Francja: burzliwa debata w Zgromadzeniu Narodowym ws. reformy emerytalnej

0
108
Fot. BFMTV
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We francuskim parlamencie odbyła się burzliwa debata w sprawie reformy emerytalnej, przeciwko której od wielu tygodni odbywają się strajki i demonstracje. Projekt ustawy, który zakłada podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, trafił dziś do Zgromadzenia Narodowego – czyli niższej izby parlamentu. Deputowani mają dwa tygodnie, aby wypowiedzieć się w sprawie 20 tysięcy poprawek zgłoszonych przez opozycję.  

Lewicę oburzył fakt, iż prezydium parlamentu odrzuciło jej wniosek o poddanie ustawy pod referendum. “Czyniąc to, sprzeciwiacie się zasadom demokracji” – protestował poseł Charles de Courson.

W efekcie lewicowi deputowani zakrzyczeli ministra pracy, który czterokrotnie próbował rozpocząć przemówienie. W końcu przewodnicząca izby zaostrzyła ton.

“Nie jesteśmy w auli czy na demonstracji, ale w Zgromadzeniu Narodowym!” – zareagowała Yaël Braun-Pivet.

“Wiem, że to trudna reforma, ale wiem również, że aby ją przeprowadzić, potrzebujemy odwagi, której niektórym zabrakło” – stwierdził szef resortu pracy Olivier Dussopt i przekonywał, że bez reformy systemowi emerytalnemu grozi bankructwo.

Lewica i narodowcy twierdzą jednak, że proponowane zmiany są niesprawiedliwe i że sprzeciwia im się znaczna część społeczeństwa, co potwierdzają sondaże.

Jutro w całym kraju odbędzie się kolejna runda strajków i demonstracji przeciwko rządowym planom.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!