Polska: premier M. Morawiecki o wzroście emerytur

0
Fot. Twitter: Kancelaria Premiera
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że troska o seniorów i poprawa jakości ich życia są priorytetem rządu. Na konferencji prasowej zwrócił uwagę na zwiększające się wsparcie dla emerytów. Jak mówił, przeciętna emerytura wzrosła w ciągu ostatnich 6 lat o 43 procent, z około tysiąca siedmiuset złotych do 2 tysięcy 525 złotych. “Jeśli dodamy do tego jeszcze 13. i 14. emeryturę, to ten wzrost jest jeszcze wyższy, przekracza 2 tysiące 700 złotych” – mówił premier. 

Mateusz Morawiecki przypomniał, że niebawem wzrośnie wysokość najniższej emerytury. Wyniesie ona od 1 marca ponad tysiąc dwieście złotych i jest wyższa o blisko 60 procent od najniższej emerytury z 2015 roku. 

Premier dodał, że uwzględniając waloryzację rent i emerytur, wzrosty świadczeń są jeszcze większe. Renty i emerytury wzrosną od 1 marca o 7 procent. Ma to być zasługa nowego systemu waloryzacji, o wiele miliardów złotych wyższego niż wymagany w ustawie. “To jest wzrost bezprecedensowy, ponieważ dodajemy jeszcze do tego 13. emeryturę i kolejne kilka procent z 14. emerytury, którą wypłacimy w drugiej połowie tego roku” – mówił Mateusz Morawiecki. Nowy system waloryzacji ma być odpowiedzią na kryzys spowodowany pandemią. Wcześniej w budżecie przewidywano, że waloryzacja rent i emerytur wyniesie 5 procent. 

Premier podkreślił, że jeśli doda się do emerytur inne świadczenia, wzrost przewyższy koszty inflacji. “Jak zsumujemy waloryzację, 13. i 14. emerytury i zwolnienie z podatku do 2 tysięcy 500 złotych oraz emeryt porówna sobie otrzymywane świadczenie w grudniu 2021 roku i w grudniu 2022 roku, to jestem przekonany, że będzie to wyższy procent niż inflacja” – tłumaczył Mateusz Morawiecki. 
Mówił także, że posiadacze wyższych emerytur niż 2 tysiące 500 złotych miesięcznie również mogą liczyć na niższy podatek, ale będzie on rósł proporcjonalnie do rosnącej emerytury. Dodał, że to zmiana, która dokłada do tego świadczenia 100-200 złotych co miesiąc. 

Waloryzacja rent i emerytur ma kosztować budżet 18 miliardów złotych. Wypłacana wiosną 13. emerytura i jesienią 14. emerytura mają kosztować w sumie około 40 miliardów złotych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!