Polska – ZUS: od 1 września nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów

0
196
ZUS
Fot. gov.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Od 1 września zmienią się limity zarobkowe dla rencistów oraz dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do zawieszenia świadczenia dojdzie, gdy przychód miesięczny przekroczy 8003,20 złotych.

Jak przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, w drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są nieco niższe – o kilkadziesiąt złotych. Jak dodał, uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu.

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. ZUS podkreśla, że wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.

Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pierwszy próg przychodu wynosi 70 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 złotych brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia. Drugi próg wynosi 130 procent przeciętnego wynagrodzenia – od września to 8003,20 złotych. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!