Prezydent Francji E.Macron zapowiedział budowę 6 reaktorów jądrowych nowej generacji
Francja rozpocznie w najbliższym czasie budowę sześciu reaktorów jądrowych nowej generacji – ogłosił prezydent Emmanuel Macron. Francuski przywódca przedstawił projekt polityki energetycznej do 2050 roku podczas wizyty na północy kraju w Belfort. Plan ma zagwarantować Francji niezależność energetyczną i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Prezydent Francji ogłosił, że państwowy koncern energetyczny EDF rozpoczął prace nad nowym programem jądrowym, którego celem jest stworzenie nowoczesnych reaktorów typu EPR2. “Chcę, abyśmy rozpoczęli budowę sześciu reaktorów EPR2, i abyśmy przeprowadzili analizy w sprawie budowy dodatkowych ośmiu” – oświadczył prezydent Macron. Dodał, że budowa elektrowni wyposażonych w nowe reaktory rozpocznie się za sześć lat. Pierwsza z nich ma być gotowa w 2035 roku. Emmanuel Macron ogłosił także, że Francja nie będzie likwidowała starych elektrowni jądrowych, i że przedłuży okres ich eksploatacji powyżej aktualnych limitów. Francuski przywódca zapowiedział również inwestycje w odnawialne źródła energii. Do 2050 roku Francja zbuduje 50 farm wiatrowych na morzu. Zostanie też zwiększony udział gazu odnawialnego i energetyki słonecznej w miksie energetycznym. “Projekty te prowadzą do ambitnego celu: w ciągu 30 lat uczynić z Francji pierwszy duży kraj na świecie, który zerwał z zależnością od paliw kopalnych, wzmacniając przy tym swoją niezależność energetyczną oraz przemysłową, będąc wzorem w kwestiach klimatycznych.” – oświadczył prezydent Francji.
Read moreFrancja: szczyt „One Ocean Summit”
Na północy Francji w Breście rozpoczął się szczyt „One Ocean Summit”, poświęcony ochronie mórz i oceanów. Spotkanie jest organizowane w ramach francuskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej, we współpracy z ONZ i Bankiem Światowym. Uczestniczą w nim przywódcy państw, naukowcy, oraz przedstawiciele świata biznesu i organizacje pozarządowe. Dziś w Breście rozpoczęły się spotkania robocze z udziałem ponad 500 ekspertów, dyrektorów firm i stowarzyszeń zaangażowanych w ochronę oceanów. W piątek do rozmów dołączą przedstawiciele około piętnastu państw, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron. Udział w szczycie zapowiedziała też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen. Prace uczestników „One Ocean Summit” dotyczą bioróżnorodności i rybołówstwa, walki z zanieczyszczeniem, zmianami klimatycznymi i kwestii zarządzania. Organizatorzy zapowiedzieli, że szczyt zakończy się przyjęciem międzynarodowych zobowiązań w tych dziedzinach, które mają zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu mórz. Spotkanie jest krytykowane przez organizacje ekologów, między innymi „Greenpeace”. Ich zdaniem organizatorzy szczytu celowo pominęli kwestię eksploatacji surowców mineralnych z dna oceanu ponieważ – jak twierdzą – branża ta jest wspierana przez Francję.
Read moreKanclerz Niemiec O. Scholz: “naszym celem jest zachowanie pokoju w Europie”
Zachowanie pokoju w Europie – to zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza- główny cel obrad w ramach wznowionego po kilku latach Trójkąta Weimarskiego. Szef rządu federalnego powiedział, że w przypadku dalszej eskalacji napięcia na granicy z Ukrainą Rosja musi się liczyć z “daleko idącymi konsekwencjami”. Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że nadrzędnym celem działań Niemiec, Polski i Francji pozostaje zapobieganie wojny w środku Europy. “W obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej w Europie bardzo mi zależy na dialogu z naszymi najbliższymi partnerami, zwłaszcza w tym formacie” – powiedział. Szef niemieckiego rządu przypomniał o swojej poniedziałkowej wizycie w Waszyngtonie, zapewniając, że ocena prezydenta USA Joe Bidena jest zbieżna z uczestnikami spotkania Trójkąta Weimarskiego. “Dalsze naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy pociągnie za sobą daleko idące konsekwencje – polityczne, gospodarcze i geostrategiczne” – podkreślił Olaf Scholz. Polityk SPD przypomniał o tym, że Polska objęła przewodnictwo w grupie OBWE, Francja prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a Niemcy w grupie G7. To świadczy o szczególnej odpowiedzialności tych krajów za bezpieczeństwo w Europie. Prezydent Andrzej Duda mówił w Berline o konieczności “zwarcia szeregów” w obliczu największego wyzwania dla NATO od 1989 roku.
Read moreFrancja: skandal wokół firmy Orpea, światowego lidera domów opieki dla seniorów
Francuskie władze domagają się wyjaśnień od firmy Orpea, będącej światowym liderem w sektorze domów opieki dla seniorów. Oskarżono ją o złe traktowanie osób starszych w kilkudziesięciu placówkach we Francji. Fakty te zostały ujawnione w wyniku dziennikarskiego śledztwa. Francuski rząd obiecał podjęcie działań w tej sprawie.Aferą wokół domów opieki firmy Orpea zajęło się ministerstwo zdrowia. “Dyrekcja firmy została wezwana do ministerstwa, aby wyjaśnić sprawę. Resort zdrowia nie wyklucza niezależnego dochodzenia administracyjnego, aby zweryfikować te bardzo poważne oskarżenia” – oświadczyła minister do spraw osób starszych Brigitte Bourguignon. Skandal wybuchł po publikacji książki “Les Fossoyeurs” dziennikarza Victora Castaneta, w której opisano akty przemocy i molestowania osób starszych w kilku domach dla seniorów Orpei, uznawanych za najdroższe i najbardziej luksusowe na francuskim rynku. Dyrekcja firmy miała oszczędzać na posiłkach i sprzęcie higienicznym dla seniorów, a także na pracownikach, aby zwiększyć rentowność i zyski spółki. Po publikacji śledztwa 25 rodzin podopiecznych złożyło skargi do prokuratury, oskarżając firmę o złe traktowanie osób starszych i nieumyślne spowodowanie śmierci. Wczoraj zarząd Orpei poinformował, że dyrektor generalny spółki Yves Le Masne został odwołany ze stanowiska. Obecnie firma Orpea zarządza ponad 1156 domami dla seniorów w 25 krajach, między innymi w Polsce.
Read moreFrancja: skradziono relikwię Jana Pawła II
W bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Paray-le-Monial w Burgundii w zachodniej Francji skradziono relikwię Jana Pawła II. To kawałek tkaniny poplamiony krwią papieża w czasie zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku w Rzymie. Prokuratura w Mâcon otworzyła wstępne dochodzenie w sprawie. Do kradzieży relikwii mogło dojść między 8 a 9 stycznia. Jej zniknięcie zauważył kościelny, który zamykał wieczorem katedrę. Relikwia znajdowała się w jednej z trzech kaplic bazyliki, w małym pudełeczku, pod dzwonem, pod fotografią papieża Polaka. Została przekazana parafii przez arcybiskupa krakowskiego w 2016 roku. W 1986 roku, papież Jan Paweł II odprawił mszę w bazylice Paray-le-Monial w obecności około 150 tysięcy wiernych.
Read moreFrancja: Rada Konstytucyjna zatwierdziła ustawę o paszportach szczepionkowych
Francuska Rada Konstytucyjna – najwyższa instytucja sądownictwa konstytucyjnego w tym kraju – zatwierdziła ustawę wprowadzającą system paszportów szczepionkowych. Nowe prawo ograniczające osobom niezaszczepionym dostęp do przestrzeni publicznej wejdzie w życie w poniedziałek. Rada Konstytucyjna zatwierdziła większość artykułów ustawy o paszportach szczepionkowych. Zawetowano tylko zapis przewidujący, że rząd może wprowadzić obowiązek okazywania przepustki dla uczestników wieców i zgromadzeń politycznych.Odrzucenia ustawy przez Radę Konstytucyjną domagali się posłowie skrajnej lewicy i narodowcy. Od dwóch tygodni politycy tych ugrupowań organizują protesty przeciwko nowym przepisom sanitarnym. Ponad milion osób podpisało też petycję w tej sprawie. Premier Jean Castex potwierdził jednak, że od poniedziałku paszport szczepionkowy będzie sprawdzany w miejscach rozrywki, obiektach sportowych i w niektórych środkach transportu. Wymóg okazywania przepustki będzie dotyczył osób powyżej 16 roku życia.
Read moreFrancja zniesie większość restrykcji sanitarnych w lutym
Francja zniesie w lutym większość restrykcji sanitarnych wprowadzonych w związku z piątą falą pandemii koronawirusa – poinformował francuski premier Jean Castex. Rząd zlikwiduje limity osób w zamkniętych przestrzeniach i wymóg noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz. Francuskie władze potwierdziły też wprowadzenie paszportu szczepionkowego. Premier Castex poinformował, że pierwszy etap znoszenia restrykcji nastąpi 2 lutego. Tego dnia rząd zniesie limity osób w obiektach sportowych i instytucjach kultury. Władze zlikwidują też obowiązek pracy zdalnej i zasłaniania twarzy na zewnątrz. Dwa tygodnie później – 16 lutego – zostaną ponownie otwarte dyskoteki. Rząd zniesie też zakaz konsumpcji żywności w środkach transportu, w miejscach kultury czy sportu i zezwoli na organizowanie koncertów z publicznością na stojąco. “Możemy sobie pozwolić [na znoszenie restrykcji], ponieważ będziemy wkrótce dysponować nowym narzędziem, jakim jest paszport szczepionkowy, który zacznie obowiązywać od poniedziałku 24 stycznia” – poinformował francuski premier. Zaznaczył, że wymóg posiadania przepustki zostanie zniesiony w przypadku znaczącej poprawy sytuacji epidemicznej. “Jesteśmy bez wątpienia na nowym etapie epidemii” – podkreślił francuski premier. Wyjaśnił, że coraz mniej pacjentów z Covid-19 trafia na oddziały reanimacyjne i że piąta fala epidemii zacznie wkrótce opadać, choć na razie liczba zakażeń nadal rośnie.Minionej doby we Francji potwierdzono ponad 552 tysiące infekcji, co stanowi rekord od początku pandemii.
Read moreFrancja: po wypadku na stoku zmarł aktor G. Ulliel, dwukrotny zdobywca Cezara; miał 37 lat
Po wypadku na stoku narciarskim zmarł francuski aktor filmowy i teatralny Gaspard Ulliel, dwukrotny zdobywca Cezara – prestiżowej nagrody francuskiej akademii filmowej – i model związany z marką Chanel. Miał 37 lat. Przedstawiciele najwyższych władz państwowych oddali hołd aktorowi. Dziennik “Le Parisien” poinformował, że Gaspard Ulliel zmarł w szpitalu w Grenoble, do którego trafił wczoraj popołudniu po wypadku na stoku narciarskim w Alpach w Saubadii. Aktor ostro zderzył się z drugim narciarzem podczas zjazdu i doznał poważnego urazu głowy. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Hołd zmarłemu oddały ważne postacie świata kultury i polityki. “Był wyjątkowym aktorem. Świat kina stracił niezwykle utalentowaną osobę” – napisała w oświadczeniu francuska minister kultury Roselyne Bachelot. Żal z powodu śmierci aktora wyraził też premier Jean Castex. Gaspard Ulliel zasłynął z roli w filmie Jean-Pierra Jeuneta “Bardzo długie zaręczyny” w 2004 roku, za którą otrzymał pierwszego w karierze Cezara. Grał w międzynarodowych produkcjach – między innymi w najnowszym serialu Disneya “Moon Knight” – i współpracował ze znanymi reżyserami, takimi jak Gus Van Sant czy Xavier Dolan. Od 2010 roku był twarzą kampanii reklamowych marki Chanel.
Read moreFrancja: imprezy sportowe wyłącznie dla zaszczepionych zawodników
Francuskie władze poinformowały, że w związku z wprowadzeniem paszportów szczepionkowych w imprezach sportowych będą mogli uczestniczyć wyłącznie zawodnicy zaszczepieni przeciwko Covid-19. Nowe przepisy mają też dotyczyć zagranicznych sportowców uczestniczących w dużych międzynarodowych imprezach, jak na przykład w tenisowym turnieju French Open czy w Tour de France. Ustawa o paszportach szczepionkowych ma wejść w życie pod koniec tygodnia. Szef klubu parlamentarnego partii prezydenckiej LREM Christophe Castaner stwierdził, że obowiązek posiadania paszportu szczepionkowego podczas imprez sportowych będzie dotyczył zarówno widzów jak i zawodników. “Nie ma mowy żebyśmy odstąpili od tej zasady dla znanych sportowców, artystów, czy innych gwiazd. To dotyczy wszystkich.” – oświadczył deputowany w wywiadzie dla stacji BFM TV. Castaner wykluczył też możliwość dopuszczenia do gry na French Open obrońcy tytułu Novaka Djokovicia, który odmawia przyjęcia szczepionki. Jeszcze kilka dni temu władze francuskiego tenisa oraz ministerstwo sportu zapewniały, że zawody sportowe będą otwarte dla niezaszczepionych obcokrajowców. Rząd zmienił zdanie po aferze wokół udziału Novaka Djokovicia w Australian Open. Wciąż nie jest pewne, czy w imprezach sportowych będą mogli uczestniczyć zawodnicy, którzy przyjęli niezatwierdzone we Francji szczepionki. Przykładem jest triumfator ubiegłorocznego Tour de France Tadej Pogacar, który przyjął chiński preparat przeciwko Covid-19, i który nie jest pewien udziału w tegorocznej Wielkiej Pętli.
Read moreFrancja: ok. 600 tys. osób może stracić paszport covidowy
We Francji około 600 tysięcy osób może dziś stracić paszport covidowy – informuje francuski resort zdrowia. Cyfrowa przepustka zostanie bowiem dezaktywowana dla osób niezaszczepionych dawką przypominającą, po upływie siedmiu miesięcy od drugiej dawki. Od połowy grudnia przepisy te obowiązują osoby powyżej 65 roku życia. Jeszcze kilka dni temu francuskie władze szacowały, że ponad 800 tysięcy osób straci dziś paszport covidowy. W międzyczasie kilkaset tysięcy Francuzów przyjęło dawkę przypominającą i przedłużyło ważność przepustki. Osoby, które stracą paszport covidowy nie będą miały dostępu do większości miejsc publicznych, placówek zdrowia i środków transportu, chyba że okażą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. W przyszłym tygodniu zasady te ulegną zmianie, ponieważ paszporty covidowe zostaną zastąpione paszportami szczepionkowymi. Dezaktywacja przepustek sanitarnych ma zachęcić Francuzów do przyjmowania szczepionki przeciwko COVID-19. Do tej pory ponad połowa osób kwalifikujących się nie przyjęła jeszcze dawki przypominającej. Władze liczą też na zahamowanie piątej fali pandemii. Obecnie Francja notuje średnio 280 tysięcy nowych zakażeń dziennie.
Read more







