Francja: w ponad 200 miastach planowane są demonstracje przeciwko reformie emerytalnej

We Francji w ponad 200 miastach planowane są na jutro kolejne demonstracje przeciwników reformy podwyższającej wiek emerytalny. Zapowiadane są też strajki w sektorach transportu, energii, oświaty i turystyki. Rząd zapewnia jednak, że nie zrezygnuje ze swoich planów.Największe centrale związkowe wezwały do powtórzenia akcji z 19 stycznia, kiedy na ulice wyszło ponad półtora miliona protestujących. „Jutro szykuje się masowa mobilizacja w całym kraju. Wzywamy pracowników do protestów” – powiedział telewizji France 2 szef centrali CFDT Laurent Berger. Największa demonstracja przeciwko reformie odbędzie się w centrum Paryża.  Tymczasem rząd, który do tej pory deklarował gotowość do rozmów, zaostrzył ton wobec przeciwników reformy. „Podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat nie jest już negocjowalne. To konieczne dla równowagi systemu” – oświadczyła w sobotę premier Elisabeth Borne. Szef MSW Gerald Darmanin potępił na łamach dziennika „Le Parisien” zachowanie działaczy lewicy, nazywając ich „lewackimi mieszczuchami” i „zwolennikami społeczeństwa bez pracy i wysiłku”, którzy – jak stwierdził – „chcą tylko nabałaganić”. Lewicowa opozycja zgłosiła już ponad 6 tysięcy poprawek do projektu ustawy, który trafi dziś pod obrady komisji w niższej izbie parlamentu. Reforma ma zostać przegłosowana w marcu. Związki zawodowe grożą jednak sparaliżowaniem kraju, jeśli rząd nie zmieni swoich planów.

Read more

Francja: związkowcy i lewica wzywają do masowych protestów przeciwko reformie emerytalnej

Francuskie związki zawodowe wzywają do masowych protestów przeciwko przedstawionej kilka dni temu przez premier Elisabeth Borne reformie emerytalnej. Władze chcą podwyższyć wiek emerytalny z 62 do 64 lat w 2030 roku. W czwartek w całym kraju planowane są demonstracje i strajki przeciwko rządowemu projektowi. Szef największego związku zawodowego w kraju CFDT Laurent Berger stwierdził, że spodziewa się w czwartek masowych protestów. “Od tygodnia obserwujemy rosnące niezadowolenie we wszystkich sektorach zawodowych. Na ulice musi wyjść jak największa liczba osób” – apelował szef CFDT na antenie radia Franceinfo. Przewodniczący lewicowego związku CGT Philippe Martinez stwierdził zkolei, że celem jest wyprowadzenie na ulice “kilku milionów Francuzów”. Miliona protestujących spodziewają się też liderzy lewicowego sojuszu Nupes. Media piszą o “czarnym dniu” i możliwym “chaosie” w całym kraju. Po raz pierwszy od dwunastu lat do strajku i demonstracji jednogłośnie wezwały wszystkie największe centrale związkowe. Zapowiadane są poważne zakłócenia na kolei, na lotniskach oraz w transporcie publicznym. W strajku wezmą również udział urzędnicy, pracownicy szkół i szpitali oraz policjanci. Zapowiadane jest też blokowanie rafinerii naftowych. “Demokracja, to swoboda wypowiedzi, a nie bałagan i blokady” – skomentował na antenie stacji BFM TV minister gospodarki Bruno Le Maire, który potwierdził, że reforma emerytalna wejdzie w życie latem. Według wczorajszego sondażu pracowni IFOP, tym zmianom sprzeciwia się 68 procent Francuzów.

Read more

Węgry: podwyżka emerytur o 15 procent

Węgierski premier podpisał dziś dekret rządowy o podwyżce emerytur o 15 procent od nowego roku. Tymczasem inflacja w tym kraju w listopadzie wyniosła ponad 20 procent. Viktor Orbán powiedział, że jego rząd chce chronić nie tylko rodziny i pracujących obywateli poprzez na przykład limity cenowe na ogrzewanie i prąd. „Nie można zapominać o emerytach, dlatego rząd będzie robił to co robi nieprzerwanie od 2010 roku i zachowa wartość emerytur” – powiedział węgierski premier. Tymczasem inflacja na Węgrzech od października przekroczyła 20 procent, w listopadzie żywność była droższa niż rok wcześniej o 45 procent. Według szacunków węgierskiego ministerstwa finansów zaplanowana podwyżka ma kosztować budżet państwa w przeliczeniu około 5,5 miliarda złotych. Dodatkowo w lutym węgierscy emeryci otrzymają po raz trzeci tak zwaną „trzynastkę”, czyli jedną czwartą swojej miesięcznej emerytury z 2021 roku. 15-procentowa podwyżka jest kwotą jaka emeryci otrzymają na rękę, bo na Węgrzech świadczenia emerytalne zwolnione są od podatku dochodowego.

Read more

USA – Joe Biden: 36 miliardów dolarów na wsparcie funduszy emerytalnych

Prezydent Joe Biden w czwartek ogłosił przeznaczenie blisko 36 miliardów dolarów na wsparcie 36 funduszy emerytalnych 350 tysięcy pracowników związkowych Teamsters i emerytów w całych Stanach Zjednoczonych, w tym 25 tysięcy w Illinois. Kwota na Central States Pension Fund to największa suma pieniędzy  pomocy federalnej w historii. Fundusze pochodzą z blisko 2-bilionowego planu odbudowy amerykańskiej gospodarki po pandemii COVID-19 American Rescue Plan. Bez pomocy federalnej, emerytury członków Teamsters mogłyby uszczuplić się średnio o 60 procent. Wielozakładowe fundusze emerytalne są tworzone na mocy porozumień między związkami zawodowymi a firmami i są częściowo ubezpieczone przez federalną korporację zabezpieczająca dochody emerytowanych pracowników – Pension Benefit Guaranty Corporation. Przewidywano, że program ubezpieczeń mógł stać się niewypłacalny w 2026 roku. Jednak dzięki pomocy federalnej oczekuje się, że będzie on teraz stabilny i bezpieczny do 2051 roku.

Read more

Wzrost emerytur

W 2023 roku o 8,7 procent wzrosną wypłaty państwowych świadczeń emerytalnych w USA. Jest to najwyższa podwyżka w ramach Social Security od 4 dekad. Skorzystają z niej miliony emerytów. Podwyżka ma złagodzić rekordowo wysoką w tym roku inflację, która podniosła koszty utrzymania Amerykanów. Oblicza się, że od 1 stycznia 2023 roku, średnia emerytura wzrośnie o około 140.00 dolarów na miesiąc. Wzrost ten będzie połączony ze spadkiem wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w ramach planu Medicare Part B o 3 procent.

Read more

Polska: będzie 14. emerytura w 2023 roku

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział w Sejmie, że w przyszłym roku seniorzy mogą otrzymać 14 emeryturę. O tę kwestię pytali podczas dzisiejszych obrad posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Stanisław Szwed stwierdził, że resort jest przygotowany na wdrożenie tego programu na przełomie sierpnia i września, ale ostateczna decyzja będzie należeć do rządu. Wyraził nadzieję na to, że będzie pozytywna. Dodał, że wymaga tego sytuacja. Podkreślił, że świadczenie jest podyktowane chęcią poprawy sytuacji materialnej osób o najniższych dochodach, w której to grupie znajduje się część seniorów. W budżecie na przyszły rok rząd zaplanował waloryzację emerytur na poziomie 13,8 proc., a także środki na 13. emeryturę i program Mama 4 plus.

Read more

Kolejna emerytura w światowym tenisie

Juan Martin del Potro chciał wrócić do poważnej tenisowej rywalizacji w 2022 roku. Zamiast tego ogłosił przejście na emeryturę. Argentyńczyk wciąż zmaga się z problemami z kolanem i po kilku miesiącach bez gry wyznał, jak ogromne problemy ma z funkcjonowaniem w codziennym życiu. „ Moja głowa nie może pogodzić się z życiem bez tenisa. Po prostu nie miałem płynnego przejścia. Nie mogłem się na to przygotować i nie mam pojęcia, co robią inni gracze, którzy przechodzą przez ten proces” — wyznał del Potro. W swojej karierze Del Potro wygrał 22 turnieje i zdobył dwa indywidualne medale w igrzyskach olimpijskich. Największym triumfem Argentyńczyka było to z 2009 roku, kiedy w finale US Open pokonał Rogera Federera i zdobył swój pierwszy i jedyny tytuł wielkoszlemowy. Po zwycięstwie w Nowym Jorku uważany był za wschodzącą gwiazdę, która miała zawojować w przyszłości kolejne wielkoszlemowe turnieje.  Fot. Wikipedia

Read more

Illinois: prezes Sądu Najwyższego przechodzi na emeryturę po 16 latach pracy

W poniedziałek Prezes Sądu Najwyższego Illinois sędzia Anna Burke ogłosiła, że 30 listopada przechodzi na emeryturę, po 16 latach pracy w sądzie najwyższym. Na jej miejsce do grudnia 2024 roku, została mianowana sędzia apelacyjny Joy V. Cunningham. Demokratka zostanie drugą czarnoskórą kobietą zasiadającą w stanowym Sądzie Najwyższym. Burke także jest demokratką, a jej odejście następuje tuż przed listopadowymi wyborami, kiedy to demokratyczna większość Sądu Najwyższego w Illinois (4-3) stanie przed wyzwaniem ze strony republikanów. 78-letnia Burke została powołana do Sądu Najwyższego 6 lipca 2006 roku. Zanim zasiadła w Sądzie Najwyższym, spędziła dekadę jako sędzia stanowego sądu apelacyjnego. Przez krótki czas w latach 90. pracowała również dla ówczesnego republikańskiego gubernatora Jima Edgara jako specjalny doradca ds. opieki nad dziećmi. Wcześniej pracowała jako sędzia stanowego Sądu Roszczeń, który rozpatruje roszczenia o odszkodowania pieniężne wnoszone przez obywateli przeciwko agencjom stanowym.

Read more

Polska – ZUS: od 1 września nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów

Od 1 września zmienią się limity zarobkowe dla rencistów oraz dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do zawieszenia świadczenia dojdzie, gdy przychód miesięczny przekroczy 8003,20 złotych. Jak przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, w drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są nieco niższe – o kilkadziesiąt złotych. Jak dodał, uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu. Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. ZUS podkreśla, że wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń. Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pierwszy próg przychodu wynosi 70 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 złotych brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia. Drugi próg wynosi 130 procent przeciętnego wynagrodzenia – od września to 8003,20 złotych. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

Read more

Szef chicagowskiego FBI przechodzi na emeryturę

Szef chicagowskiego FBI po 3 latach bycia pod kierownictwem największych w ostatnim czasie dochodzeń w sprawie korupcji politycznej w stanie Illinois, ma przejść na emeryturę. Zajmował się m.in. sprawą o wymuszanie łapówek, wniesionej przeciwko byłemu marszałkowi Izby Reprezentantów Michaelowi Madiganowi. 57-letni Emmerson Buie Jr., 22 sierpnia ustąpi ze stanowiska agenta specjalnego odpowiedzialnego za biuro operacyjne FBI w Chicago, które objął w październiku 2019 roku. Kończy tym samym 30-letnią karierę w FBI. Zastępca agenta specjalnego Eric Shiffman przejmie tymczasowo obowiązki, dopóki nie zostanie wyznaczona nowa osoba na to stanowisko. Bui był pierwszym Afroamerykaninem, który został agentem specjalnym FBI w Chicago. Przed objęciem stanowiska w Chicago, kariera Buie w FBI obejmowała stanowiska w Teksasie, Kolorado, Waszyngtonie, a nawet w Londynie, gdzie służył jako agent FBI w kilku międzynarodowych agencjach zajmujących się zwalczaniem terroryzmu i przestępczości zorganizowanej.

Read more