USA: przeciętna emerytura to 1800 dolarów, ponad 30 proc. pracujących osób nie posiada konta emerytalnego

W Stanach Zjednoczonych ponad 40 procent osób z wyżu demograficznego nie posiada żadnych oszczędności emerytalnych, a także nie posiada konta emerytalnego. Ze wszystkich osób w wieku produkcyjnym w USA jest to około 32 proc. osób. Wiele z nich pracuje w mniejszych firmach, które nie oferują firmowego planu emerytalnego. Starsi są zdani na siebie. Inni są samozatrudnieni lub z powodu niskich dochodów muszą żyć od wypłaty do wypłaty. Z powodu rosnących cen, dzisiejsi 45-latkowie, według i tak optymistycznych wyliczeń analityków, będą potrzebowali średnio około 1,1 miliona dolarów do czasu przejścia na emeryturę, by móc żyć w miarę komfortowo.  Najnowsze dane rządowe ujawniają skalę przepaści między życzeniami a rzeczywistością, z którą zmagają się na emeryturze osoby starsze. Na starość Amerykanie polegają wyłącznie na systemie ubezpieczeń społecznych i jest to duży problem. Przeciętny miesięczny czek dla emerytowanego pracownika wynosi około 1800 dolarów. Przeciętne gospodarstwo domowe typowego Amerykanina w wieku powyżej 65 lat wydaje jednak ponad 4 tysiące dolarów miesięcznie — na czynsz, jedzenie, a przede wszystkim na opiekę zdrowotną i leki.

Read more

Polska: rząd przyjął projekt ustawy o 14. emeryturze i obradował nad zniesieniem opłat za autostrady

Rząd przyjął projekt ustawy o 14. emeryturze. “Będzie to stałe świadczenie”- poinformował premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów. Pełną kwotę “czternastek” w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają osoby, których emerytura bądź renta nie przekracza 2900 złotych brutto.  W stosunku do osób, które otrzymują świadczenia wyższe, “czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Według szacunków, pełną kwotę świadczenia otrzyma około 7 milionów osób. “To ogromna radość móc porozmawiać z naszymi seniorami. Najważniejszą rzeczą jest solidarność międzypokoleniowa – musimy wobec naszych babć i dziadków odczuwać wdzięczność za to, co zrobili dla nas osobiście oraz dla całego społeczeństwa”- mówił premier Mateusz Morawiecki.  Szef rządu dodał, że wprowadzenie tego jednorazowego świadczenia na stałe jest kolejnym elementem wsparcia dla seniorów. Mateusz Morawiecki przypomniał, że wprowadzono także największą waloryzację emerytur w historii, 13. emeryturę oraz refundację leków, która będzie rozszerzana o nowe kategorie leków i kategorie wiekowe.  Premier zapowiedział też m.in. zwiększanie wydatków na program Senior Plus w nadchodzących latach. “Solidarność międzypokoleniowa to także przeznaczenie z budżetu państwa jak największych środków dla seniorów” – podkreślił Mateusz Morawiecki.  Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła, że 14. emerytura ma być wypłacana cyklicznie.  “Każdego roku zakładamy, że świadczenie to będzie – tak jak do tej pory – wypłacane co najmniej na poziomie minimalnej emerytury. Wprowadzamy pewne kryterium dochodowe, aby przede wszystkim kierować to wsparcie do osób, które potrzebują tego wsparcia najbardziej, czyli dla osób z niższymi emeryturami” – wyjaśniła Marlena Maląg. Drugim z tematów dzisiejszego posiedzenia rządu była propozycja zniesienia opłat na autostradach. Zapowiedziano ją przedwczoraj podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd planuje do wakacji znieść opłaty za autostrady państwowe.  Według prezesa Rady Ministrów, wprowadzenie darmowych przejazdów na autostradach prywatnych będzie wymagało uchwalenia odpowiednich regulacji. Mateusz Morawiecki zapowiedział bezzwłoczne przystąpienie do rozmów z prywatnymi koncesjonariuszami autostrad tak, aby od nowego roku przedstawić plan likwidacji bramek i darmowego poruszania się samochodów osobowych po autostradach i drogach ekspresowych w Polsce.  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział także, że jutro odbędzie się kolejne posiedzenie rządu w sprawie obietnic złożonych w niedzielę na kongresie…

Read more

Chicago: 3 miliardy dolarów na nowy projekt zmian emerytalnych dla strażaków

Projekt zmian emerytalnych dla strażaków może kosztować podatników z Chicago dodatkowe 3 miliardy dolarów, mówią władze miasta. Projekt zwiększający emerytury strażaków zatrudnionych po 1 stycznia 2011, został zaproponowany, aby wyrównać nierówność powstałą po wprowadzeniu 2-stopniowego systemu emerytalnego. System wprowadzony w styczniu 2011 zmniejszał przywileje emerytalne nowo zatrudnionych strażaków. Projekt zakłada dokonanie wyrównanie rocznego kosztu życia najmłodszych strażaków juniorów do pełnego rocznego wzrostu indeksu cen konsumentów – to dwa razy więcej niż obecne dostosowanie. Administracja odchodzącej burmistrz Lightfoot ostrzega, że to będzie kosztować podatników Chicago 3 miliardy dolarów.   Rządowa organizacja The Civic Federation zajmująca się jakością i efektywnością kosztów w rejonie Chicago i Illinois ostrzega, że “zasabotuje to stabilność finansową osiągniętą w ostatnich latach” i “może potencjalnie zaowocować odwróceniem ostatnich wzrostów ratingowych miasta.” Według The Civic Federation doprowadzi to do wzrostu podatków od nieruchomości, obciążania właścicieli domów i biznesów, spowoduje recesję w Illinois.

Read more

Prezydent Francji podpisał ustawę o podniesienu wieku emerytalnego

Prezydent Francji podpisał ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego. Projekt ustawy przewidujący podniesienie wieku emerytalnego do 64 lat wywołał w całym kraju protesty i zamieszki uliczne. Zgodnie z francuską konstytucją projekt został przyjęty bez głosowania w Zgromadzeniu Narodowym.  Rada Konstytucyjna zatwierdziła zapisy ustawy zakładające podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat oraz zlikwidowanie przywilejów emerytalnych w niektórych branżach zawodowych. Odrzucono sześć zapisów, między innymi te, które wprowadzały udogodnienia dla seniorów. Rada odrzuciła też wniosek opozycji o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy. Francuski prezydent odrzucił wniosek związków zawodowych o niepublikowanie ustawy.  Niepopularna reforma emerytalna, której sztandarowym elementem jest podniesienie wieku emerytalnego do 64 lat, została ogłoszona rano w Dzienniku Urzędowym, po tym jak Rada Konstytucyjna zatwierdziła treść tekstu. Projekt ustawy wydłuża ustawowy wiek emerytalny z 62 lat do 64 lat. Od 1 września 2023 r. wiek ten będzie stopniowo podwyższany w tempie 3 miesięcy na pokolenie począwszy od ubezpieczonych urodzonych 1 września 1961 roku. Nowo zatrudniani pracownicy będą objęci już nowym powszechnym systemem emerytalnym.

Read more

Polska: ZUS wypłacił 13. emeryturę dla prawie 3,5 mln osób uprawnionych

Prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska poinformowała, że do dziś zakład wypłacił trzynastą emeryturę dla prawie trzech i pół miliona osób. Świadczenie będzie wypłacane do końca tego miesiąca w dniu, w którym osoby uprawnione dotychczas otrzymywały emerytury i renty.Prezes ZUS przypomniała, że tegoroczna trzynastka wynosi 1588,44 złotych brutto, czyli tyle, ile minimalna emerytura po waloryzacji. Wypłata odbywa się automatycznie “z urzędu”. “W żadnym wypadku świadczeniobiorcy nie muszą wykonywać żadnych czynności w postaci składania wniosków czy też zwracania się o pomoc do jakiś osób trzecich” – ostrzegła profesor Gertruda Uścińska. “Mamy do czynienia z przypadkami, że anonimowe osoby mówią emerytom i rencistom, że udzielą jakiejś pomocy. Ta pomoc nie jest potrzebna, dlatego że wszystkie te osoby są uprawnione i po prostu w terminach przewidzianych do wypłaty otrzymają trzynastą emeryturę” – wyjaśniła prezes ZUS. W razie dodatkowych pytań emeryci i renciści powinni szukać informacji na oficjalnej stronie internetowej ZUS-u, przez Centrum Obsługi Telefonicznej lub bezpośrednio w placówkach. W tym miesiącu dwa terminy wypłaty emerytury przypadają w dni wolne od pracy (10 i 15 kwietnia). W takim przypadku trzynastka zostanie wypłacona wcześniej w poprzedzającym dniu roboczym.  W sumie trzynastkę otrzyma w tym miesiącu około 9,7 miliona emerytów i rencistów. Świadczenie jest wypłacane po raz piąty. W tym razem będzie kosztować blisko 14,4 miliarda złotych.

Read more

Chicago: CPD zachęca emerytowanych policjantów do powrotu do pracy

Departament Policji w Chicago rozpoczyna nowe działania mające na celu nakłonienie emerytowanych funkcjonariuszy na powrót do pracy. CPD ma obecnie około 1,500 wakatów. W samym tylko 2021 roku 660 funkcjonariuszy przeszło na emeryturę. Gwałtowny spadek w szeregach policji zmniejszył się na początku 2022 roku, jednak liczba zaprzysiężonych nowym policjantów nie wzrosła znacząco. W ramach obu nowych programów funkcjonariusze, którzy wrócą do pracy w CPD, trafią do akademii policyjnej tylko na „indywidualny plan szkolenia” i nie będą musieli zdawać egzaminu policyjnego. Ponadto  otrzymają również kredyty wynagrodzenia za lata, w których byli już policjantami. Wszyscy zatrudnieni funkcjonariusze wejdą do służby w stopniu oficerskim, niezależnie od stopnia, jaki zajmowali wcześniej w CPD lub innym wydziale policji. Powracający pracownicy nadal będą musieli przejść procedurę zatrudnienia, w tym sprawdzenie przeszłości kryminalnej. Z programów będą mogli korzystać tylko byli pracownicy CPD, którzy nie ukończyły 50 lat i opuścili departament w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Funkcjonariusze pochodzący z innych departamentów muszą być aktywni zawodowo i mieć mniej niż 40 lat. Departament szacuje, że proces rekrutacji zajmie od 10 do 24 tygodni.      Pomysł ponownego zatrudnienia byłych funkcjonariuszy poparł Związek Zawodowy Policjantów (FOP).

Read more

Czechy: prezydent podpisze sporną ustawę o waloryzacji emerytur

Prezydent Czech Petr Pavel zapowiedział, że podpisze sporną ustawę, która obniża waloryzację emerytur. Stwierdził jednak, że sposób procedowania rządowego projektu budzi jego wątpliwości i powinien mu się przyjrzeć Sąd Konstytucyjny. Po wynikającej z wysokiej inflacji nadzwyczajnej waloryzacji, emerytury powinny wzrosnąć od czerwca średnio o 1770 koron – w przeliczeniu około 350 złotych. Przyjęta przez parlament rządowa nowelizacja zmniejszy tę kwotę o tysiąc koron. Gabinet Petra Fiali uzasadnił obniżkę potrzebą stabilizacji finansów publicznych. Prezydent Petr Pavel przyznał, że spowolnienie wzrostu emerytur jest w obecnej sytuacji konieczne. Jednocześnie zgodził się z argumentami opozycji, według której ustawa jest niezgodna z konstytucją ze względu na retroaktywność i przyspieszony tryb uchwalania. „Jedynym arbitrem, który może to ocenić jest Sąd Konstytucyjny. Usłyszałem od opozycji, że jest gotowa skierować skargę. Jeśli z jakiegoś powodu tego nie zrobi, to zrobię to ja” – powiedział Petr Pavel. Według prezydenta, gabinet Petra Fiali w niedostateczny sposób informował o sprawie opinię publiczną. Petr Pavel zwrócił też uwagę, że rząd nie przewidział w budżecie środków na nadzwyczajną waloryzację mimo, że już wcześniej zwracano uwagę na taką potrzebę.

Read more

Chiny podwyższą wiek emerytalny

Władze Chin planują podwyższyć wiek emerytalny, co ma przeciwdziałać efektom starzejącego się społeczeństwa Państwa Środka. Informuje o tym państwowy dziennik Global Times, powołując się na przedstawiciela Ministerstwa Zasobów Ludzkich.  Cytowany w artykuje prezes Chińskiej Akademii Pracy i Nauk o Ubezpieczeniach Społecznych Jin Weigang zapowiada, że zmiany będą wprowadzane stopniowo. Początkowo pracownicy mają pozostać aktywni zawodowo o kilka miesięcy dłużej, a z biegiem lat ustawowy okres pracy ma się wydłużyć. Chiny mają jeden z najniższych wieków emerytalnych na świecie. Mężczyźni muszą tam pracować do 60 roku życia, a kobiety do ukończenia 55 lat jeśli są pracownicami umysłowymi, a do 50 lat – jeśli pracują fizycznie.  Społeczeństwo Chin, zamieszkiwanych przez 1,4 miliarda osób, starzeje się między innymi dzięki obowiązującej w latach 1980-2015 polityce jednego dziecka, zezwalającej małżeństwom na posiadanie wyłącznie jednego potomka. Na skutek tego w 2035 roku Chiny ma zamieszkiwać 400 milionów osób w wieku powyżej 60 lat. Obecnie jest ich 280 milionów. Do tego średnia długość życia wydłużyła się z 44 lat w 1960 roku do 78 lat obecnie, a w 2050 ma to być 80 lat. 

Read more

Polska: od dziś waloryzacja rent i emerytur

Część seniorów już dziś otrzyma zwaloryzowane emerytury. Ruszyła waloryzacja emerytur i rent, na którą rząd przeznaczy w tym roku ponad 40 miliardów złotych.  Wskaźnik waloryzacji wynosi 14,8 procent, z zagwarantowaną podwyżką emerytur o co najmniej 250 złotych. To oznacza, że minimalna emerytura wzrośnie z 1338 złotych i 44 groszy do 1588 złotych i 44 groszy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreślała podczas konferencji prasowej, że to historyczna waloryzacja, która dziś stała się faktem. Wyjaśniła, że wynika ona z trudnych czasów, które przekładają się na sytuację gospodarczo-ekonomiczną w Polsce i na świecie. Wskazywała na pandemię koronawirusa i wojnę na Ukrainie. “Dlatego też filozofią naszego rządu jest przed wszystkim wsparcie Polaków, tych osób, które potrzebują największego wsparcia. Dlatego została podjęta decyzja o waloryzacji kwotowo-procentowej, takiej, aby przede wszystkim pomóc w tym trudnym czasie, aby te świadczenia wspomagały naszych seniorów” – mówiła minister.  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska poinformowała, że waloryzacja obejmie około 10 milionów osób. Jak dodała, największe wydatki na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych przeznaczono w województwie śląskim – około 17 procent, w mazowieckim – 13,9 procent, w wielkopolskim 8,6 procent. “Natomiast wśród ogółu wydatków poniesionych w tym miesiącu na waloryzację 54,4 procent to wydatki na waloryzację świadczeń kobiet” – mówiła prezes ZUS.  Świadczenia będą wypłacane automatycznie wszystkim emerytom, co oznacza, że nie trzeba składać żadnych wniosków o ich podwyższenie.

Read more

Francja: burzliwa debata w Zgromadzeniu Narodowym ws. reformy emerytalnej

We francuskim parlamencie odbyła się burzliwa debata w sprawie reformy emerytalnej, przeciwko której od wielu tygodni odbywają się strajki i demonstracje. Projekt ustawy, który zakłada podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, trafił dziś do Zgromadzenia Narodowego – czyli niższej izby parlamentu. Deputowani mają dwa tygodnie, aby wypowiedzieć się w sprawie 20 tysięcy poprawek zgłoszonych przez opozycję.   Lewicę oburzył fakt, iż prezydium parlamentu odrzuciło jej wniosek o poddanie ustawy pod referendum. “Czyniąc to, sprzeciwiacie się zasadom demokracji” – protestował poseł Charles de Courson. W efekcie lewicowi deputowani zakrzyczeli ministra pracy, który czterokrotnie próbował rozpocząć przemówienie. W końcu przewodnicząca izby zaostrzyła ton. “Nie jesteśmy w auli czy na demonstracji, ale w Zgromadzeniu Narodowym!” – zareagowała Yaël Braun-Pivet. “Wiem, że to trudna reforma, ale wiem również, że aby ją przeprowadzić, potrzebujemy odwagi, której niektórym zabrakło” – stwierdził szef resortu pracy Olivier Dussopt i przekonywał, że bez reformy systemowi emerytalnemu grozi bankructwo. Lewica i narodowcy twierdzą jednak, że proponowane zmiany są niesprawiedliwe i że sprzeciwia im się znaczna część społeczeństwa, co potwierdzają sondaże. Jutro w całym kraju odbędzie się kolejna runda strajków i demonstracji przeciwko rządowym planom.  

Read more