Polska: od dziś wzrastają emerytury i renty
Od dziś w związku z marcową waloryzacją wzrastają emerytury i renty. Wskaźnik tegorocznej waloryzacji wynosi 103,56 procent. “W związku jednak z waloryzacją kwotowo-procentową wzrost świadczenia nie będzie niższy niż 70 złotych” – wyjaśnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Tłumaczy, że świadczenia do wysokości 1966 złotych wzrosną o 70 złotych, natomiast świadczenia powyżej tej kwoty wzrosną o 3,56 procent. Od dziś również najniższa emerytura i renta zostaje podwyższona z 1100 do 1200 złotych. Do 900 złotych wzrasta też renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Na waloryzację rent i emerytur rząd przeznaczył około 9 miliardów 200 milionów złotych. Minister Maląg przypomina też, że od dziś z 1600 do 1700 złotych wzrasta kryterium przyznawania świadczeń dla osób niesamodzielnych. Chodzi o to, by po podniesieniu emerytury minimalnej do 1200 złotych osoby niesamodzielne nie były stratne – zaznaczyła minister. Do tej pory świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości 500 złotych, jeśli dochód pobierany ze środków publicznych nie przekraczał 1100 złotych. Łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie mogła przekroczyć 1600 złotych. Teraz dochód pobierany ze środków publicznych nie może przekroczyć 1200 złotych i łączna kwota nie może być wyższa niż 1700 złotych. Obowiązuje tu zasada “złotówka za złotówkę”. Z tych środków publicznych wyłączona jest renta rodzinna, zasiłek pielęgnacyjny oraz inne dodatki, a także dochody z pracy.
Read morePrezes ZUS: wypłata 13 emerytury od kwietnia
Sejm ma jeszcze dziś głosować nad poprawkami Senatu do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli tzw. trzynastce. Komisja polityki społecznej i rodziny negatywnie zaopiniowała poprawki wniesione przez Senat i wszystko wskazuje na to, że ustawa dotycząca wypłaty trzynastek zostanie przez Sejm przyjęta. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska podkreśla w rozmowie z IAR, że ZUS jest już przygotowany do wypłaty tego dodatkowego świadczenia. Zaznaczyła, że wiadomo już, iż “trzynastka” przekazywana będzie w kwietniu wraz z wypłatą świadczeń i że nie trzeba będzie składać żadnych wniosków, gdyż będzie przysługiwała z urzędu. Prezes Uścińska przypomniała, że to dodatkowe świadczenie wyniesie 1200 złotych brutto a więc na rękę będzie to 981 złotych. Wypłata 13 emerytury z ZUS, KRUS i służb mundurowych będzie kosztowała blisko 12 miliardów złotych.
Read morePolska: PiS zapewnia, że będą 13. emerytury
PiS zapewnia, że zgodnie z zapowiedziami emeryci i renciści dostaną dodatkowe świadczenia – tak zwaną “trzynastą emeryturę”. Takie oświadczenie złożyły w Sejmie rzeczniczka PiS Anita Czerwińska i dwie inne posłanki z komisji polityki społecznej i rodziny, Teresa Wargocka i Joanna Borowiak. Anita Czerwińska powiedziała, że poprawki wprowadzone do ustawy w Senacie zostaną odrzucone. Według posłanki Joanny Borowiak wprowadzenie poprawki na etapie prac senackich świadczy o tym, że “totalna opozycja” przeniosła się z Sejmu do Senatu, ponieważ senatorowie opozycji “torpedują” ustawę, którą po dyskusji w Sejmie przyjęli również ich koledzy i koleżanki. Joanna Borowiak dodała, że przyjęcie senackiej poprawki, dotyczącej źródła finansowania dodatkowych świadczeń oznaczałoby, że emeryci nie dostaliby “trzynastek”. Wiceprzewodnicząca komisji polityki społecznej Teresa Wargocka zaapelowała do posłów opozycji, by nie popierali senackiej poprawki, ponieważ sprawy emerytur, poziomu życia emerytów i rencistów nie powinny być przedmiotem politycznych przepychanek. Sejm zbiera się w środę. 13. emerytury mają być wypłacone w kwietniu w kwocie tysiąc dwieście złotych brutto.
Read more


