Rumuński rząd obiecuje 40 proc. podwyżki emerytur

0
Fot. National Today
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rumuński rząd zapowiada na jesień przyszłego roku znaczne podwyżki emerytur. Krytycy i analitycy przypominają jednak, że wtedy właśnie będą wybory, a największy ciężar tych podwyżek będzie odczuwalny przez budżet dopiero za siedem lat.

Jeśli obliczenia rumuńskiego resortu pracy są realne, to tutejsi emeryci mogą już zacierać ręce. Rząd obiecał wprowadzenie reformy obliczania emerytur – co ma oznaczać znaczną podwyżkę większości świadczeń. Na pewno od nowego roku nastąpi indeksacja świadczeń o ponad trzynaście procent.

Dziś najniższa emerytura w Rumunii wynosi w przeliczeniu około tysiąca złotych i otrzymuj ją ponad milion dwieście tysięcy Rumunów. Po wprowadzeniu w życie reformy ma ona wzrosnąć do ponad tysiąca siedmiuset złotych. Według rządowych wyliczeń, średnio emerytury w tym kraju mają wzrosnąć o ponad czterdzieści procent.

Analitycy i dziennikarze uważają jednak, że ta reforma to niebezpieczna dla budżetu gra obecnego rządu. Jesienią przyszłego roku w Rumunii odbędą się wybory parlamentarne. Podwyżki emerytur są zdaniem krytyków jedynie zagrywką wyborczą. Za rok nie obciążą one bardzo i tak zadłużonego państwa, bo największy ciężar wzrostu świadczeń nastąpi po 2030 roku, kiedy na emerytury przejdzie wyż demograficzny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!