Prezydent Francji E.Macron zapowiedział budowę 6 reaktorów jądrowych nowej generacji

0
295
Fot. newsnetdaily.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francja rozpocznie w najbliższym czasie budowę sześciu reaktorów jądrowych nowej generacji – ogłosił prezydent Emmanuel Macron. Francuski przywódca przedstawił projekt polityki energetycznej do 2050 roku podczas wizyty na północy kraju w Belfort. Plan ma zagwarantować Francji niezależność energetyczną i osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Prezydent Francji ogłosił, że państwowy koncern energetyczny EDF rozpoczął prace nad nowym programem jądrowym, którego celem jest stworzenie nowoczesnych reaktorów typu EPR2. “Chcę, abyśmy rozpoczęli budowę sześciu reaktorów EPR2, i abyśmy przeprowadzili analizy w sprawie budowy dodatkowych ośmiu” – oświadczył prezydent Macron. Dodał, że budowa elektrowni wyposażonych w nowe reaktory rozpocznie się za sześć lat. Pierwsza z nich ma być gotowa w 2035 roku. 

Emmanuel Macron ogłosił także, że Francja nie będzie likwidowała starych elektrowni jądrowych, i że przedłuży okres ich eksploatacji powyżej aktualnych limitów.

Francuski przywódca zapowiedział również inwestycje w odnawialne źródła energii. Do 2050 roku Francja zbuduje 50 farm wiatrowych na morzu. Zostanie też zwiększony udział gazu odnawialnego i energetyki słonecznej w miksie energetycznym. 
“Projekty te prowadzą do ambitnego celu: w ciągu 30 lat uczynić z Francji pierwszy duży kraj na świecie, który zerwał z zależnością od paliw kopalnych, wzmacniając przy tym swoją niezależność energetyczną oraz przemysłową, będąc wzorem w kwestiach klimatycznych.” – oświadczył prezydent Francji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!