Polska – ZUS: osoby przechodzące na emeryturę zyskają wyższe świadczenia

0
258
ZUS
Fot. gov.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska powiedziała, że osoby przechodzące na emeryturę, zyskają wyższe świadczenia. Podkreśliła, że wynika to z tablicy średniego trwania życia, którą opublikował GUS.

W ubiegłym roku zanotowano 519 tysięcy zgonów, czyli o 33 tysiące więcej niż w 2020 roku i o 111 tysięcy więcej niż w 2019 roku. Prezes Uścińska zaznaczyła, że w rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia.

“To zaś oznacza, iż najnowsza tablica pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 procent, a osoby w wieku 65 lat wyższą o 4,1 procent niż na podstawie poprzedniej tablicy” – wyjaśniła prezes Uścińska.

Zaznaczyła, że co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne.
“Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia” – podkreśliła prezes ZUS.

Wskaźnik dalszego trwania życia jest kluczowy dla ustalania wysokości emerytur. Kapitał zebrany przez osobę przechodzącą na emeryturę i zwaloryzowany jest dzielony przez prognozowaną przez GUS liczbę miesięcy, którą taka osoba może przeżyć. W ten sposób uzyskuje się wysokość brutto emerytury. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!