Francja: skandal wokół firmy Orpea, światowego lidera domów opieki dla seniorów

0
Fot. myshareusa.com/Orpea
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Francuskie władze domagają się wyjaśnień od firmy Orpea, będącej światowym liderem w sektorze domów opieki dla seniorów. Oskarżono ją o złe traktowanie osób starszych w kilkudziesięciu placówkach we Francji. 

Fakty te zostały ujawnione w wyniku dziennikarskiego śledztwa. Francuski rząd obiecał podjęcie działań w tej sprawie.
Aferą wokół domów opieki firmy Orpea zajęło się ministerstwo zdrowia. “Dyrekcja firmy została wezwana do ministerstwa, aby wyjaśnić sprawę. Resort zdrowia nie wyklucza niezależnego dochodzenia administracyjnego, aby zweryfikować te bardzo poważne oskarżenia” – oświadczyła minister do spraw osób starszych Brigitte Bourguignon.

Skandal wybuchł po publikacji książki “Les Fossoyeurs” dziennikarza Victora Castaneta, w której opisano akty przemocy i molestowania osób starszych w kilku domach dla seniorów Orpei, uznawanych za najdroższe i najbardziej luksusowe na francuskim rynku. Dyrekcja firmy miała oszczędzać na posiłkach i sprzęcie higienicznym dla seniorów, a także na pracownikach, aby zwiększyć rentowność i zyski spółki.

Po publikacji śledztwa 25 rodzin podopiecznych złożyło skargi do prokuratury, oskarżając firmę o złe traktowanie osób starszych i nieumyślne spowodowanie śmierci.

Wczoraj zarząd Orpei poinformował, że dyrektor generalny spółki Yves Le Masne został odwołany ze stanowiska. Obecnie firma Orpea zarządza ponad 1156 domami dla seniorów w 25 krajach, między innymi w Polsce.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!