Polska – Premier: czternasta emerytura zapewni seniorom godność
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Świerczach na Mazowszu, że czternasta emerytura zapewni seniorom godność. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmuje się projektem ustawy, który wprowadza dodatkowe świadczenie dla emerytów w tym roku.O projekcie szef rządu rozmawiał z emerytami w klubie Senior plus w Świerczach. Po spotkaniu powiedział, że państwo powinno aktywnie wspierać osoby w trudnej sytuacji. Wymienił także działania, które jego rząd podjął, aby pomóc seniorom. “To jest emerytura bez podatku do wysokości 2,5 tysiąca złotych. To jest obniżka podatku PIT, która przełoży się na wzrost emerytur netto. To jest trzynasta emerytura i teraz będzie ta czternasta” – wyliczał. Mateusz Morawiecki odwiedził Świercze wspólnie z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg. Po spotkaniu minister Maląg przypomniała, że ustawa o czternastej emeryturze będzie obowiązywała od sierpnia. Wtedy ruszą pierwsze wypłaty. Seniorzy nie będą musieli składać wniosku o dodatkowe wsparcie. Odpowiednie organy wypłacą czternastki w terminie wypłaty emerytur. Wysokość wsparcia będzie równa minimalnej emeryturze i wyniesie 1338 złotych i 44 grosze. W Świerczach premier Morawiecki zapowiedział, że rząd prawdopodobnie przedłuży obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej. Powiedział, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, ale wiele wskazuje na to, że tarcza zostanie przedłużona albo w całości, albo częściowo. “Musimy chronić zwykłych polskich obywateli przed skutkami inflacji” – tłumaczył. Dodał, że dopiero kiedy inflacja będzie się spłaszczać, rząd będzie rozważał zmniejszenie poszczególnych elementów tej tarczy. Mateusz Morawiecki mówił także o swojej wizycie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, które rozpocznie się w niedzielę (22.05). Powiedział, że będzie tam rozmawiał o inwestycjach i walce z inflacją. “Spotkam się z liderami największych światowych korporacji, takich jak Google i Intel, aby przyciągnąć do Polski kolejne wysoko zaawansowane inwestycje. Na Forum będziemy dyskutowali też o tym, jak złagodzić napięcia inflacyjne wywołane przez Władimira Putina” – powiedział. Dodał, że światowi liderzy są zgodni, że inflacja w znacznej mierze jest wynikiem rosyjskich manipulacji na rynku energetycznym. Premier powiedział też, że rząd zastanawia się, co zrobić z firmami, które masowo skupują mieszkania w Polsce. Zaznaczył jednocześnie, że Rada Ministrów nie zamierza wprowadzić…
Read morePolska – ZUS: osoby przechodzące na emeryturę zyskają wyższe świadczenia
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska powiedziała, że osoby przechodzące na emeryturę, zyskają wyższe świadczenia. Podkreśliła, że wynika to z tablicy średniego trwania życia, którą opublikował GUS. W ubiegłym roku zanotowano 519 tysięcy zgonów, czyli o 33 tysiące więcej niż w 2020 roku i o 111 tysięcy więcej niż w 2019 roku. Prezes Uścińska zaznaczyła, że w rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia. “To zaś oznacza, iż najnowsza tablica pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 procent, a osoby w wieku 65 lat wyższą o 4,1 procent niż na podstawie poprzedniej tablicy” – wyjaśniła prezes Uścińska. Zaznaczyła, że co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne.“Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia” – podkreśliła prezes ZUS. Wskaźnik dalszego trwania życia jest kluczowy dla ustalania wysokości emerytur. Kapitał zebrany przez osobę przechodzącą na emeryturę i zwaloryzowany jest dzielony przez prognozowaną przez GUS liczbę miesięcy, którą taka osoba może przeżyć. W ten sposób uzyskuje się wysokość brutto emerytury.
Read moreChicago: w 2021 roku ponad 660 policjantów przeszło na emeryturę
W 2021 roku ponad 660 chicagowskich policjantów przeszło na emeryturę, to o ponad 300 osób więcej niż w 2018 roku. Głównymi powodami odejść ze służby były: wydłużone godziny pracy, anulowanie przez władze CPD dni wolnych, negatywne nastawienie mieszkańców miasta do funkcjonariuszy, cięcia budżetowe i brak zaufania prokuratury powiatu Cook do poczynań departamentu policji. Policjanci zwracają także uwagę, że coraz częściej stają w obliczu groźby zawieszenia ich w wykonywaniu obowiązków służbowych czy zwolnienia z pracy, za ich zdaniem, prawidłowo wykonywaną służbę. Sytuacji nie poprawił obowiązek szczepień na COVID-19. Najbardziej odczuwalny będzie ubytek kadrowy doświadczonych funkcjonariuszy jednostek specjalnych desygnowanych do walki z handlem narkotykami. Komendant CPD David Brown poinformował, że średni roczny wskaźnik ubytków kadrowych w departamencie wynosi od 3 do 5 procent, gdy w 2021 roku wyniósł on około 8,5 procent. Aby złagodzić ubytki kadrowe w CPD i zachęcić do wstępowania w szeregi departamentu, obniżono wymagania w przyjęciu do Akademii Policyjnej. Zniesiono m.in. wymóg posiadania 60 godzin kredytowych wyższej uczelni oraz zrezygnowano lub obniżono wymagania dotyczące posiadania odpowiedniej liczby punktów na egzaminach wstępnych. David Brown powiedział, że dzięki tym posunięciom od stycznia, chęć wstąpienia do policji wykazało już około 1,100 wakatów.
Read morePolska: premier M. Morawiecki o wzroście emerytur
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że troska o seniorów i poprawa jakości ich życia są priorytetem rządu. Na konferencji prasowej zwrócił uwagę na zwiększające się wsparcie dla emerytów. Jak mówił, przeciętna emerytura wzrosła w ciągu ostatnich 6 lat o 43 procent, z około tysiąca siedmiuset złotych do 2 tysięcy 525 złotych. “Jeśli dodamy do tego jeszcze 13. i 14. emeryturę, to ten wzrost jest jeszcze wyższy, przekracza 2 tysiące 700 złotych” – mówił premier. 👵👴 W 2022 roku emeryci i renciści otrzymają ⤵️✅ 7% waloryzację świadczeń✅ #13emerytura w kwietniu✅ #14emerytura jesienią✅ #EmeryturaBezPodatku do 2500zł pic.twitter.com/YUHnILQESC — Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 11, 2022 Mateusz Morawiecki przypomniał, że niebawem wzrośnie wysokość najniższej emerytury. Wyniesie ona od 1 marca ponad tysiąc dwieście złotych i jest wyższa o blisko 60 procent od najniższej emerytury z 2015 roku. Premier dodał, że uwzględniając waloryzację rent i emerytur, wzrosty świadczeń są jeszcze większe. Renty i emerytury wzrosną od 1 marca o 7 procent. Ma to być zasługa nowego systemu waloryzacji, o wiele miliardów złotych wyższego niż wymagany w ustawie. “To jest wzrost bezprecedensowy, ponieważ dodajemy jeszcze do tego 13. emeryturę i kolejne kilka procent z 14. emerytury, którą wypłacimy w drugiej połowie tego roku” – mówił Mateusz Morawiecki. Nowy system waloryzacji ma być odpowiedzią na kryzys spowodowany pandemią. Wcześniej w budżecie przewidywano, że waloryzacja rent i emerytur wyniesie 5 procent. Premier podkreślił, że jeśli doda się do emerytur inne świadczenia, wzrost przewyższy koszty inflacji. “Jak zsumujemy waloryzację, 13. i 14. emerytury i zwolnienie z podatku do 2 tysięcy 500 złotych oraz emeryt porówna sobie otrzymywane świadczenie w grudniu 2021 roku i w grudniu 2022 roku, to jestem przekonany, że będzie to wyższy procent niż inflacja” – tłumaczył Mateusz Morawiecki. Mówił także, że posiadacze wyższych emerytur niż 2 tysiące 500 złotych miesięcznie również mogą liczyć na niższy podatek, ale będzie on rósł proporcjonalnie do rosnącej emerytury. Dodał, że to zmiana, która dokłada do tego świadczenia 100-200 złotych co miesiąc. Waloryzacja rent i emerytur ma kosztować budżet 18 miliardów złotych. Wypłacana wiosną 13. emerytura i jesienią 14. emerytura mają kosztować…
Read moreChicago: John Catanzara przechodzi na policyjną emeryturę, chce kandydować na burmistrza miasta
John Catanzara oficjalnie przechodzi na policyjną emeryturę, ale będzie nadal pełnił funkcję szefa związku zawodowego FOP. Catanzara złożył wniosek o emeryturę we wtorek rano i zapowiedział, że chce kandydować na burmistrza Chicago w 2023 roku. Catanzara, który dołączył do departamentu chicagowskiej policji w 1995 roku, został oskarżony o złamanie szeregu zasad CPD poprzez wulgarne i podżegające komentarze, które pojawiły się na Facebooku w latach poprzedzających jego wybór na szefa FOP. Ciąży na nim także zarzut o niewłaściwe składanie skarg przeciwko jednemu z jego poprzednich przełożonych, a także byłemu szefowi CPD. Catanzara na początku roku zachęcał funkcjonariuszy do uchylenia się od obowiązku ujawnienia statusu szczepień.
Read morePolska – ZUS: 14. emeryturę otrzymało już blisko milion osób
Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tak zwaną czternastą emeryturę, otrzymało do tej pory około 870 tysięcy świadczeniobiorców. Łączna kwota wypłaconych świadczeń to ponad miliard złotych – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Osoby, które miały wyznaczony termin wypłaty świadczeń na 1 listopada, otrzymały czternastą emeryturę w piątek 29 października. Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomniała, że czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Dodatkowe świadczenie trafi do świadczeniobiorców wraz z listopadową emeryturą. Gertruda Uścińska wyjaśniła, iż łączny koszt wypłaty czternastych emerytur wyniesie ponad 11 miliardów złotych. “To dodatkowe świadczenie otrzyma w sumie ponad dziewięć milionów osób, w tym prawie osiem milionów w pełnej wysokości” – zaznaczyła prezes ZUS. Czternasta emerytura przysługuje osobom, które na 31 października bieżącego roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.Pełną kwotę, czyli 1250,88 złotych brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie niższa o 100 złotych.
Read moreUSA – SSA: od 2034 roku możliwa obniżka wysokości wypłacanych świadczeń emerytalnych
Federalna agencja ubezpieczeń społecznych – Social Security Administration poinformowała, że jeśli Kongres USA nie podejmie natychmiastowych działań, to od 2034 roku będzie zmuszona obniżyć do 78 procent wysokość wypłacanych świadczeń. To o rok wcześniej niż pierwotnie zakładano. Przesunięcie daty wiąże się ze skutkami pandemii Covid-19 i recesją gospodarczą, które spowodowały duży spadek zatrudnienia, a co za tym idzie zmniejszenie wpływów do kasy SSA z pobranych podatków od wynagrodzeń. Przewiduje się także, że do 2023 roku rosnąć będzie szybciej niż dotychczas liczba zgonów i zmniejszy się liczba urodzeń. Ostatni raport SSA przypomina, że do 2026 roku uszczupli się fundusz ubezpieczeń zdrowotnych Medicare Część A, który byłby w stanie wypłacać tylko 91 procent obiecanych świadczeń. Medicare Część B, która pomaga seniorom opłacać wizyty lekarskie i opiekę ambulatoryjną, a także Część D, która pokrywa koszty leków na receptę, są w dobrym stanie finansowym i nie grozi im wyczerpanie. Na koniec 2020 roku około 65 milionów osób otrzymywało świadczenia emerytalne w USA, a prawie 63 miliony było objętych ubezpieczeniem Medicare.
Read moreUSA: Illinois na 2. miejscu w klasyfikacji najgorszych miejsc do osiedlenia się na emeryturze
Illinois znalazło się na 2. miejscu w klasyfikacji najgorszych miejsc w USA dla osób szukających stałego miejsca osiedlenia się po przejściu na emeryturę. Przy opracowywaniu listy pod uwagę brano m.in. koszty utrzymania, opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo, klimat i ogólną jakość życia. Klasyfikacja sporządzona została na podstawie rankingów trzech najbardziej prestiżowych firm zajmujących się finansami osobistymi mieszkańców Stanów Zjednocznych: RetirementLiving, WalletHub i MoneyRates. Niska ocena Illinois w tym zestawieniu wynika głównie z wysokich podatków (o 40 procent wyższe niż średnia krajowa), wysokiej przestępczości i jednego z najgorszych w kraju systemu radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, szczególnie z pandemią COVID-19. Sąsiednie stany Illinois wypadły w tej klasyfikacji dużo lepiej: Wisconsin zajęło 19 miejsce, 24. jest Michigan (granica wodna), 27. Indiana, 31. Kentucky, 36. Iowa i 49. Missouri. Pierwsze miejsce zajął Nowy Meksyk, 3. Nowy Jork, 4. Oregon i 5. Kalifornia. Najlepszym stanem do spędzenia emerytury okazała się Floryda. Oto pełna lista najgorszych stanów USA dla osób szukających stałego miejsca osiedlenia się po przejściu na emeryturę: 1. New Mexico 2. Illinois 3. New York 4. Oregon 5. California 6. Alaska 7. Washington 8. Rhode Island 9. New Jersey 10. Maryland 11. Louisiana 12. Maine 13. Kansas 14. Connecticut 15. Colorado 16. Texas 17. Georgia 18. Hawaii 19. Wisconsin 20. Vermont 21. Nebraska 22. Mississippi 23. Tennessee 24. Michigan 25. Nevada 26. Massachusetts 27. Indiana 28. Oklahoma 29. North Carolina 30. Minnesota 31. Kentucky 32. North Dakota 33. Montana 34. Ohio 35. Pennsylvania 36. Iowa 37. Arkansas 38. Utah 39. Alabama 40. Wyoming 41. South Dakota 42. Arizona 43. Virginia 44. West Virginia 45. South Carolina 46. New Hampshire 47. Delaware 48. Idaho 49. Missouri 50. Florida
Read morePolska: ZUS wypłaci emerytom i rencistom tzw. trzynastki i czternastki
Zakład Ubezpieczeń Społecznych niebawem wypłaci emerytom i rencistom tzw. trzynastki. Pewne jest także, że jesienią świadczeniobiorcy dostaną dodatkowo tzw. czternastki. Jednorazowe dodatkowe świadczenia pieniężne otrzymają osoby pobierające: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne. Mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim: Z tych świadczeń potrąca się na ogólnych zasadach zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Nie podlegają za to egzekucjom, więc nie może ich zająć komornik. Czternastą emeryturę dostanie ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości otrzyma ją ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.
Read moreSenat Illinois: pieniądze dla strażaków, świadczenia emeryturalne mogą pójść w górę
Senat Illinois zagłosował w poniedziałek za podniesieniem świadczeń emerytalnych dla 2,200 strażaków z Chicago. Za głosowało 37 senatorów, a przeciwko było 14. Sześciu członków wyższej Izby Kongresu nie głosowało, a jeden głosował jako „obecny”. Projekt ustawy wcześniej został przyjęty przez stanową Izbę Reprezentantów. Teraz czeka na podpis lub weto gubernatora JB Pritzkera. Propozycję nowego prawa przedstawił w wyższej Izbie Kongresu, zagorzały przeciwnik burmistrz Chicago, demokrata Robert Martwick. Jego projekt znosi „ograniczenie dotyczące daty urodzenia”, które zabrania około 2,200 aktywnym i emerytowanym strażakom urodzonym po 1 stycznia 1966 roku otrzymywania automatycznej podwyżki emerytury w wysokości 3 procent, wynikającej z rocznego wzrostu kosztów utrzymania (COLA). Do tej pory wypłacano im połowę tej kwoty, czyli 1,5 procent. Lori Lightfoot określiła przegłosowaną ustawę jako „nieodpowiedzialną”, która do 2055 roku obciąży podatników dodatkową kwotą 850 milionów dolarów. Podobnego zdania jest prezydent Federacji Obywatelskiej Laurence Msall, który apeluje do gubernatora J.B. Pritzkera o zawetowanie ustawy. Argumentuje on, że „jedynym źródłem, z którego mogą pochodzić pieniądze na pokrycie kosztów wprowadzonej ustawy, będą podatki od nieruchomości.”
Read more








