ONZ: 45 mln mieszkańców Ameryki Łacińskiej popadnie w biedę z powodu koronawirusa
Około 45 milionów mieszkańców Ameryki Łacińskiej i Karaibów popadnie w biedę z powodu pandemii koronawirusa – poinformował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że przy panujących tam nierówności społecznej i wysokiego poziomu szarej strefy, pandemią najbardziej zostaną dotknięci najubożsi. Zdaniem sekretarza generalnego ONZ, z powodu pandemii przepaść między bogatymi a biednymi jeszcze bardziej się zaostrzy, szczególnie w największych krajach, takich jak Brazylia i Meksyk. Zdaniem Guterresakonieczna jest zmiana modelu rozwoju Ameryki Łacińskiej i Karaibów. „Oznacza to stworzenie bardziej sprawiedliwych systemów podatkowych, utworzenie godnych miejsc pracy, wzmocnienie równowagi środowiskowej imechanizmów ochrony socjalnej” – wyjaśnił Guterres. ONZ szacuje, że spadek PKB w Ameryce Łacińskiej w tym roku wyniesie ponad 9 procent i będzie największy w tym stuleciu. Najbardziej dotknięci pandemią zostaną kobiety, rdzenni mieszkańcy, osoby czarnoskóre, imigranci i uchodźcy. Podobnie jak 170 milionów dzieci i młodzieży w regionie, których szkoły zostały zamknięte i które nie mają pełnego dostępu do Internetu – poinformowało ONZ.W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zarejestrowano już ponad trzy miliony potwierdzonych przypadków koronawirusa i ponad 140 tysięcy zgonów – najwięcej w Brazylii, Meksyku, Peru i Chile.
Read moreUSA: kolejny kontrakt na szczepionki
Rząd Stanów Zjednoczonych przyznał kolejny kontrakt na produkcję szczepionki na koronawirusa. Otrzymała go firma farmaceutyczna Novavax, która zobowiązała się do wyprodukowania do przyszłego roku 100 milionów dawek szczepionki. Szczepionka firmy Novavax oparta jest na technologii medycznej wykorzystywanej w szczepionkach na grypę. Zawiera ona mikroskopijne fragmenty koronawirusa wywołując reakcję immunologiczną organizmu. Pierwsze testy szczepionki rozpoczęły się w maju w Australii. Ich rezultaty mają być opublikowane w tym miesiącu. Ostatnia faza testów ma zakończyć się jesienią ale produkcja szczepionki rozpocznie się jeszcze przed opublikowaniem jej wyników tak, by 100 milionów dawek było gotowych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wartość kontraktu opiewa na 1 miliard 600 milionów dolarów. Zarejestrowana w stanie Maryland firma Novavax nigdy wcześniej nie wyprodukowała szczepionki ale w ostatnim czasie zatrudniła specjalistów z firm AstraZeneca iGlaxoSmithKline, które się tym zajmowały. Wcześniej rząd Stanów Zjednoczonych przyznał kontrakt na szczepionkę na koronawirusa brytyjskiej firmie AstraZeneca. Opiewa on na 1 miliard 200 milionów dolarów. Brytyjska szczepionka ma być dostępna już w październiku. Federalną pomoc rządu USA otrzymały także cztery inne firmy zaangażowane w produkcję szczepionki: Moderna Therapeutics, Johnson&Johnson, Merck and Sanofi.
Read moreUSA: dwa produkty Lysol skuteczne na koronawirusa
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA), w oparciu o badania laboratoryjne, zatwierdziła dwa produkty: Lysol Disinfectant Spray i Lysol Disinfectant Max Cover Mist, jako produkty, które są skuteczne przeciwko SARS-CoV -2 do dezynfekcji twardych, nieporowatych powierzchni. Lista produktów EPA, które spełniają kryteria agencji przeciwko SARS-CoV-2 (znanej jako Lista N), zawiera obecnie ponad 420 produktów.
Read moreWHO: niezależna komisja zbada działania na początku pandemii
Światowa Organizacja Zdrowia powołała niezależną komisję, która ma zbadać działania organizacji na początku pandemii koronawirusa. Na czele zespołu stanęła była premier Nowej Zelandii. Decyzja ponad 190 krajów członkowskich WHO jest odpowiedzią na krytykę organizacji przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Komisja powołana przez WHO ma zbadać zarówno pierwsze działania samej organizacji, jak i rządów poszczególnych krajów na świecie. “To jest czas na refleksję, na to, by spojrzeć na świat, w którym żyjemy i by znaleźć sposób na wzmocnienie współpracy. Musimy razem pracować, by uratować ludzkie istnienia i by przejąć kontrolę nad pandemią” – mówi szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.Na czele komisji stanęła była premier Nowej Zelandii Helen Clark. Uważa ona, że dotychczasowa reakcja świata na pandemię była “nieporadna”, a to grozi kolejnymi kryzysami gospodarczymi i społecznymi. Powołanie komisji to reakcja na wcześniejszą krytykę organizacji przez Donalda Trumpa. Zarzucał on WHO, że ta działa pod dyktando Chin. Krytycy amerykańskiego prezydenta uważają jednak, że jego zarzuty to próba odwrócenia uwagi od błędów jego administracji w walce z koronawirusem. Pierwsze przypadki nowego wirusa, atakującego płuca, zostały przez Chiny zgłoszone do WHO 31 grudnia ubiegłego roku. W styczniu organizacja ogłosiła stan zagrożenia epidemicznego na świecie. Do tej pory choroba nazwana COVID-19 zabiła 555 tysięcy osób. W sumie wirusem zakaziło się ponad 12 milionów osób.
Read moreRafał Trzaskowski: obowiązkowe szczepienia są konieczne
“Obowiązkowe szczepienia są konieczne” – powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej skomentował wczorajszą wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. W trakcie debaty w Końskich padło pytanie o szczepionkę na COVID-19. Andrzej Duda odpowiedział, że jest przeciwnikiem jakichkolwiek obowiązkowych szczepień. W nocy na koncie na Twitterze wyjaśnił, że chodzi o szczepienia nieobowiązkowe, jak grypa i koronawirus właśnie. “STOP MANIPULACJI! Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa” – napisał prezydent Andrzej Duda. Odnosząc się do tego wpisu Rafał Trzaskowski powiedział, że jest zdziwiony wypowiedzią prezydenta w Końskich i późniejszymi tłumaczeniami w mediach społecznościowych: Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie po wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy wydała oświadczenie. “Tocząca się kampania nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społecznego, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków” – czytamy na koncie twitterowym Okręgowej Izby Lekarskiej.
Read moreUSA: 27 proc. Amerykanów nie przyjęłoby bezpłatnej szczepionki na koronawirusa
Komisarz federalnej Agencji Żywności i Lekarstw (FDA) Stephen Hahn wyraził zaniepokojenie rezultatami sondażu, z którego wynika, że 27 proc. Amerykanów nie przyjęłoby bezpłatnej szczepionki na koronawirusa. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych podchodzą do niej z obawą. Zgodnie z sondażem jednocześnie 71 proc. Amerykanów „zdecydowanie” lub „prawdopodobnie” zaszczepiłoby się na COVID-19. Sondaż przeprowadziły ABC News/Washington Post.
Read moreD. Trump: szczepionka będzie dostępna szybciej niż wszyscy przewidują
Prezydent Donald Trump przewiduje, że szczepionka lub skuteczne lekarstwo na COVID-19 będą dostępne „na długo przed końcem tego roku”mimo, że szef FDA twierdzi, że może to nastąpić dopiero w 2021 r. Prezydent o szybkim remedium na COVID-19 mówił podczas wczorajszego przemówienia z okazji Święta Niepodległości w Białym Domu. Prezydent Trump stwierdził również, że „99 procent” przypadków COVID-19 jest „całkowicie nieszkodliwych”. W niedzielę dyrektor FDA Stephen Hahn nie był tak optymistyczny jak Donald Trump. Hahn nie chciał powiedzieć, czy przewidywania prezydenta Trumpa są realne. Dr Anthony Fauci, najlepszy ekspert od chorób zakaźnych, mówi, że badania kliniczne będą przeprowadzone jeszcze w tym miesiącu, a firma Moderna przetestuje szczepionkę na 30 000 ochotników.
Read moreWHO ostrzega, że pandemia wciąż przyspiesza
Światowa Organizacja Zdrowia po raz kolejny ostrzegła, że pandemia koronawirusa przyspiesza. Wezwała też władze wszystkich krajów do wdrażania w życie wszystkich zaleceń WHO. Minęło właśnie pół roku od czasu oficjalnego zgłoszenia przez Chiny do Światowej Organizacji Zdrowia pierwszego przypadku nieznanej wówczas choroby płuc. Według amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na całym świecie na COVID-19 zmarło 516 tysięcy osób, a łączna liczba zachorowań to 10,5 miliona. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił w czasie wideokonferencji prasowej, że spośród wszystkich zachorowań do ponad połowy infekcji doszło w czerwcu, a w ostatnim okresie każdej doby na świecie zakaża się ponad 160 tysięcy osób. Szef Światowej Organizacji Zdrowia apelował, by w każdym kraju wcielono w życie wszystkie najważniejsze zalecenia. “Znajdowanie, izolowanie, testowanie i opieka nad każdym chorym, śledzenie i kwarantanna osób, które miały kontakt z chorymi, odpowiednie wyposażenie i szkolenia pracowników służby zdrowia oraz edukacja społeczeństw. Nie tylko testowanie, dystans czy maski. Należy robić to wszystko na raz” – mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus. Szef WHO podkreślił, że niektóre kraje nie wcieliły w życie wszystkich mechanizmów, mimo że mają takie możliwości. Nie wskazał, o które państwa chodzi, ale powiedział, że czeka je długa droga wychodzenia z epidemii. Najwięcej zachorowań na COVID-19 oraz zgonów notuje się obecnie w Stanach Zjednoczonych. Administracja prezydenta Donalda Trumpa jest oskarżona o zaniedbania, w wyniku których liczba zmarłych – 130 tysięcy – jest znacznie wyższa niż w innych najbardziej dotkniętych pandemią krajach. W drugiej pod tym względem Brazylii z powodu COVID- zmarło 60 tysięcy osób.
Read moreUSA: mandaty za brak masek, rośnie liczba przypadków koronawirusa
Wobec rosnącej liczby przypadków koronawirusa, kolejne amerykańskie miasta wprowadzają obowiązek noszenia masek. Władze Miami na Florydzie ostrzegły, że osoby, które nie podporządkują się nakazowi, będą karane mandatami w wysokości do pięciuset dolarów. W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba infekcji koronawirusem. W ostatnim czasie około 40 tysięcy testów dziennie daje wynik pozytywny. W wielu stanach spowolniono dalsze odmrażanie gospodarki, w niektórych przywrócono restrykcje. W Teksasie ponownie zamoknięto bary, a w restauracjach ograniczono liczbę klientów do 50 procent. W wielu miastach wprowadzono nakaz noszenia masek w pomieszczeniach. W Miami obowiązuje on nawet na powietrzu. Z nakazu wyłączeni są niepełnosprawni oraz dzieci, a także osoby wykonujące pracę na zewnątrz lub ćwiczące. Za pierwsze złamanie przepisów grozi mandat w wysokości 50 dolarów. Osoba, która trzykrotnie zostanie przyłapana bez maseczki, może zapłacić nawet 500 dolarów. Mandaty za brak masek będą także stosowane w sąsiednim Miami Beach. Na większości terytorium USA maski są dobrowolne. Coraz częściej słychać jednak głosy o konieczności wprowadzenia ogólnokrajowego obowiązku ich noszenia. Ponadto Dr Anthony Fauci ostrzega, że wkrótce Stany Zjednoczone mogą zacząć notować 100 tys. dziennie nowych przypadków zakażeń koronawirusem jeśli Amerykanie nie zaczną przestrzegać dystansu społecznego. Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych powiedział, że jeśli ludzie nadal będą ignorować zasady bezpieczeństwa publicznego „może być bardzo źle”: “Mamy teraz ponad 40 tysięcy zachorowań dziennie’’ – powiedział Fauci podczas posiedzenia komisji senackiej. „Nie zdziwiłbym się, gdyby dobowy przyrost zakażeń wzrósł do 100 tysięcy jeśli to się nie odwróci, więc jestem bardzo zaniepokojony” . Dr Fauci dodał, że „nie ma wątpliwości, że noszenie masek chroni i zapewnia ochronę przed zakażeniem wirusem ”.
Read moreUE otwiera granice z 15 krajami, na liście nie ma USA
Unia Europejska otwiera granice z 15 krajami i zezwala od jutra na podróże bo poprawiła się sytuacja epidemiczna. Na liście tak zwanych bezpiecznych państw nie ma Stanów Zjednoczonych, czy Rosji. Są natomiast między innymi Gruzja, Kanada, Maroko, czy Tunezja. Decyzja ambasadorów 27 unijnych krajów w tej sprawie została zaakceptowana w procedurze pisemnej. Polska wstrzymała się od głosu, bo miała zastrzeżenia do kryteriów. Granice zewnętrzne Unii są zamknięte od połowy marca w związku z pandemią koronawirusa. Oprócz Gruzji, Kanady, Maroka czy Tunezji, Unia Europejska zgadza się na podróże do Serbii i Czarnogóry i zezwala obywatelom tych państw na wjazd na swój teren. Ponadto na liście bezpiecznych krajów są Australia i Nowa Zelandia, oraz Japonia, Korea Południowa, Algieria, Tajlandia, Urugwaj i Rwanda oraz Chiny, jeśli zgodzą się wpuścić na swój teren Europejczyków. Polska w tej sprawie wstrzymała się od głosu, bo zgłaszała – jak mówiła – analityczne zastrzeżenia i domagała się jasno określonych kryteriów zezwalających na wjazd do Unii. Kraje członkowskie zdecydowały, że pod uwagę będzie brany wskaźnik zakażeń, Warszawa dodawała, że istotna jest także wydolność służby zdrowia czy liczba przeprowadzanych testów. Decyzja unijnych krajów nie jest prawnie wiążąca, bo zarządzanie granicami to kompetencje narodowe. Jednak wspólna lista ma sprawić, że decyzje w sprawie otwarcia granic zewnętrznych będą zapadać w sposób skoordynowany.
Read more









