetlną i ograniczono czas pracy centrów handlowych.  Komunikat Narodowej Komisji Rozwoju i Reform uspokoić ma obawy mieszkańców Chin dotyczące prognozowanych dalszych przerw w dostawach energii elektrycznej. Zaapelowano do władz lokalnych o zapewnienie średnio- i długoterminowych kontraktów na dostawy węgla. Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną oraz mniejsze wydobycie węgla związane m.in. z ograniczaniem emisji CO2 do atmosfery, jak przekonują chińskie władze, doprowadziły do przerw w dostawach prądu. W całych Chinach pracę wstrzymało wiele fabryk, co ponownie grozi przerwaniem światowego łańcucha dostaw. W ograniczonym zakresie pracują fabryki produkujące na potrzeby takich koncernów jak Apple czy Tesla.  W północnych Chinach, gdzie zimą temperatura osiąga wartości znacznie poniżej zera stopni Celsjusza, niedługi rozpocznie się sezon grzewczy. Potęguje to obawy o zapewnienie dostaw prądu i ciepła, w sytuacji kiedy już doszło do poważnych zakłóceń. Chińskie władze zapewniają, że przede wszystkim zapewniona zostanie ciągłość dostaw energii do osiedli mieszkaniowych. 

Read more

Prezydent Andrzej Duda o bezpieczeństwie energetycznym, Gazprom zwrócił Polsce 1,5 mld dol.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że zwrócenie pieniędzy przez Gazprom to efekt skutecznej polityki dywersyfikacji dostaw gazu, którą prowadzi Polska. Na spotkaniu z mieszkańcami Drawska Pomorskiego mówił, że na konto PGNiG trafiło półtora miliarda dolarów, które polska firma wygrała w sporze z Gazpromem przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie.  Z zadowoleniem informuję – właśnie otrzymałem potwierdzenie, że pieniądze od @GazpromEN są już na naszym koncie #PGNiG 👍 — Jerzy Kwieciński (@JerzyKwiecinski) July 1, 2020 Prezydent powiedział, że to wielki sukces polskiej spółki, premiera i jego. Andrzej Duda podkreślił, że Polska staje się coraz mocniejsza, ma coraz więcej dostaw gazu skroplonego przez terminal LNG w Świnoujściu. Mówił o planach budowy gazoportu w Gdańsku i inwestycji Baltic Pipe. Prezydent powiedział, że zwrot ogromnej kwoty przez Gazprom ma dla nas konkretne skutki. “Od dzisiaj ceny gazu dla państwa są o 10 i pół procent niższe niż do tej pory, jeżeli do tego dodamy, że od 2015 roku, odkąd zostałem prezydentem Rzeczypospolitej, te ceny cały czas trochę spadały, w sumie całe zmniejszenie się cen na przestrzeni ostatnich 5 lat, wliczając dzisiejszą obniżkę, która od dzisiaj się zaczyna to jest prawie 18 procent”, mówił. Prezydent powiedział, że dla zwykłej rodziny oznacza to prawie tysiąc osiemset złotych oszczędności.  Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał 30 marca wyrok w sprawie między PGNiG a Gazpromem i Gazpromem Export. Postępowanie dotyczyło ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego. Trybunał zmienił formułę cenową na korzyść strony polskiej, wiążąc ją z rynkiem europejskim. Nowa, niższa cena ma dotyczyć dostaw realizowanych od 1 listopada 2014 roku, kiedy to PGNiG złożyło wniosek w sprawie renegocjacji tej formuły. 

Read more