Polska: od jutra wypłata 14. emerytury

0
Fot. Facebook: Marlena Maląg

Od jutra seniorzy będą otrzymywali czternastą emeryturę. Wypłaty były tematem wspólnej konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertrudy Uścińskiej.

“Czternaste emerytury będą wypłacane w terminach wypłaty świadczeń, a więc będzie to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września” – powiedziała Marlena Maląg.

Minister podkreśliła, że emeryci nie składają wniosków, ponieważ “czternastka” wypłacana jest automatycznie. Wysokość dodatkowego świadczenia to 2650 złotych brutto. Powyżej 2900 złotych brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę. W praktyce ten mechanizm oznacza, że prawo do dodatkowego świadczenia przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 złotych brutto.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 procent oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternasta emerytura będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, między innymi zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

Profesor Gertruda Uścińska podkreśliła, że czternaste emerytury będą wypłacone ponad 9 milionom uprawnionych osób. Poinformowała, że do otrzymania czternastek uprawnione są nie tylko osoby pobierające emerytury i renty z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, których jest 9,1 miliona, ale także osoby pobierające renty socjalne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, świadczenia rodzicielskie “Mama 4 plus” oraz świadczenia inwalidzkie i kombatanckie. 

Po raz pierwszy czternaste emerytury zostały wypłacone w 2021 roku. W lipcu tego roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!