WHO: niezależna komisja zbada działania na początku pandemii

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Światowa Organizacja Zdrowia powołała niezależną komisję, która ma zbadać działania organizacji na początku pandemii koronawirusa. Na czele zespołu stanęła była premier Nowej Zelandii. Decyzja ponad 190 krajów członkowskich WHO jest odpowiedzią na krytykę organizacji przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Komisja powołana przez WHO ma zbadać zarówno pierwsze działania samej organizacji, jak i rządów poszczególnych krajów na świecie. “To jest czas na refleksję, na to, by spojrzeć na świat, w którym żyjemy i by znaleźć sposób na wzmocnienie współpracy. Musimy razem pracować, by uratować ludzkie istnienia i by przejąć kontrolę nad pandemią” – mówi szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Na czele komisji stanęła była premier Nowej Zelandii Helen Clark. Uważa ona, że dotychczasowa reakcja świata na pandemię była “nieporadna”, a to grozi kolejnymi kryzysami gospodarczymi i społecznymi.

Powołanie komisji to reakcja na wcześniejszą krytykę organizacji przez Donalda Trumpa. Zarzucał on WHO, że ta działa pod dyktando Chin. Krytycy amerykańskiego prezydenta uważają jednak, że jego zarzuty to próba odwrócenia uwagi od błędów jego administracji w walce z koronawirusem.

Pierwsze przypadki nowego wirusa, atakującego płuca, zostały przez Chiny zgłoszone do WHO 31 grudnia ubiegłego roku. W styczniu organizacja ogłosiła stan zagrożenia epidemicznego na świecie. Do tej pory choroba nazwana COVID-19 zabiła 555 tysięcy osób. W sumie wirusem zakaziło się ponad 12 milionów osób.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!