USA: 67 lat będzie nowym wiekiem emerytalnym

Większość Amerykanów może nadal myśleć, że standardowym wiekiem emerytalnym jest 65 lub 66 lat, ale tak zwany „pełny wiek emerytalny” dla Ubezpieczeń Społecznych jest już wyższy i dla osób przechodzących na emeryturę urodzonych w 1960 roku i później będzie to od stycznia 2027 dokładnie 67 lat. Pełny wiek emerytalny odnosi się do momentu, w którym pracownicy mogą zacząć ubiegać się o pełne świadczenia, które są oparte na liczbie przepracowanych lat, a także ich dochodach w latach pracy. Im dłużej ktoś pracuje i im wyższy jest jego dochód, tym więcej może otrzymać z Ubezpieczeń Społecznych, gdy w końcu ubiega się o świadczenia. Podczas gdy wiek emerytalny wynosił 65 lat, Kongres dokonał przeglądu programu w 1983 r., aby podnieść próg wieku emerytalnego w celu uwzględnienia dłuższego średniego trwania życia. W ramach tej reorganizacji, wiek wzrasta o dwa miesiące na raz, w oparciu o rok urodzenia danej osoby. Na przykład osoby urodzone w 1957 r. osiągnęły swój wiek emerytalny, gdy ukończyły 66 lat i 6 miesięcy, czyli od 2023 r.; ale osoby urodzone w 1958 r. muszą ukończyć już 66 lat i 8 miesięcy, aby zakwalifikować się do pełnych świadczeń, czyli od września 2024 r. Pełny wiek emerytalny zostanie ponownie podwyższony o dwa miesiące, do 66 lat i 10 miesięcy, dla osób urodzonych w 1959 roku. Oznacza to, że wyższy FRA dla tej grupy wejdzie w życie w 2025 r., a osoby urodzone w 1959 r. zaczną kwalifikować się do pełnych świadczeń w listopadzie 2025 roku. Oczywiście, istnieje elastyczność co do tego, kiedy ubiegać się o świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych. Ludzie mogą ubiegać się o świadczenie, gdy tylko ukończą 62 lata, ale kompromisem jest zmniejszone świadczenie, które jest zablokowane do końca ich emerytury. Na przykład, złożenie wniosku w wieku 62 lat spowoduje, że świadczenie będzie o około 30% niższe niż pełne świadczenie – poświęcenie, na które decyduje się wielu starszych Amerykanów, biorąc pod uwagę, że wielu z nich jest zmuszonych do przejścia na emeryturę wcześniej niż się spodziewali lub dlatego, że uważają, że bardziej sensowne jest ubieganie się o więcej lat gwarantowanego…

Read more

Zabezpiecz swoją przyszłość i zadbaj o swoje finanse!

Zachęcamy wszystkich naszych słuchaczy i czytelników do kontaktu z naszym partnerem Ryszardem Kaczorem z firmy Kaczor & Associates. Pan Ryszard to jedyny na rynku CPA i Financial Advisor, który kompleksowo pomoże Wam zadbać o finanse. *Jak możemy zabezpieczyć się na stare lata? Czy Social Security nie wystarczy? *Jak zabezpieczyć nasze plany emerytalne? *W co inwestować? Czy inwestowanie na giełdzie jest łatwe? *Jak wyglądają dzisiejsze realia finansowe? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania zadzwońcie 847-584-1040 i poproście o Pana Ryszarda. Gwarancja jakości, 30 lat doświadczenia z podatkami, jak również doradztwo finansowe. Mnóstwo informacji znajdziecie państwo również na stronie kaczorcpa.com oraz kanale Youtube – KLKNIJ TUTAJ: KONTAKT: Richard Kaczor CPA MBA Financial Advisor Kaczor & Associates, Ltd, 1015 W Wise Rd, Schaumburg IL 60193 Tel. (847) 584-1040 ext. 101,   Fax. (847) 584-8990 richard@kaczorcpa.com,  www.kaczorcpa.com

Read more

PiS domaga się przywrócenie 14. emerytury do poziomu z 2023 r.

Prawo i Sprawiedliwość domaga się przywrócenia czternastej emerytury do poziomu z zeszłego roku. Marlena Maląg z PiS podczas konferencji prasowej w Sejmie powiedziała, że świadczenie wyniesie 1 780 złotych, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura. W 2023 roku czternasta emerytura wynosiła 2 650 złotych. Na to, w obliczu podwyżek, nie ma zgody PiS – mówiła posłanka Maląg. “Z komunikatu CIR-u jednoznacznie wynika, że 14. emerytura w tym roku będzie w tej minimalnej kwocie, nie ma na to naszej zgody, aby tą grupę seniorów nie otoczyć odpowiednim wsparciem, a dlaczego? Ponieważ 14. emerytura jest to oświadczenie, które ma kryterium dochodowe, a więc obejmuje wsparciem tych seniorów ,którzy mają najniższe emerytury, tam jest próg dochodowy 2 900 złotych” – powiedziała. Według rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czternastą emeryturę w pełnej wysokości, czyli 1780,96 złotych, otrzymają osoby, które pobierają emeryturę w wysokości do 2 900 złotych. Powyżej tej kwoty będzie działa zasada złotówka za złotówkę – wyjaśniał Waldemar Buda z PiS. “Tak więc osoby, które mają emeryturę od 4 600 do 5 300 złotych, te, które jeszcze by skorzystały z tego świadczenia, będą całkowicie wykluczone, to jest nie tylko ograniczenie wysokości świadczenia o 870 złotych, ale również wykluczenie części z nich w ogóle z uzyskania tego świadczenia” – wskazywał. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w tej sprawie projekt rozporządzenia.

Read more

Chicago: prezenter telewizyjny Tom Skilling przeszedł na emeryturę

Tom Skilling prezenter chicagowskiej telewizji i uwielbiany przez pokolenia, oficjalnie przeszedł na emeryturę. W środę Skilling pożegnał się na antenie i przedstawił swoją ostatnią oficjalną prognozę dla WGN. “To nie jest pożegnanie, to podziękowanie i do zobaczenia później” – powiedział Skilling. Skilling rozpoczął swoją udaną karierę w mieście Aurora, będąc jeszcze w szkole średniej. Zanim trafił do WGN-TV w sierpniu 1978 roku, pracował w radiu i telewizji w Illinois i Wisconsin. Znany ze swoich dogłębnych i bardzo szczegółowych segmentów pogodowych, Tom podniósł poziom zrozumienia przez widzów nie tylko pogody, ale także nauki, która za nią stoi. 20 lutego gubernator stanu Illinois JB Pritzker, senator stanu Illinois Will Preston i burmistrz Chicago Brandon Johnson wręczyli Tomowi proklamację ogłaszającą ten dzień “Dniem Toma Skillinga”.

Read more

Rumuński rząd obiecuje 40 proc. podwyżki emerytur

Rumuński rząd zapowiada na jesień przyszłego roku znaczne podwyżki emerytur. Krytycy i analitycy przypominają jednak, że wtedy właśnie będą wybory, a największy ciężar tych podwyżek będzie odczuwalny przez budżet dopiero za siedem lat. Jeśli obliczenia rumuńskiego resortu pracy są realne, to tutejsi emeryci mogą już zacierać ręce. Rząd obiecał wprowadzenie reformy obliczania emerytur – co ma oznaczać znaczną podwyżkę większości świadczeń. Na pewno od nowego roku nastąpi indeksacja świadczeń o ponad trzynaście procent. Dziś najniższa emerytura w Rumunii wynosi w przeliczeniu około tysiąca złotych i otrzymuj ją ponad milion dwieście tysięcy Rumunów. Po wprowadzeniu w życie reformy ma ona wzrosnąć do ponad tysiąca siedmiuset złotych. Według rządowych wyliczeń, średnio emerytury w tym kraju mają wzrosnąć o ponad czterdzieści procent. Analitycy i dziennikarze uważają jednak, że ta reforma to niebezpieczna dla budżetu gra obecnego rządu. Jesienią przyszłego roku w Rumunii odbędą się wybory parlamentarne. Podwyżki emerytur są zdaniem krytyków jedynie zagrywką wyborczą. Za rok nie obciążą one bardzo i tak zadłużonego państwa, bo największy ciężar wzrostu świadczeń nastąpi po 2030 roku, kiedy na emerytury przejdzie wyż demograficzny.

Read more

Polska: od jutra wypłata 14. emerytury

Od jutra seniorzy będą otrzymywali czternastą emeryturę. Wypłaty były tematem wspólnej konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertrudy Uścińskiej. “Czternaste emerytury będą wypłacane w terminach wypłaty świadczeń, a więc będzie to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września” – powiedziała Marlena Maląg. Minister podkreśliła, że emeryci nie składają wniosków, ponieważ “czternastka” wypłacana jest automatycznie. Wysokość dodatkowego świadczenia to 2650 złotych brutto. Powyżej 2900 złotych brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę. W praktyce ten mechanizm oznacza, że prawo do dodatkowego świadczenia przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 złotych brutto. Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 procent oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternasta emerytura będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, między innymi zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych. Profesor Gertruda Uścińska podkreśliła, że czternaste emerytury będą wypłacone ponad 9 milionom uprawnionych osób. Poinformowała, że do otrzymania czternastek uprawnione są nie tylko osoby pobierające emerytury i renty z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, których jest 9,1 miliona, ale także osoby pobierające renty socjalne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, świadczenia rodzicielskie “Mama 4 plus” oraz świadczenia inwalidzkie i kombatanckie.  Po raz pierwszy czternaste emerytury zostały wypłacone w 2021 roku. W lipcu tego roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Read more

Polska – minister M. Maląg: seniorzy zasługują na wsparcie, bezpieczna przyszłość Polaków to nie są tylko słowa

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że seniorzy zasługują na wsparcie. Premier Mateusz Morawiecki podpisał dziś uroczyście rozporządzenia dotyczące wysokości i terminu wypłaty w tym roku 14. emerytury. Po spotkaniu z seniorami w Solcu nad Wisłą minister Marlena Maląg podkreślała, że hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości “Bezpieczna przyszłość Polaków” “to nie są tylko słowa, to są konkretne czyny, które rząd PiS realizuje”. Wskazywała, że ostatnie cztery lata to “wyjątkowe wyzwania”: covid, tocząca się wojna za wschodnią granicą. “My nie pozostawiamy Polaków samych sobie. Wprowadzamy konkretne rozwiązania, przede wszystkim dla rodzin z małymi dziećmi i dla naszych drogich seniorów (…) Kompleksowe wsparcie, inwestycja w przyszłość młodego pokolenia i podziękowanie dla seniorów” – mówiła. Wysokością i terminem wypłaty w tym roku 14. emerytury zajmował się dzisiaj rząd. W niedzielę wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podniesienie kwoty tego świadczenia do 2200 złotych netto. Do tej pory było to prawie 1,5 tysiąca złotych na rękę dla osób, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 złotych brutto. W przypadku wyższych kwot będzie obowiązywać zasada złotówka za złotówkę, stopniowo zmniejszająca wysokość świadczenia. Od tego roku “czternastka” jest gwarantowana na poziomie ustawowym. Jednak dokładną kwotę świadczenia i termin jego wypłaty określają rozporządzenia Rady Ministrów. Zapowiadając podwyżkę, wicepremier Jarosław Kaczyński ocenił, że zrekompensuje ona emerytom i rencistom wysoką inflację. Z kolei premier Mateusz Morawiecki powiedział, że “najmocniejsza waloryzacja” 14. emerytury jest po to, by znacząco przekroczyła ona jakiekolwiek wskaźniki inflacyjne.

Read more

Polska: J.Kaczyński o tegorocznym podniesieniu 14. emerytury

Wicepremier prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował podczas dożynek w Paradyżu w województwie łódzkim, że w tym roku 14. emerytura wyniesie 2200 złotych netto. Podkreślał, że emeryci to jedna z grup najbardziej dotkniętych przez inflację, dlatego dodatkowe świadczenie będzie wyższe.  “To jest nasze działanie w związku z inflacją. To jest działanie państwa, które wspiera najsłabszych”- mówił Jarosław Kaczyński. Dodał, że przy podniesieniu świadczenia obowiązuje zasada “od 2900 złotych emerytury złotówka za złotówkę”. Zapewniał, że to pełna rekompensata ze tegoroczną inflację. Wicepremier tłumaczył, że osoby otrzymujące 3000 złotych emerytury dostaną 2100 złotych. Jarosław Kaczyński przypomniał, że osiem lat temu 30 procent dzieci było zagrożonych głodem. “Dziś tego nie ma – troszczymy się o przyszłe pokolenia. Poprzednia władza PO-PSL podniosła wiek emerytalny. Wtedy zapowiedziałem w Sejmie, że po wygranych wyborach obniżymy wiek emerytalny i tak zrobiliśmy”- dodał.   Jak przekazał rząd,w latach 2019-2023, uwzględniając waloryzację świadczeń oraz wypłatę 13. i 14. emerytury, do emerytów i rencistów zostanie skierowane około 188 miliardów złotych. Ponadto, na 14. emeryturę nie trzeba składać żadnych wniosków – wyniesie ona co najmniej 1588,44 złotych brutto, czyli tyle ile minimalna emerytura. W latach 2019-2023 na wypłatę 13. emerytury rząd przeznaczył 63,2 miliardów złotych.  Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że minimalna emerytura w latach 2015-2023 zwiększała się prawie trzykrotnie szybciej niż w latach 2007-2015. Pomiędzy rokiem 2007 a 2015 wzrost wyniósł 44,3 procent, a między 2015 a 2023 – 90,9 procent. Jeśli zostanie do tego doliczona 13. i 14. emerytura, wzrost wyniósł 122,7 procent.  Czternasta emerytura decyzją Sejmu stała się stałym świadczeniem, które będzie wypłacane co roku. Emeryci, aby otrzymać dodatkowe pieniądze, nie muszą składać wniosku. Świadczenie wypłacone będzie z emeryturami i rentami w standardowym terminie płatności. Pierwsze pieniądze trafią do seniorów na przełomie sierpnia i września. Aby otrzymać czternastą emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. Czternastka zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą w taki sam sposób jak świadczenie główne (przelewem lub przekazem gotówkowym) – informuje ZUS. “Czternastka” jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie…

Read more

Polska: ustawa o 14. emeryturze podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza czternastą emeryturę jako świadczenie stałe. Oznacza to, że będzie wypłacane co roku. Przysługiwać będzie emerytom i rencistom uprawnionym do świadczeń z ZUS.  Przewodnicząca sejmowej komisji rodziny Urszula Rusecka z PiS mówi, że prezydent podjął bardzo dobrą decyzję. Stwierdza, że wpisuje się ona w politykę korzystną dla seniorów, którą Prawo i Sprawiedliwość, co podkreśla, realizuje od 2015 roku.  W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana na przełomie sierpnia i września. W kolejnych latach zgodnie z ustawą o terminie będzie decydował rząd w rozporządzeniu.  W tym roku świadczenie w maksymalnej wysokości, tj. minimalnej emerytury wypłacanej przez ZUS, otrzymają osoby, których dochód miesięczny wynosi 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty będzie stosowana zasada złotówka za złotówkę. W kolejnych latach rząd w formie rozporządzenia będzie miał prawo zwiększyć wysokość świadczenia. W tym roku “czternastka” trafi do ponad 8 mln Polaków.  Świadczenie po raz pierwszy zostało wypłacone w 2021 roku. Rząd zdecydował się powtórzyć je w 2022 roku. Za każdym razem wymagało to uchwalenia odrębnej ustawy. Teraz nie będzie to już konieczne. 

Read more

Illinois: były kongresmen L.Arroyo pozbawiony stanowej emerytury

Rada Systemu Emerytalnego Zgromadzenia Ogólnego Illinois jednogłośnie przegłosowała decyzję pozbawienia byłego kongresmena Luisa Arroyo jego emerytury stanowej wynoszącej ponad 4,500 dolarów miesięcznie. Komisja powołała się na prawo stanowe, które pozwala na odebranie świadczeń emerytalnych byłym prawodawcom, jeśli popełnią oni przestępstwa związane z ich pracą w kongresie. Podobną opinię wydał w czerwcu 2022 roku prokurator generalny Illinois Kwame Raoula. Luis Arroyo odsiaduje obecnie karę blisko 5 lat pozbawienia wolności za branie łapówek w zamian za uchwalanie przepisów dotyczących hazardu w Illinois. Emerytura Arroyo, została zawieszona w listopadzie 2021 roku, kiedy były członek zespołu byłego przewodniczącego Izby Reprezentantów Michaela Madigana, przyznał się do winy za oszustwa finansowe. Arroyo brał łapówki od politycznie powiązanego biznesmena Jamesa Weissa, który prowadził firmę dążącą do zalegalizowania nieuregulowanych urządzeń hazardowych, zwanych automatami do loterii. Weiss, zięć byłego asesora powiatu Cook, Josepha Berriosa i mąż byłej kongresmenki Marii Berrios, został w ubiegłym tygodniu uznany za winnego przekupywania zarówno Arroyo, jak i byłego senatora stanowego Terry’ego Linka. Ten ostatni, decyzją prokuratora generalnego Illinois, nadal otrzymuje swoją ustawową emeryturę w wysokości 7,753 dolarów. Kwami Raoul stwierdził, że oszustwo podatkowe Linka nie miało związku z jego pracą w stanowym kongresie.

Read more