NATO: Polska pomaga krajom partnerskim w związku z Covid 19

Polska zwiększa pomoc dla krajów partnerskich Sojuszu Północnoatlantyckiego w związku z pandemią koronawirusa. Kwatera główna NATO poinformowała, że w ramach sojuszniczej solidarności wsparcie otrzymały Gruzja, Armenia i Azerbejdżan. Do Gruzji Polska wysłała prawie 7 tysięcy przyłbic ochronnych i ponad 5 tysięcy litrów płynu dezynfekującego. Kwatera główna poinformowała, że władze w Tbilisi zwróciły się o pomoc do Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego, którego przedstawiciele zbierają prośby o wsparcie i wysyłają je do krajów członkowskich a później koordynują oferowaną pomoc. Jednym z państw, które odpowiedziały na apel Gruzji była Polska. Ponadto, jak informuje Sojusz, Warszawa przekazała wsparcie Armenii i Azerbejdżanowi w ramach dwustronnej pomocy. Chodzi o warte prawie 100 tysięcy złotych maski medyczne, przyłbice ochronne i żele dezynfekujące.

Read more

Poprawa sytuacji epidemiologicznej we Włoszech

We Włoszech w ciągu minionej doby zmarły 22 osoby zakażone koronawirusem. To o 14 więcej niż dzień wcześniej. Jednak pozostałe dane świadczą o dalszej poprawie sytuacji epidemiologicznej.  Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że zarejestrowano 174 zakażenia. To o jedno zachorowanie mniej niż poprzedniego dnia. W 8 z 20 włoskich regionów nie odnotowano nowych przypadków, a w 8 dalszych było ich mniej niż 5.  Epidemiologów niepokoi jednak sytuacja w Lombardii. Odnotowano tam 60 procent wszystkich nowych przypadków. Wczoraj było ich o 20 mniej.  We Włoszech obecnie choruje blisko 16,5 tysiąca osób. Hospitalizacji potrzebuje ponad 1160 chorych, z których 97 przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Niemal wszyscy zakażeni izolowani w domach przechodzą chorobę bezobjawowo. 

Read more

Brak zgody w UE na temat funduszu odbudowy po pandemii koronariwusa

W Unii Europejskiej brak zgody w sprawie budżetu po 2020 roku i funduszu odbudowy po pandemii koronariwusa, ale z wolą porozumienia. Ponad 4-godzinny wideoszczyt z udziałem unijnych przywódców zakończył się bez konkretnych rozstrzygnięć. Kolejny szczyt ma się odbyć w połowie lipca i będzie on już twarzą w twarz. Różnice zdań wśród krajów są poważne. Spory dotyczą tego jak duży ma być fundusz odbudowy, który Komisja Europejska zaproponowała w wysokości 750 miliardów euro, czy pieniądze mają być wypłacane z funduszu w formie bezzwrotnych grantów, czy pożyczek, jakie mają być kryteria, oraz jaki ma być poziom wydatków w unijnym budżecie na lata 2021-2027.

Read more

UE: od jutra swobodne podróże do większości krajów

Jutro część krajów Unii Europejskiej planuje otwarcie granicy wewnętrznej. To oznacza, że Polacy będą mogli swobodnie podróżować do większości państw członkowskich bez kontroli granicznej i konieczności odbywania kwarantanny. Zamknięcie granic było odpowiedzią na pandemię koronawirusa i było podyktowane chęcią ograniczenia tempa rozprzestrzeniania się choroby. W wielu przypadkach granicę można było przekraczać tylko w przypadku ważnej potrzeby lub w celach zawodowych. Na zamknięcie granicy zdecydowała się także Polska. W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował o zniesieniu ograniczeń. W sobotę 13 czerwca otwarto granice dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Nie ma już także obowiązku odbywania dwutygodniowej kwarantanny po przyjeździe do kraju. Kontrole graniczne mają się odbywać jedynie wyrywkowo. Granice zewnętrzne UE pozostają zamknięte. Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej w najbliższych dniach granice otwierać będą też inne kraje członkowskie. Od jutra swobodnie będziemy mogli wjechać m.in. do Chorwacji, Francji, Niemiec, Belgii czy Grecji. We wtorek granice w pełni otworzy Austria. Czesi ograniczenia znoszą od jutra, a więc – co do zasady – Polacy będą mogli bez problemu przekraczać granicę. Nie dotyczy to jednak mieszkańców Śląska, uznanego przez Czechów za region o wysokim ryzyku epidemicznym. Mieszkańcy województwa śląskiego będą nadal objęci ograniczeniami – granicę będą mogli przekraczać tylko w ważnym interesie, np. w drodze do pracy. Konieczne ma być też przedstawienie testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa. Obostrzenia nie dotyczą osób, które przejeżdżają tranzytem przez Śląsk. Ambasada Czech w Warszawie zapowiada jednak, że prowadzone będą wyrywkowe kontrole, podczas których polscy obywatele będą musieli potwierdzić swoje miejsce zamieszkania. Również niektóre kraje UE wprowadziły podobne restrykcje w przypadku podróży z regionów z wysoką zachorowalnością na COVID-19. Włochy, które były pierwszym krajem unijnym na dużą skalę dotkniętym chorobą, granice wewnętrzną otworzyły 3 czerwca. Hiszpania zrobi to 21 czerwca – z wyjątkiem granicy z Portugalią, która ma zostać otwarta 1 lipca.

Read more

Polska: pierwszy przypadek koronawirusa

W Polsce stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Poinformował o tym na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.  Powiedział on, że pacjent pochodzi z województwa lubuskiego i przyjechał z Niemiec. Jest hospitalizowany w Zielonej Górze, jego stan jest dobry. Minister podkreślił, że wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny zadziałać. Pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego i otrzymał informację, żeby się skontaktować ze służbami sanitarnymi. Następnie został przewieziony specjalną karetką do szpitala. Łukasz Szumowski powiedział, że wszystkie osoby, które kontaktowały się z chorym, zostały poddane kwarantannie. Nie jest to duża grupa. O sytuacji zostali powiadomieni premier i prezydent. Minister zaapelował do wszystkich obywateli o spokój i rozsądek, a także o przestrzeganie zaleceń resortu zdrowia i służb sanitarnych. Podkreślił, że nasz kraj jest dobrze przygotowany zarówno do zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, jak i do leczenia przypadków zachorowań. Szef resortu zdrowia podziękował służbom sanitarnym za bardzo sprawne działanie, a wojewodzie lubuskiemu za przygotowanie odpowiedniej karetki do przewozu osób. “Pacjent został przewieziony do szpitala i tak jak zawsze to się dzieje, podobnie jak w Policach, wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową” – podkreślił minister.   W komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego napisano, że w przypadku zaobserwowania u siebie objawów takich jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem w ciągu czternastu dni po powrocie z krajów gdzie są ogniska zakażenia koronawirusem – na przykład z Chin, Grecji, czy północnych Włoch – należy telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego. Do wczoraj na całym świecie odnotowano 90 663 przypadki koronawirusa, zmarły 3124 osoby. Najwięcej śmiertelnych przypadków odnotowano w Chinach, Iranie, Włoszech oraz w Korei Południowej.

Read more

Polska: 100 mln zł dla szpitali w związku z zagrożeniem koronawirusem

Rząd przeznaczy 100 milionów złotych dla szpitali na przygotowania do przyjęcia pacjentów, którzy mogą być zakażeni koronawirusem. Poinformował o tym szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na konferencji prasowej po zakończeniu odprawy premiera z wojewodami. Spotkanie poświęcone było zagrożeniu związanemu z rozprzestrzenianiem się nowego wirusa w Europie. Szef kancelarii premiera dodał, że szpitale będą mogły aplikować o dodatkowe pieniądze za pośrednictwem wojewodów. Minister Michał Dworczyk poinformował również, że zamówiono dodatkowe 30 tysięcy testów do badania osób potencjalnie zarażonych. Koronawirus jest ogromnym zagrożeniem – nad jego zastopowaniem głowi się cały świat. Polskie służby – zdrowia, mundurowe i sanitarne – współdziałają, aby minimalizować zagrożenie dla obywateli. Na bieżąco monitorujemy sytuację. Dziś rano odprawa z wojewodami. pic.twitter.com/iQdZrWEHfQ — Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) February 28, 2020 Po spotkaniu z premierem i wojewodami minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o spokój i rozwagę w informowaniu o koronawirusie. Łukasza Szumowskiego zapewnił, że informacje o pandemii są przekazywane na bieżąco. “Jeżeli tylko pojawi się sygnał, że jest w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, niezwłocznie zostanie o tym poinformowany premier, a także wszyscy Polacy za pośrednictwem mediów” – powiedział minister zdrowia. Dodał, że dotychczas w Polsce nie potwierdzono zakażenia nowym patogenem. „Wszystkie wczorajsze testy – było ich w sumie 39 – dały wynik negatywny. Możemy się spodziewać, że w ciągu najbliższych dni, jeden z wyników potwierdzi zakażenia wirusem. Ale dziś nie należy straszyć ludzi, że mamy koronawirusa w Polsce” – mówił Łukasz Szumowski. Minister Szumowski poinformował również, że premier wydał wojewodom polecenie wprowadzenia podwyższonej gotowości w szpitalach. Jak mówił Łukasz Szumowski, oznacza to, że wojewodowie mogą teraz decyzją administracyjną pod rygorem natychmiastowej wykonalności zlecać szpitalom wykonanie określonych zadań. “Na przykład zwiększyć bazę łóżek zakaźnych, przekształcić oddział w oddział zakaźny czy zarządzić zwiększenie obsady personelu” – tłumaczył minister. Dodał, że zgodnie z tą ustawą NFZ zapewni szpitalom środki finansowe na te wszystkie działania. Łukasz Szumowski podkreślił, że w związku z tym wszystkie działania będą koordynowane w jednym ośrodku. Dodał, że wszystkie szpitale otrzymały wczoraj w nocy jednolitą instrukcję postępowania w razie wystąpienia zagrożenia. Minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że…

Read more

Polska: minister zdrowia zapewnia, że w Polsce nie ma zakażenia koronawirusem

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że w Polsce nie mamy zakażenia koronawirusem. Potwierdził, że Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH bada próbki pobrane od osób, które są podejrzane o zakażenie, między innymi od 30 osób, które zostały ewakuowane w niedzielę z miasta Wuhan.  Według ministra Łukasza Szumowskiego, dotychczas nie wykryto koronawirusa w badaniach laboratoryjnych. Zapewnił, że w tej sprawie informacje są przekazywane na bieżąco.  Obecnie w polskich szpitalach przebywają 43 osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem . Ścisłym nadzorem sanitarnym objęte są 772 osoby.  Epidemia rozprzestrzenia się w Chinach, w wyniku zakażenia koronawirusem zmarły tam 563 osoby. Patogen stwierdzono u ponad 28 000 osób na całym świecie.

Read more

Polska: badanie próbek w kierunku koronawirusa u Polaków z Wuhan

Około 10 ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH w Warszawie zajmuje się badaniem w kierunku koronawirusa wymazów z górnych dróg oddechowych pochodzących od Polaków ewakuowanych z miasta Wuhan. Wyniki będą znane najwcześniej jutro po południu.  Wczoraj późnym wieczorem 30 Polaków ewakuowanych z Chin zostało przyjętych do wojskowego szpitala klinicznego we Wrocławiu. Wszyscy oni czują się dobrze, u nikogo nie stwierdzono objawów infekcji. Grzegorz Juszczyk – dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH w Warszawie poinformował, że próbki do badań zostały dostarczone przed południem. “Ponieważ dysponujemy wzorcem genetycznym nowego koronawirusa, te próbki są poddawane analizie i testom genetycznym” – powiedział dyrektor. “Ponieważ są to wczesne etapy diagnostyki w Polsce, a zależy nam na tym, aby nasi obywatele czuli się bezpieczni to ustaliliśmy z lekarzami, że będziemy wykonywać te badania w reżimie 24 godzin wykonując również testy kontrolne i stosując różne metody diagnostyczne” – podkreślił.  Dyrektor Grzegorz Juszczyk podsumował, że wyniki będą znane najwcześniej po 24 godzinach, najpóźniej – po 48 godzinach. Dodał, że proces inkubacji nowego koronawirusa wynosi 2 tygodnie, dlatego w przypadku negatywnego wyniku, a pojawienia się objawów – badania trzeba będzie powtórzyć.  Ponad 17 tysięcy osób jest zakażonych nowym koronawirusem z Wuhan. 361 osób zmarło z tego powodu. Dotychczas wypisano z chińskich szpitali 486 osób.

Read more