Unia Europejska chce poprawić swoją zdolność do walki z pożarami

0
Fot. Simple Flying/De Havilland
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Unia Europejska chce poprawić swoją zdolność do walki z pożarami. W tym celu planowane jest podpisanie – jeszcze w tym roku – umowy na dostarczenie 12 samolotów strażackich, które będą w pełni należeć do Wspólnoty. Kolejny tuzin miałby trafić do krajów członkowskich. To odpowiedź na związane ze zmianami klimatycznymi pożary na południu kontynentu.

Unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič poinformował, że pierwsze samoloty mogłyby pojawić się za dwa lata, a cała flota – do końca dekady. Dodał, że kanadyjski producent De Havilland zgodził się na ponowne uruchomienie produkcji samolotów “Canadair”, jeśli Unia Europejska złoży takie zamówienie.

Wśród krajów, do których bezpośrednio miałby trafić samoloty, są Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Portugalia i Hiszpania. Muszą one jednak sfinansować ich zakup. 

“Sytuacja, którą obserwujemy na południu Europy, pokazuje, że kryzys klimatyczny już tu jest” – powiedział Janez Lenarčič.
Wspólnota podwoiła swoją istniejącą rezerwową flotę przeciwpożarową samolotów w ubiegłym roku, po niszczycielskich pożarach zeszłego lata w południowej Europie. Składa się ona teraz z 28 jednostek, a Unia opłaca ich leasing z flot krajów członkowskich. Jej powiększenie ma kosztować 23 miliony euro.

Od 18 lipca w Grecji i Tunezji Unia Europejska rozmieściła ponad 490 strażaków i dziewięć samolotów gaśniczych. Gdy skala pożaru przerasta możliwości reagowania danego kraju, może on zwrócić się o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności. Obecnie w jego ramach działa 10 krajów – Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Francja, Włochy, Malta, Polska, Rumunia, Słowacja i Serbia.
Teraz jeden oficer łącznikowy Wspólnoty wspiera koordynację operacji w Grecji, a mapowanie satelitarne programu Copernicus przez Unię zapewnia ocenę szkód na kilku obszarach w regionie Attyki i na Rodos. Ponadto, dwa samoloty Canadair z rezerwy rescEU obsługiwanej przez Hiszpanię są wysyłane do północno-zachodniej Tunezji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!