UE otwiera granice z 15 krajami, na liście nie ma USA

0

Unia Europejska otwiera granice z 15 krajami i zezwala od jutra na podróże bo poprawiła się sytuacja epidemiczna. Na liście tak zwanych bezpiecznych państw nie ma Stanów Zjednoczonych, czy Rosji. Są natomiast między innymi Gruzja, Kanada, Maroko, czy Tunezja. Decyzja ambasadorów 27 unijnych krajów w tej sprawie została zaakceptowana w procedurze pisemnej. Polska wstrzymała się od głosu, bo miała zastrzeżenia do kryteriów. 

Granice zewnętrzne Unii są zamknięte od połowy marca w związku z pandemią koronawirusa. 
Oprócz Gruzji, Kanady, Maroka czy Tunezji, Unia Europejska zgadza się na podróże do Serbii i Czarnogóry i zezwala obywatelom tych państw na wjazd na swój teren. Ponadto na liście bezpiecznych krajów są Australia i Nowa Zelandia, oraz Japonia, Korea Południowa, Algieria, Tajlandia, Urugwaj i Rwanda oraz Chiny, jeśli zgodzą się wpuścić na swój teren Europejczyków. 

Polska w tej sprawie wstrzymała się od głosu, bo zgłaszała – jak mówiła – analityczne zastrzeżenia i domagała się jasno określonych kryteriów zezwalających na wjazd do Unii. Kraje członkowskie zdecydowały, że pod uwagę będzie brany wskaźnik zakażeń, Warszawa dodawała, że istotna jest także wydolność służby zdrowia czy liczba przeprowadzanych testów. 

Decyzja unijnych krajów nie jest prawnie wiążąca, bo zarządzanie granicami to kompetencje narodowe. Jednak wspólna lista ma sprawić, że decyzje w sprawie otwarcia granic zewnętrznych będą zapadać w sposób skoordynowany.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!